Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miejskiej w Kozienicach. Radni zatwierdzili wyższe ceny za wodę i odbiór ścieków, ale dopłaty z gminy mają pozostać bez zmian

KamZap
Fot. Kamil Zapora / A©Arpass
W czwartek, 26 lipca pomimo okresu wakacyjnego radni rady miejskiej w Kozienicach spotkali się na XLIII sesji, na której ustalono m.in. wysokość dopłat do wody i za odbiór ścieków.

Tak jak to zwykle ma miejsce w czasie sesji pierwsze uchwały, nad którymi pochylili się radni dotyczyły budżetu gminy. Zwiększono planowane bieżące dochody budżetu na 2018 rok o kwotę 628 005 złotych, ale zwiększyły się też wydatki bieżące o kwotę 648 995 złotych. Zmianie uległa też wieloletnia prognoza finansowa gminy.

Mniej pieniędzy na targowisko w przyszłym roku

Między innymi zmniejszono o prawie milion złotych limit wydatków, które w 2019 roku miały zostać przeznaczone na budowę targowiska miejskiego przy ul. Bohaterów Getta. W 2019 wyniosą one 1 050 000 złotych. Jednak jak podkreślał w czasie sesji zastępca burmistrza ds. technicznych Igor Czerwiński, w żadnym wypadku nie oznacza to rezygnacji z projektu lub jego okrojenie. Pracę nad nowym targowiskiem są konsekwentnie prowadzone przez urząd miejski od 2016 roku. Na całe przedsięwzięcie planuje się obecnie wydać w sumie 5 080 000 złotych i będzie to jedna z największych inwestycji w gminie na przestrzeni ostatnich lat.

Igor Czerwiński zapowiedział, że nowe targowisko w Kozienicach powstanie i będzie to jedna z największych inwestycji w gminie ostatnich lat.
Igor Czerwiński zapowiedział, że nowe targowisko w Kozienicach powstanie i będzie to jedna z największych inwestycji w gminie ostatnich lat. Fot. Kamil Zapora / A©Arpass

Droższa woda i ścieki

Kolejną uchwałą radni decydowali o wysokości dopłat do wody i odbioru ścieków na terenie gminy. Jak tłumaczył na sesji prezes KGK Robert Wojcieszek w tym roku cena za te usługi uległa zwiększeniu ze względu na różne czynniki, takie jak wzrost pensji minimalnej w kraju czy zmiana opłat środowiskowych jakie ponosi spółka.

Radny Grzegorz Kurek w imieniu komisji gospodarki przestrzennej, budownictwa, komunikacji i bezpieczeństwa publicznego przedstawił radzie propozycje zwiększenia dopłat z gminy w celach wyrównania tej podwyżki. Zdania w tej sprawie wśród radnych były podzielone, jednak jak zauważył radny Krzysztof Zając dyskusja toczyła się o kwotę stosunkowo niewielką, bo dla jednego gospodarstwa domowego podwyżka ta będzie oscylowała wokół 3,5 PLN. Inni z kolei jak np. radny Martin Bożek uważali, że dopłaty powinny być zwiększone właśnie dlatego, że dla gminy byłby to wydatek niewielki, bo około 150 tysięcy złotych. W czasie głosowania nad poprawką do uchwały 4 radnych było za jej wprowadzeniem, 9 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Ostatecznie w głosowaniu nad uchwałą w niezmienionej formie 11 radnych było za, 4 przeciw, a dwóch się wstrzymało. W ten sposób dopłaty do wody i odbioru ścieków na terenie gminy pozostały takie jak do tej pory, a wynoszą one:

- zaopatrzenie w wodę dla właścicieli domów jednorodzinnych i właścicieli i zarządców wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych oraz właścicieli działek rekreacyjnych 1,44 zł/m3 brutto, a dla pozostałych odbiorców 1,29 zł/m3 brutto;

- odprowadzanie ścieków od właścicieli domów jednorodzinnych oraz właścicieli i zarządców wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, a także właścicieli działek rekreacyjnych 3,55 zł/m3, a dla pozostałych np.: służba zdrowia, szkolnictwo, policja - 3,20 zł/m3.

Warto w tym momencie nadmienić, że gmina nie jest zobligowana do dopłat za te usługi.

Wzrost pensji minimalnej w Polsce i zmiana opłat środowiskowych to niektóre czynniki, które wpłynęły na wzrost usług Kozienickiej Gospodarki Komunalnej
Wzrost pensji minimalnej w Polsce i zmiana opłat środowiskowych to niektóre czynniki, które wpłynęły na wzrost usług Kozienickiej Gospodarki Komunalnej tłumaczył jej prezes Robert Wojcieszek. Fot. Kamil Zapora / A©Arpass

Inne uchwały podjęte tego dnia przez radę dotyczyły m.in. sprzedaży i kupna nieruchomości na terenie gminy, ustanowienia planu ochrony dla rezerwatów na terenie Puszczy Kozienickiej, a także upoważnienia dyrektorów kozienickich szkół i przedszkoli do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej w sprawie opłat za wyżywienie.

Most, ASF, rozbudowa DK, czyli o co pytali radni?

Tradycyjnie na koniec przyszedł czas odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych. Radni Ewa Malec i Daniel Lenarczyk pytali o szczegóły działań podjętych wspólnie przez burmistrza Tomasza Śmietankę i starostę Andrzeja Junga mających na celu usprawnienie transportu publicznego na terenie gminy.

Jak już pisaliśmy, jeden przewoźnik już czeka na odpowiednie zezwolenie od urzędu marszałkowskiego, aby rozpocząć świadczenie usługi przewozu osób w ramach komunikacji publicznej między Kozienicami a Świerżami Górnymi z przystankiem w Nowej Wsi. W czasie sesji usłyszeliśmy od zastępcy burmistrza ds. technicznych Igora Czerwińskiego, że w tym momencie dwóch przewoźników jest zainteresowanych realizowaniem swoich kursów na tej trasie. W przypadku jednego będzie to zwiększenie częstotliwości już istniejących, a drugiego uruchomieniem 9 nowych. Według burmistrza 1 sierpnia ma zakończyć się również postępowanie w sprawie dowozu dzieci do szkół na terenie gminy.

Ewa Malec nie po raz pierwszy na sesji poruszała problem dojazdu uczniów m.in. do szkoły, w której jest dyrektorką. Teraz wydaje się, że niedługo kwestia
Ewa Malec nie po raz pierwszy na sesji poruszała problem dojazdu uczniów m.in. do szkoły, w której jest dyrektorką. Teraz wydaje się, że niedługo kwestia ta może znaleźć szczęśliwy finał. Fot. Kamil Zapora / A©Arpass

Radny Stanisław Kuźnar pytał o działania jakie podjął kozienicki samorząd w sprawie planów budowy mostu na Wiśle w okolicy Kozienic.

– Gmina Kozienice od lat zabiegała o budowę mostu w tej lokalizacji i cieszymy się, że władze centralne dostrzegły nasze starania, a premier w swojej wypowiedzi wymienił naszą przeprawę jako pierwszą do zrealizowania – mówił Igor Czerwiński. Jesienią mają zostać ustalone zasady finansowania mostu, natomiast już teraz jest za nami spotkanie w starostwie powiatowym, w którym brali udział m.in. przedstawiciele Enei Wytwarzanie, która jest żywo zainteresowana wsparciem tego projektu z uwagi na niewątpliwe korzyści jakie most może przynieść tej spółce.

Radny Kuźnar pytał ponadto o obecną organizację ruchu na ulicy Kopernika. Burmistrz Czerwiński potwierdził, że obecnie została tam wprowadzona strefa zamieszkania. Charakteryzuje się ona brakiem wyznaczonych przejść dla pieszych.

Radny Ryszard Zając pytał o stanowisko jakie urząd miejski zajmuje wobec protestów mieszkańców osiedla Borki przeciwko planom powstanie na jednej z działek przy ulicy Cmentarnej masztu z anteną telefonii komórkowej sieci P4 (Play). 150 z nich podpisało się przeciwko powstaniu masztu w tym miejscu. W odpowiedzi od burmistrza Czerwińskiego usłyszeliśmy, że na razie plany budowy masztu w tej lokalizacji zostały wstrzymane z powodu braku zgody jednego z współwłaścicieli działki, na której maszt miał powstać. Korzystając z okazji burmistrz wyraził swoją opinię na temat protestów, które według niego są bezzasadne, a nawet mogą pogorszyć standardy życiowe mieszkańców gminy.

Przede wszystkim na stronie Światowej Organizacji Zdrowia możemy znaleźć informacje o tym, że nie ma żadnych dowodów potwierdzających szkodliwość fal radiowych na zdrowie człowieka, a po drugie im więcej anten znajduje się w zasięgu naszego telefonu komórkowego tym on sam musi wysyłać je z mniejszą mocą. Po za tym na terenie gminy Kozienice wciąż znajdziemy miejsca, w których zasięgu brak, co może okazać się tragiczne w skutkach w razie nagłej potrzeby wezwania pomocy. W innych rejonach Polski problem ten zanika.

Ryszard Zając informował, że mieszkańcy osiedla Borki zebrali około 150 podpisów przeciwko budowie masztu przy ulicy Cmentarnej. Tymczasem na sesji okazało
Ryszard Zając informował, że mieszkańcy osiedla Borki zebrali około 150 podpisów przeciwko budowie masztu przy ulicy Cmentarnej. Tymczasem na sesji okazało się, żę budowa „sama” się wstrzymała. Fot. Kamil Zapora / A©Arpass

Radna Alicja Kordula wróciła do problemu hałasujących motocyklistów na Osiedlu Energetyki, a zwłaszcza na ulicy Żeromskiego. Obecny na sesji zastępca komendanta powiatowego policji w Kozienicach przekazał, że policja zorganizowała dodatkowe dyżury w tym rejonie również w nocy i zapewnił, że służby przywiązują szczególną uwagę do tego problemu tak aby w najbliższym czasie wyeliminować go nie tylko w Kozienicach.

Radny Włodzimierz Kowalski pytał natomiast czy w naszej gminie są odpowiednie warunki do odstrzału dzików przez myśliwych w ilościach wystarczających, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ASF. Igor Czerwiński poinformował o tym, że wojewoda mazowiecki wydał nakaz odstrzału dzików jednak problem jest z niewystarczającą liczbą chłodni na terenie województwa mazowieckiego, w których zgodnie z obowiązującymi przepisami należy przechowywać mięso zabitych zwierząt.

Radny Krzysztof Pawlik pytał o szczegóły związane z planowaną rozbudową dróg krajowych w Kozienicach, o których niedawno pisaliśmy TUTAJ. W czasie sesji dowiedzieliśmy się jednak, że do przetargu wykonania drugiego odcinka nie wpłynęło żadne zgłoszenie, dlatego przetarg ten musi zostać rozpisany ponownie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie