Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Powiatu Radomskiego. Jakie inwestycje czekają na mieszkańców w najbliższym czasie?

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Sesja odbyła się w czwartek, 30 listopada.
Sesja odbyła się w czwartek, 30 listopada. Powiat Radomski
W czwartek, 30 listopada odbyła 61. Sesja Rady Powiatu Radomskiego. Jednogłośnie podjęto kilkanaście uchwał, regulujących działalność podległych powiatowi jednostek. Sprawozdanie z prac zarządu, przedstawił Waldemar Trelka, starosta radomski.

Sesja Rady Powiatu Radomskiego. Jakie inwestycje czekają na mieszkańców?

Tradycyjnie na początku sesji, starosta radomski, Waldemar Trelka poinformował radnych o pracach Zarządu Powiatu i decyzjach podjętych przez to gremium. Opowiedział nie tylko o zakończonych inwestycjach, ale również o tych trwających. Zdradził również co nas czeka w najbliższym czasie i jakie są plany inwestycyjne na najbliższe lata.

Podczas sesji można było się dowiedzieć, że dobiegła końca budowa amfiteatru i łącznika przy szkole w Chwałowicach. Starosta poinformował, że kończy się też modernizacja budynku Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach. Waldemar Trelka przekazał też dobrą informację dla mieszkańców Iłży, zwłaszcza dla uczniów tamtejszego licem.

W styczniu przetarg, a do końca pierwszego kwartału 2024 planujemy wyłonienie wykonawcy, aby wiosną mogła rozpocząć się budowa sali gimnastycznej przy iłżeckim liceum. Planowane zakończenie to sierpień 2025 roku. Przewidywany koszt inwestycji to około 6,6 milionów złotych

– zaznacza starosta Waldemar Trelka.

Warto przypomnieć, że około 98 procent tej sumy powiat radomski pozyskał w ramach Rządowego Programu “Polski Ład”.

Uczestnicy sesji mogli też dowiedzieć się, że został właśnie rozstrzygnięty przetarg związany z adaptacją pomieszczeń CKZiU w Pionkach, w tym części warsztatów, pod potrzeby powstającego Branżowego Centrum Umiejętności. Z początkiem przyszłego roku powinna ruszyć rekrutacja dla uczestników kursów zawodowych, którymi objętych zostanie prawie 230 osób. Zajęcia rozpoczną się w czerwcu 2024 roku.

Przyszły rok będzie bogaty i intensywny jeśli chodzi o inwestycje i plany władz Powiatu Radomskiego. Już można zdradzić, że powiat złożył wniosek o dofinansowanie zadania pod nazwą „Budowa tężni solankowej wraz z zagospodarowaniem terenu w miejscowości Wierzbica”. Lokalizacja obiektu wybrana została nieprzypadkowo. Wierzbica i okolice to obszar, którego mieszkańcy w szczególnie dużym nasileniu cierpią na schorzenia górnych dróg oddechowych. To konsekwencja wieloletniego oddziaływania Cementowni „Wierzbica”. Tężnia miałaby powstać obok Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Pozostając w klimacie zdrowia i zieleni, w tym przypadku „zielonej energii”: nadal aktualność zachowuje koncepcja budowy farmy fotowoltaicznej w Chwałowicach; na początek o mocy 1 megawata. Z pomysłu klastra energetycznego nie rezygnujemy. W styczniu planowane formalne jego utworzenie. Farma fotowoltaiczna jest przedsięwzięciem tym bardziej godnym uwagi, że w perspektywie 2021-2027 dostępność środków europejskich na projekty z zakresu ochrony klimatu i niskoemisyjności jest bardzo wysoka. Szanse na uzyskanie dofinansowania będą więc duże

– podsumował starosta Waldemar Trelka.

Radni dowiedzieli się jak wygląda obecnie stan inwestycji na drogach Powiatu Radomskiego. Przypomnijmy, że realizowane są trzy duże przebudowy – realizacja ronda w Gębarzowie, gdzie dalej rozbudowywany będzie odcinek w stronę gminy Wierzbica. Trwają prace na odcinkach Wolanów – Zakrzew, a także w Słowikowie, w gminie Przytyk, gdzie budowany jest również most na rzece Wiązownicy.

Podczas sesji, już na koniec wolnych wniosków, radna Małgorzata Klocek w imieniu mieszkańców zwracała uwagę na duże niebezpieczeństwo przy skrzyżowaniu dróg w Rudzie Wielkiej (gm. Wierzbica), gdzie nieopodal znajduje się szkoła. Kierowcy nie zwracają tam uwagi na oznaczenia, jeżdżą z nadmierną prędkością. Zdaniem Małgorzaty Klocek dobrym rozwiązaniem byłoby zamontowanie świateł w tym miejscu.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie