Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon turystyczny w Kopalni Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich otwarty

Ewa Wolniewicz
Podczas oficjalnego otwarcia sezonu w komorze Erazma Barącza zaprezentowano logo Światowych Dni Młodzieży. Zanurzone w solankowym jeziorze, włączone w pokaz świetlny, jest symbolem lipcowego spotkania młodzieży z Papieżem Franciszkiem, ale także wyrazem religijności i przywiązania górników do tradycji oraz uświetniania ważnych wydarzeń w historii naszego kraju.

Od oficjalnej inauguracji jest też nową atrakcją dla turystów. - Komora Barącza z solankowym jeziorem, którą wybraliśmy jako miejsce dla logo ŚDM, znajduje się w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, na Trasie Turystycznej i Szlaku Pielgrzymkowym. Lokalizacja ta bez wątpienia przyczyni się do promocji ŚDM wśród zwiedzających wielickie podziemia. Po wizycie Papieża będzie z kolei pamiątką tego wydarzenia – mówi Damian Konieczny Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. - Spoglądanie w głąb przejrzystej solanki przypomina zaglądanie w głąb własnego serca - tam, gdzie przechowujemy najcenniejsze i najpiękniejsze uczucia, nadzieje, wspomnienia – dodaje Damian Konieczny.
U progu ŚDM

Podczas inauguracji sezonu podsumowano ten miniony, a „zasłużone” biura turystyczne uhonorowano nagrodami i pamiątkowymi dyplomami. W komorze Wincentego Witosa zaprezentowano także propozycje kopalni na ŚDM: pielgrzymi będą mieli do dyspozycji Trasę Turystyczną bądź Szlak Pielgrzymkowy, a w terminie od 23 lipca do 3 sierpnia podziemia będą czynne do późnych godzin wieczornych. Uruchomiono specjalną infolinię, dla turystów indywidualnych wyznaczone zostały dodatkowe godziny tur w języku polskim i sześciu językach obcych – zakupu biletów można dokonywać online. Rezerwacje grupowe w czasie ŚDM to już sumarycznie ponad 40 tysięcy osób, z kilkudziesięciu krajów. – Wśród dokonujących rezerwacji dominują pielgrzymi z krajów europejskich, ale mamy też zabukowane grupy z Brazylii, Chile, Argentyny, Ekwadoru, USA, Kanady, Singapuru, Tajwanu, a nawet Czadu i Gabonu – dodaje Damian Konieczny.

Sukcesy turystyczne
Otwierając sezon nie sposób nie wspomnieć o liczbach. Rok 2015 zakończył się dla zabytku rekordową liczbą 1 mln 390 tys. turystów. W pierwszym kwartale 2016 r. kopalnię odwiedziło 210,2 tys. gości, co oznacza 25% wzrost w po równaniu z rokiem ubiegłym (tym samym okresem). 52% zwiedzających w okresie od stycznia do marca to Polacy. Liczba 108,5 tys. turystów krajowych oznacza wzrost aż o 31% w porównaniu z I kwartałem roku 2015. W pierwszych trzech miesiącach 2016 przyjechało też więcej osób z zagranicy: o 20% więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Wśród 101,7 tys. obcokrajowców dominowali Brytyjczycy. Na kolejnych miejscach znaleźli się Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Koreańczycy. Nie zabrakło też w wielickiej kopalni gości z tak odległych i egzotycznych zakątków świata jak Malezja, Panama czy Trinidad i Tobago. Po zimowej przerwie ruszyła tężnia solankowa. Od 5 do 31 marca z leczniczych inhalacji skorzystało 6,6 tys. osób, czyli o ponad połowę więcej niż przed rokiem.

- W tym roku obok zwiedzania podziemi mocno polecamy korzystanie z dobrodziejstw soli i solanki. Usytuowana na skraju Parku św. Kingi tężnia czy uruchomiane w połowie kwietnia pobyty profilaktyczne w podziemnym uzdrowisku to lekarstwo dla naszych płuc i całych dróg oddechowych, sposób na „walkę” organizmu ze smogiem. W obliczu zanieczyszczenia środowiska i wszechobecnych pyłów profilaktyka chorób ma duże znaczenie - zachęca Marian Leśny Członek Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. - Powietrze pod ziemią jest pozbawione negatywnych dla zdrowia pyłów, podobnie aerozol w solankowej tężni – dodaje Marian Leśny.
Nowa propozycja uzdrowiska „Zdrowa sobota” obejmuje 4-godzinne sobotnie pobyty rekreacyjne w kompleksie uzdrowiskowym kopalni, 135 m pod ziemią. Program adresowany jest do rodzin z dziećmi, osób dorosłych, seniorów, wszystkich chcących zrelaksować się i złagodzić skutki przebywania w złej jakości powietrzu oraz zminimalizować objawy alergii. Otoczenie podziemnych komór solnych i powietrze nasycone chlorkiem sodu sprzyjają wypoczynkowi i poprawie samopoczucia. Pobyt w takim mikroklimacie zalecany jest nie tylko osobom chorym, ale również zdrowym. Spacer połączony z inhalacją i z ćwiczeniami doskonale relaksuje i wycisza. W zestresowanym świecie chwila prawdziwego wytchnienia ma ogromne znaczenie. Mikroklimat podziemnych wyrobisk różni się zasadniczo od klimatu, jaki występuje na powierzchni ziemi, cechuje go wyjątkowa czystość bakteriologiczna, śladowy poziom pyłków roślin, wysoka wilgotność powietrza i duża zawartość chlorku sodu.

Logo i płetwonurkowie
Warto powrócić do logo zamontowanego w solankowym jeziorze 101 m pod ziemią. Jego instalacja była dużym logistycznie przedsięwzięciem. Montażu i podłączenia instalacji oświetleniowej dokonali płetwonurkowie z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, którzy wykonywali w komorze Barącza już wcześniej kilkukrotnie prace czyszczenia dna jeziora. Pomysł na uhonorowanie ŚDM pojawił się przy okazji planowania wydobycia z dna jeziora „skarbów” tj. m.in. monet i innych rzeczy gubionych przez turystów. Solanka posiada specyficzne właściwości – to nasycony roztwór wodny soli (320 g NaCl/l), który charakteryzuje duża gęstość (większa aż o 1/3 od gęstości wody słodkiej). Nurek standardowo do słodkiej wody zabiera ze sobą ok. 10 kg balastu, jednak znaczna wyporność solanki powoduje, że do zanurzenia w niej potrzeba 3-4 razy więcej obciążenia (nawet 40 kg). Gęsta słona woda dodatkowo spowolnia ruchy.

Komora Barącza znajduje się 101 m pod ziemią. Wydrążono ją w XIX w., a w roku 1905 włączono do szlaku zwiedzania. Jeziorko o głębokości 9 m powstało jako atrakcja dla turystów. Komorze patronuje Erazm Barącz, dyrektor wielickiej kopalni na początku XX w. i kolekcjoner dzieł sztuki w jednej osobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Sezon turystyczny w Kopalni Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich otwarty - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie