Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Skaryszewianie Dzieciom”. Charytatywny koncert dla Miłosza i Kuby

Sok
W koncercie wystąpił m.in. tercet trzech dam: Maria Sienkiewicz, Paulina Mitrosz i Magdalena Milczarska.
W koncercie wystąpił m.in. tercet trzech dam: Maria Sienkiewicz, Paulina Mitrosz i Magdalena Milczarska. Archiwum
4 200 złotych - tyle pieniędzy udało się zebrać podczas Noworocznego Koncert Charytatywny „Skaryszewianie Dzieciom”, który odbył się w niedzielny wieczór, 5 lutego w Villa Cyganeria w Skaryszewie.

Koncert był połączeniem doskonałej, światowej muzyki ze słuszną ideą pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom z gminy Skaryszew. Każde wykupione zaproszenie oznaczało kolejną cegiełkę dla Miłosza i Kuby zmagających się SMA- rdzeniowym zanikiem mięśni, dla których udało się uzbierać po 4 200 zł.

„Dobroć jest największym skarbem ludzkości, lecz dopiero dobroć i rozum tworzą człowieka, a wzbogacone o talent - prawdziwego artystę.” Tymi słowami rozpoczęła się muzyczna podróż w towarzystwie najlepszych artystów muzyków z naszego miasta i regionu, na którą wszystkich uczestników zaprosił Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew, Ireneusz Kumięga – inicjator tej szczytnej inicjatywy.

W koncercie usłyszeliśmy wielu wspaniałych artystów w brawurowych wykonaniach.
Jako pierwszy na scenie wystąpił kwartet puzonowy Be 4 Trombones w składzie: Bartosz Skórkiewicz, Bartłomiej Kruszyński, Szymon Wojdak, Mateusz Mendyka.

Następnie przed publicznością zaprezentował się Chór Ad Gloriam Dei pod dyrekcją Pauliny Mamczarz. Chór wykonał dwie perły polskiej muzyki renesansowej, psalmy „Kleszczmy rękoma” i „Nieście chwałę mocarze” Mikołaja Gomółki. Na cymbałach rzeszowskich akompaniowała założycielka zespołu - Paulina Mamczarz.

Jeden z najpiękniejszych utworów Fryderyka Chopina „Preludium e-moll opus 28 (dwudzieste ósme) nr 4” wykonała Ada Kundys, uczennica III klasy ZEGiP w Makowcu oraz ogniska muzycznego w klasie fortepianu pana Romana Gołąbka.

Następnie przed publicznością zaprezentował się najliczniejszy tego wieczoru dziecięco młodzieżowy zespół muzyczny – chór Kantylena Zespołu Edukacji Gimnazjalnej i Podstawowej w Makowcu pod dyrekcją Agnieszki Szarpak w utworze „Wesoło ze śpiewem”. Chórowi akompaniował zespół instrumentalny w składzie: Adam Fajdek – akordeon, Weronika Piwońska – flet i Radosław Fajdek – saksofon.

Piosenkę „Pałacyk Michla” wykonał sześcioosobowy zespół wokalny z MGOK, który tworzą: Patrycja Czajkowska, Amelia Jarosz, Oliwia Sekuła, Nikola Zawisza, Wojciech Jaśkiewicz i Gracjan Rychlicki.

Absolwentka średniej szkoły muzycznej w klasie śpiewu solowego Maria Sienkiewicz – mezzosopran wykonała utwór Stanisława Moniuszki „Groźna dziewczyna”, przy fortepianie akompaniowała Wladyslawa Denysowa.

Natomiast Julia Nogaj to uczennica Państwowej szkoły muzycznej II stopnia w Radomiu w klasie wiolonczeli. W jej wykonaniu publiczność usłyszała solo popisowe na wiolonczele „Scherzo” Van Goneza.

„Piosenkę o mojej Warszawie” z repertuaru Mieczysława Fogga wykonała solistka Patrycja Zawisza, która w 2016 roku zdobyła Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z czarnej płyty. Nagrodę odebrała z rąk Andrzeja Piaska Piaseckiego.

Ponownie na scenie wystąpiła Maria Sienkiewicz. Tym razem w tercecie wokalnym: Maria Sienkiewicz – mezzosopran ,Paulina Mitrosz - sopran, Magdalena Milczarska – sopran, który w iście operowym stylu wykonał „Tercet trzech dam” z opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Akompaniowała Wladyslawa Denysowa.

Po czym przenieśliśmy się w czasy współczesne dzięki piosence „Nie pytaj o Polskę” w wykonaniu gitarzysty, klawiszowca, wokalisty, ale i aranżera oraz akustyka, Darka Makarewicza.

Natomiast piosenkę z repertuaru Piotra Rubika pt.: „Strumień”, wykonała Paulina Mamczarz, która przez trzy lata śpiewała w chórze Piotra Rubika. Dziś Paulina jest nauczycielem muzyki w skaryszewskim przedszkolu oraz szkołach. Od grudnia 2015r. występuję w musicalu „Doris Day – w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W listopadzie zeszłego roku dostała nagrodę Animatora Kultury – Pionki 2016r.

„Tango na głos i jeszcze jeden głos”, to utwór, który wykonała Agnieszka Ruszczyk z towarzyszeniem chóru Ad „Gloriam Dei”. Tym wykonaniem poruszyła całą publiczność do tego stopnia, że wywołała łzy w oczach widzów.

Po tym wykonaniu na scenie pojawił się Piotr Zarzyka, akordeonista, Człowiek Roku 2015 w kategorii Kultura. Stypendysta ministra kultury, prezydenta miasta Radomia laureat wielu prestiżowych konkursów w Polsce i za granicą. Współpracuje z Zespołem Ludowym Skaryszewiacy. Piotr zaprezentował dobrze wszystkim znane tanga.

Nie zabrakło także muzyki filmowej. Temat z filmu „Misja” – „Nella fantasia”, Ennio Morricoricone usłyszeliśmy w wykonaniu Agnieszki Szarpak, która aktualnie jest dyplomowanym nauczycielem w orkiestrze dętej „Grandioso”, zespole szkół w Makowcu, Makowie, dyrygentem chóru „Kantylena „ oraz flecistką w big bandzie Mundana.

Pięknym, barytnonowym głosem utwory „O sole mio” i „Besame mucho” wykonał Marek Ravski, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, swoje doświadczenia artystyczne zbierał i realizował w różnych projektach. Jako śpiewak Teatru Wielkiego w Warszawie, był współzałożycielem i zespołu Lord's Singers z którym wielokrotnie przemierzał całą Europę Zagrał i zaśpiewał rolę w operowym filmie „Szkoła kochanków” według opery W.A .Mozarta „Cosi fan tutte”. Współpracował z orkiestrami i koncertował, głównie poza granicami kraju.

Tuż po dziesięciominutowej przerwie na scenie pojawiła się Orkiestra Dęta OSP Skaryszew pod dyr. Tomasza Góździa, która niedawno obchodziła swój setny jubileusz. Orkiestra wychowała wielu wspaniałych, zawodowych muzyków, którzy reprezentują Skaryszew nawet poza granicami kraju.

Po występie orkiestry przed publicznością zaprezentował się siedmioosobowy zespół wokalny z MGOK w składzie: Patrycja Zawisza, Julita Budzyńska, Martyna Dąbrowska, Aleksandra Kulińska, Milena Gajos, Patrycja Jarecka i Klaudia Janiszewska. Opiekunem zespołu jest Piotr Markowski. Zespół odnosi sukcesy na festiwalach i przeglądach piosenek. Największym osiągnięciem jest II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd w Puławach w 2016r. i 2017 roku oraz pierwsze miejsce w Regionalnym Przeglądzie Kolęd w Wierzbicy. Zespół wykonał piosenkę z repertuaru Czerwonych Gitar „10 w skali Beauforta”. I ponownie na scenie pojawił się Mały zespół wokalny MGOK, w utworze: „Z kopyta kulig rwie” z repertuaru Skaldów.

I następnie na scenie wystąpiły solistki z MGOK Patrycja Zawisza, tym razem z piosenką: „Wesoły deszczyk” Kabaretu Starszych Panów oraz Agnieszka Gola w „Piosence o okularnikach” z rep. Sławy Przybylskiej. Agnieszka jest studentką, uczennicą pana Piotra Markowskiego, finalistką międzynarodowych festiwali wokalnych, uczestniczką licznych projektów muzycznych.
Natomiast piosenkę „Gdzie ci mężczyźni” z rep. Danuty Rinn zaśpiewała Natalia Grys, zwyciężczyni wielu nagród w konkursach międzynarodowych m.in na Białorusi.

„Isn’t she Lovely” - „Czyż ona nie jest śliczna”? to tłumaczenie z języka angielskiego. Tę piękną balladę z repertuaru Stevie Wondera zagrał Radosław Fajdek - saksofonista i solista Big Bandu Mundana.

Po czym na scenie ponownie pojawiła się „Prześliczna wiolonczelistka” – Julia Nogaj w utworze o tym samym tytule, tym razem w duecie z Darkiem Makarewiczem, który rozśpiewał całą publiczność.

Później sceną zawładnął duet akustyczny „Just in case” czyli Małgorzata Majchrzyk – wokal i Krzysztof Chodacki – gitara. W ich wykonaniu usłyszeliśmy niebanalną interpretację coverów „Hallelujah” Aleksandra Burke i „Rysa na szkle” z repertuaru Urszuli.
Natomiast w klimaty kultury ludowej wprowadził publiczność Zespół Ludowy Skaryszewiacy pod kier. Pauliny Mamczarz. Zespół obecnie liczący 23 osoby istnieje od sierpnia 2014r. Posiada stroje ludowe z regionu radomskiego. W ciągu zaledwie dwóch lat pracy udało im się zdobyć najwyższe laury na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie kolędowanie". W ich wykonaniu publiczność usłyszała piosenki pt.: ”Nie wyjdę za dziada” z rep. Mazowsza oraz „Świeci miesiąc świeci”. Akompaniatorem zespołu jest pan Marian Sochaczewski.

I na zakończenie koncertu ponownie wystąpił Kwartet puzonowy "Be four Trombones" z dwoma tematami filmowymi: „ James Bond” i „Piraci z Karaibów”.

A wszystko to podane zostało w iście galowej scenerii sali Teatro Romantica w Villa Cyganeria w Skaryszewie. Nie zabrakło także zaskakującej niespodzianki w wykonaniu kwartetu puznowego, który na tę okazję przygotował specjalną wersję piosenek „Na Skaryszewskim Rynku” oraz „Cyganeczkę Zosię”. Koncert poprowadzili Edyta Nosowska, nauczyciel ZEGiP w Makowcu oraz Mirosław Sienkiewicz, dyrektor MGOK w Skaryszewie.

To niezwykłe show w połączeniu z muzycznymi klasykami stworzyło niepowtarzalny klimat, który sprawił, że uczestnicy koncertu opuszczali salę koncertową z autentycznym zachwytem połączonym z żalem, że blisko trzy godziny koncertu to zdecydowanie zbyt krótko. Tuż przed opuszczeniem sali koncertowej nie zabrakło oczywiście podziękowań oraz wręczenia zebranych pieniędzy bohaterom tego koncertu, Miłoszowi Wasilewskiemu oraz Jakubowi Sinior, którym towarzyszyli przejęci rodzice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie