Wstępy 2023 czyli Targi Końskie w Skaryszewie
W tym roku, po turbulencjach związanych z pandemią koronawirusa, Wstępy wracają do swojej stałej, sprawdzonej formuły. Na jedną z największych imprez targowych w Europie, na której handluje się końmi, wybierają się tysiące ludzi.
- Zapraszamy wszystkich do Skaryszewa na nasze Wstępy. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć konie i nieskażoną kulturę ludową. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym wystawę koni hodowlanych, Estradę Folkloru – mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.
Handel w mieście
Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy od wieków odbywa się w normalnie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Dziś, gdy handel końmi odbywa się na targowisku, centrum Skaryszewa staje się miejscem starannie przygotowanej Alei Twórców Ludowych, gdzie czekać nas będzie bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, potraw regionalnych, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje.
Zobacz więcej:
Na jarmarku będzie okazja kupić sobie to, czego nie ma w żadnych galeriach handlowych. Można na miejscu zobaczyć, jak powstają przedmioty, nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami, a nawet potargować się. To doskonały moment by wymienić doświadczenia między twórcami i zaopatrzyć się w niepowtarzalne przedmioty.
Muzyka Ludowa
Ruszy też Estrada Folkloru – przegląd wykonawców pieśni i piosenek ludowych i kapel ludowych. Widzowie usłyszą melodie nucone przez naszych dziadków. Na estradzie wystąpi cała gama wykonawców z regionu.
Od 11 lat, Skaryszewskiemu Jarmarkowi Końskiemu Wstępy towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność będzie podziwiać między innymi konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlachetnej półkrwi i zimnokrwistej.
Wstępy zmieniają się tak, jak zmieniła się rola konia na przestrzeni wieków. Dziś, w dużej mierze konie wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych. Wykorzystywane są też w hipoterapii.
- Skaryszewska tradycja końskiego jarmarku przyciąga miłośników tych zwierząt oraz turystów. Jarmark łączy wielosetletnią tradycję z nowoczesnością. Jest imprezą z wydarzeniami o wysokim poziomie artystycznym. Staramy się oferować odbiorcom jarmarku bogaty, a zarazem zróżnicowany program artystyczny – dodaje burmistrz Dariusz Piątek.
Konie i atrakcje
Obecnie Wstępy są jedną z największych atrakcji turystycznych regionu radomskiego – jedną z najstarszych i największych plenerowych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i jedna z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera. Jarmark, to wiele stoisk rzemieślniczych, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, wystaw i pokazów. A do tego co krok trafiamy na lokalne i ponadregionalne smakołyki: wypieki, sery, wędliny, przyprawy.
Niemal 400 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie. Skaryszewski Jarmark Koński Wstępy, to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową. To miejsce gdzie można zakupić najlepsze konie użytkowe i hodowlane, a także konie wykorzystywane w celach sportowych, rekreacyjnych i hipoterapii z całej Polski.
Zobacz więcej:
Skaryszewskie Wstęp - skąd nazwa?
Jarmark Koński odbywa się nieprzerwanie od 1633 roku, a jego nazwa wywodzi się z przywileju targowego nadanego na najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu – stąd nazwa Wstępy. Do Skaryszewa przyjeżdżają rolnicy, hodowcy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy.
Program
27 luty, poniedziałek
- Godzina 6.00 – 16.00 – prezentacja koni na targowisku miejskim, ulica Krasickiego 17
- 7.00 – 16.00 Aleja Twórców Ludowych – ulica Mickiewicza
- 10.00 Oficjalne otwarcie Wstępów – estrada ulica kardynała Stefana Wyszyńskiego
- 10.30 -15.00 Estrada Folkloru ulica kardynała Stefana Wyszyńskiego
- 11.30 – 13.30 XI Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. - parking przy cmentarzu, ulica Partyzantów
28 luty, wtorek
- 6.00 – 14.00 – prezentacja koni na targowisku miejskim, ulica Krasickiego 17
- 7.00 – 14.00 Aleja Twórców Ludowych – ulica Mickiewicza
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót