Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklep socjalny i samorządowa stacja paliw w Szydłowcu? Interpelacja radnego i odpowiedź burmistrza

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Ceny w radomskim sklepie socjalnym nie są wysokie.
Ceny w radomskim sklepie socjalnym nie są wysokie. Archiwum
W środę, 27 kwietnia odbyła się sesja Rady Miejskiej. Radni poruszyli wiele tematów. Złożono również interpelacją dotyczącą utworzenia sklepu socjalnego i samorządowej stacji paliw.

Radni podczas sesji ustalili termin otwarcia kąpieliska przy ulicy Folwarcznej w Szydłowcu. Sezon rozpocznie się 1 lipca, zakończy 31 sierpnia. Organizatorem ma być Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek. W tym terminie nad bezpieczeństwem plażowiczów będą czuwać ratownicy. Przypomnijmy, nad zalewem jest sporo atrakcji. To między innymi park linowy, boisko do piłki nożnej plażowej, plac zabaw, siłownia plenerowa. Co ważne, oficjalny odbiór kina Górnik ma się odbyć 29 kwietnia. Burmistrz Szydłowca poinformował, że trzeba będzie wyłonić operatora, który będzie zarządzał kinem. W budynku znajduje się sala kinowa, garderoba na potrzeby teatru, toalety, winda, pomieszczenia socjalne, w których będzie można stworzyć na przykład miejsce do odpoczynku.

Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk poinformował podczas sesji, że złożył cztery interpelacje. Jedna z nich dotyczy utworzenia sklepu socjalnego w Szydłowcu, podobnego do tego, który działa w Radomiu. Projekt miałby być skierowany do osób samotnych, wykluczonych, w trudnej sytuacji materialnej. W sklepie socjalnym ceny są zwykle o połowę niższe niż w pozostałych placówkach. Koniarczyk podał przykład Dąbrowy Górniczej, gdzie miasto zapewniło lokal i finansuje remont.

Pomysł nie rentowny?

Od razu do tych pomysłu odniósł się burmistrz Artur Ludew. Włodarz poinformował, że kwestia sklepu była dogłębnie analizowana, a delegacja z Urzędu Miejskiego była nawet na otwarciu placówki w Radomiu. - Na przykładzie Radomia, aby skorzystać ze sklepu trzeba zmieścić się w kryterium dochodowym nie przekraczającym 150 procent. Obecnie na 500 rodzin należących do MOPS korzysta z niego 800 osób, czyli około 16 procent. Kryterium dochodowe podniesiono ze względu na małe zainteresowanie. Wszystkich rodzin korzystających z MOPS w Szydłowcu jest 604. Jeśli weźmiemy również 16 procent pod uwagę, to zostanie 90 rodzin - tłumaczył Artur Ludew. - Pamiętajmy, ze sklep musi się utrzymać, towary nie są dostarczane za darmo, ktoś tam musi pracować. Analizowaliśmy ten pomysł pod kątem powierzenia placówki Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Najuboższym, ale taki sklep może okazać się nie rentowny i stowarzyszenie może ponosić straty. Odstąpiliśmy od tego pomysłu - stwierdził burmistrz.

3 marca został otwarty pierwszy sklep socjalny w Radomiu. Jest też pierwszy na Mazowszu. Sklep otworzyła Fundacja Chrześcijańska Droga Życia. Znajdziemy tam produkty spożywcze, chemiczne oraz odzież. Ceny produktów są dużo niższe, niż w tradycyjnym sklepie. Ze sklepu będą mogły skorzystać te osoby, które otrzymają z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej specjalną kartę.Zobacz ceny produktów na kolejnych zdjęciach. Używaj gestów i strzałek.

Sklep socjalny w Radomiu już otwarty. Jakie ceny? Zobacz zdj...

Będzie stacja paliw?

Kolejna dotyczyła budowy samorządowej stacji paliw. Według interpelacji mogłaby ją prowadzić spółka komunalna, co mogłoby zapewnić niemałe wpływy do budżetu. W interpelacji czytamy, że stację można włączyć do programu lojalnościowego. Dodatkowo korzystać by z niej mogły spółki miejskie. Ludew odniósł się do tego pomysłu. - Przymierzamy się obecnie do stworzenia stacji obsługujących Urząd Miejski i pracowników spółek. Ma być ulokowana na terenie ciepłowni. Jej prezes jest odpowiedzialny za wdrożenie w życie i pierwsze kroki już zostały poczynione - stwierdził burmistrz Artur Ludew, który jednocześnie mówił, iż takie stacje mają duże miasta posiadające Miejskie Przedsiębiorstwa Komunikacji. Podał również przykład Skarżyska - Kamiennej, które zlikwidowało taką stację.

Swych pomysłów bronił Koniarczyk. - Jeśli chodzi o sklep socjalny, to są konkursy Samorządu Mazowsza i można pozyskać duże pieniądze, można korzystać - stwierdził. - Ale te konkursy są doraźne, a funkcjonowanie sklepu to koszty stałe i nawet jeśli by był jakiś program, to nie pozwoli sfinansować kosztów - ripostował Ludew.

Koniarczyk stwierdził również, że samorządowa stacja paliw mogłaby być konkurencją na rynku. - Widzimy co obecnie dzieje się na stacjach - mówił. - Gmina nie powinna być konkurencją dla wolnego rynku. Mamy przedsiębiorców z Szydłowca, nie mówię nawet o koncernach. Budowa stacji to duże pieniądze, a spółki, które mogłyby je prowadzić mają przed sobą spore wyzwania oraz wydatki - zakończył burmistrz Ludew. W interpelacji czytamy, że stacje paliw działają w Tarnowie, Koninie, Ostrołęce, Stalowej Woli, a do budowy przymierzają się Włodawa i Chełm. Co ciekawe, na niektórych przy każdym stanowisku są; kosze na śmieci, myjka do szyb w aucie, kompresor, czy odkurzacz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie