Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzypce, cymbały, gitarolutnia i harmonie wróciły do szydłowieckiego muzeum

/mod/
Renowacji poddano między innymi harmonię Władysława Glanowskiego z Raducza. Tak wygladął przed i po konserwacji.
Renowacji poddano między innymi harmonię Władysława Glanowskiego z Raducza. Tak wygladął przed i po konserwacji. Archiwum MLIM
Od września ubiegłego roku trwała renowacja siedmiu instrumentów - eksponatów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Całkowity koszt przeprowadzonych prac konserwatorskich wyniósł 9 tysięcy złotych. 6 tysięcy złotych pochodziło z dotacji powiatu szydłowieckiego, a 3 tysiące złotych z budżetu muzeum.

Dużego nakładu pracy konserwatorów wymagały harmonie. W jednym z najmniejszych instrumentów, znajdujących się w zbiorach szydłowieckiego muzeum - jednorzędowej harmonii guzikowej nieznanego twórcy udało się zrekonstruować zdobienia oraz powierzchnię miecha.

Konserwacji wymagały także: przedwojenna dwurzędowa harmonia oraz trzyrzędowa harmonia firmy F. Mejer. Renowacji poddano także harmonię Władysława Glanowskiego z Raducza. Odnowiony i zabezpieczony instrument obecnie można podziwiać na wystawie czasowej "Z piętnem mistrza. Instrumenty muzyczne z najsłynniejszych polskich warsztatów", zorganizowanej w Muzeum w Ratuszu w Bielsku Podlaskim.

Z powodu rozległych pęknięć płyty spodniej i zły stan powierzchni do konserwacji trafiły również skrzypce z 1937 roku autorstwa S. Węgrzyna. Konserwacji poddana została też gitarolutnia, znana z wystaw czasowych organizowanych przez szydłowieckie muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie