Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladami wielkiego radomianina, piłsudczyka, żołnierza i ułana. Żywa lekcja historii o Brzęku - Osińskim

jp
Uczestnicy gry miejskiej śladami Tadeusza Brzęka - Osińskiego na Rynku w Radomiu.
Uczestnicy gry miejskiej śladami Tadeusza Brzęka - Osińskiego na Rynku w Radomiu. Janusz Petz
Niespełna setka dzieciaków z różnych szkół radomskich uczestniczyła w międzyszkolnej grze miejskiej śladami Michała Tadeusza Brzęk-Osińskiego, piłsudczyka, żołnierza, ułana i posła. Dzieciaki miały unikatową okazję posłuchać opowieści Róży Domańskiej, która znała i przyjaźniła się z Brzęk - Osińskim.

Ten wybitny radomianin, żołnierz I kompanii kadrowej, później I pułku ułanów Władysława Beliny Prażmowskiego, twórca Radomskiego Szwadronu Ułanów, poseł na sejm, współpracownik premiera Polski Walerego Sławka wiele śladów swojej działalności pozostawił w Radomiu. Z jego inicjatywy powstał pomnik Czynu Legionów, zorganizował IX Zjazd Legionistów, brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku, wyruszając na czele sformułowanego przez siebie oddziału kolarzy wyposażonych w rowery i karabiny z radomskiej Fabryki Broni. Po II wojnie światowej oddał się pracy społecznej na rzecz Radomia.

Grę przygotowali nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 Specjalnej imienia biskupa Jana Chrapka w Radomiu. Uczestnicy musieli dotrzeć do miejsc związanych z Michałem Tadeuszem ”Brzęk” Osińskim i wykonać zadania. Rozwiązując je dowiedzieli się o jego legionowej przeszłości, roli jaką odegrał w wyzwalaniu Radomia w 1918 roku, udziale w działaniach wojennych podczas kampanii wrześniowej, a także pełnej oddania pracy na rzecz Radomia oraz jego życiu rodzinnym.

Gra rozpoczęła się na Rynku w Radomiu w miejscu gdzie ponad 100 lat temu stanął pomnik Czynu Legionów i odbyły się uroczystości związane z IX Zjazdem Legionistów. Uczestnikiem tych wydarzeń był marszałek Józef Piłsudski i premier Polski Walery Sławek, a głównym inicjatorem „Brzęk” Osiński, który obu dostojników witał osobiście. Bohater gry uczęszczał do Miejskiej Szkoły Handlowej, brał udział w strajku szkolnym w roku 1905, a jego kolegami ze szkolnej ławy byli: późniejszy generał Stanisław „Grzmot” Skotnicki i Stanisław Werner. Nauczycielem historii autor książek historycznych dla młodzieży Walery Przyborowski. Jedno z zadań uczniowie wykonywali w Miejskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, w którym w latach sześćdziesiątych „Brzęk” Osiński założył Klub Miłośników Radomia.

Na zakończenie gry na wszystkich uczestników czekała żołnierska grochówka i słodki poczęstunek oraz napoje. Słodycze i napoje przekazał Bank Żywności w Radomiu, a grochówkę ugotowali nauczyciele PSP nr 12 Specjalnej imienia biskupa Jana Chrapka.

Podsumowanie gry odbyło się w Resursie Obywatelskiej. Uczniowie obejrzeli film „Michał Tadeusz Brzęk Osiński – Radomski Legionista”. O bohaterze gry opowiadał Marcin Kępa – kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego Resursy Obywatelskiej.

W Resursie odbyło się również spotkanie z Różą Domańską, która często bywała w domu u majora(tak go nazywali znajomi) przy ulicy Focha 10. Opowiedziała o historii powstania pomnika Czynu Legionów i wizytach Michała Tadeusza „Brzęk” Osińskiego u samego marszałka Piłsudskiego w tej sprawie, a także wiele ciekawostek związanych z majorem.

Pomnik Czynu Legionów początkowo miał stanąć na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w kwaterze legionisty. Ostatecznie zdecydowano usytuować go na Rynku, w miejscu straceń powstańców styczniowych. Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika na czele z Michałem Osińskim dużą trudność przysparzało wybranie odpowiedniego projektu. W podjęciu decyzji pomógł sam marszałek Piłsudski, którego były legionista Michał ”Brzęk” Osiński znał osobiście i już wcześniej w roku 1924 zaprosił do Radomia na poświęcenie kamienia węgielnego pod pomnik. Józef Piłsudski wypożyczył mu statuetkę legionisty (prezent     na imieniny od żołnierzy w 1916 roku), a jej powiększona kopia jest dzisiaj pomnikiem Czynu Legionów. Autorem statuetki był artysta Włodzimierz Konieczny – oficer I Brygady Legionów, a jego modelem jeden z żołnierzy. Rzeźba powstała w okopach pod Kostiuchnówką. Zarówno artysta jak pozujący zginęli w bitwie. W czasie II wojny pomnik został zburzony.

Przyniosła również dokumenty z 1930 roku – akt erekcyjny Pomnika Czynu Legionów podpisany przez Józefa Piłsudskiego.

Gra odbyła się przy współpracy z Resursą Obywatelską, Miejskim Oddziałem PTTK Radom, Bankiem Żywności w Radomiu, Różą Domańską – Księgarnia Literacka imienia Witolda Gombrowicza, Publiczną Szkołą Podstawową nr 29 imienia Władysława Broniewskiego, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym imienia Janusza Korczaka oraz Szkolnym Kołem Krajoznawczo – Turystycznym PTTK numer 279 Jędrusiowe.

Uczestnicy to radomskie placówki oświatowe: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna imienia biskupa Jana Chrapka, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi imienia Władysława Broniewskiego, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Kazimierza Jagiellończyka, XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi imienia Stanisława Staszica w Radomiu, X Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Konarskiego.

Power Play w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie