MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślady dinozaurów pod Borkowicami w powiecie przysuskim. Znajdują się w pobliżu Krakowej Góry

Janusz Petz
Janusz Petz
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay
Za sprawą niedawnych odkryć region radomski stał się ciekawym miejscem do badań dla archeologów i geologów. Pod Borkowicami odkryto ślady dinozaurów. Warto dodać, że dwa lata wcześniej, pod Iłżą odnaleziono narzędzia używane przez neandertalczyka.

Ślady dinozaurów znaleziono w pobliżu Krakowej Góry w gminie Borkowice w prywatnej kopalni gliny. Teren ten dzierżawiony jest przez prywatną osobę od Lasów Państwowych, a ślady dinozaurów znaleźli pracownicy Polskiego Instytutu Geologicznego.

Odkrycie w Krakowej Górze

- Na razie nic nie wiemy o wadze i znaczeniu odkrycia. Na pewno za jakiś czas Państwowy Instytut Geologiczne zechce się pochwalić w opracowaniu okryciami na naszym terenie. Myślę jednak, że geolodzy nie są na razie skłonni do rozgłaszania takich wiadomości z obawy o to, że zbyt duże zainteresowanie może spowodować jakieś szkody - powiedział Robert Fidos, wójt gminy Borkowice. Prac w kopalni gliny nie wstrzymano.

- Nie potrafię dziś powiedzieć jeszcze jakie decyzje zapadną w kwestii rekultywacji tego terenu. Na dziś obowiązuje decyzja o przywróceniu terenu do stanu obszaru leśnego - powiedział Robert Fidos. Odkrywkowe kopalnie w powiecie przysuskim od dawna cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem geologów. Między innymi już prawie 20 lat temu odkryto pod Przysuchą ślady scelidozaurów sprzed 200 milionów lat.

Neandertalczyk pod Iłżą

Dużą sensacją archeologiczną stało się natomiast okrycia spod Iłży. Znaleziska dokonano na polu kukurydzy w Krzyżanowicach. Były to badania powierzchniowe, co oznacza, że archeolodzy zebrali zabytki z powierzchni. W trakcie tegorocznych badań ekspedycja archeologiczna Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie natrafiła w Iłży na pozostałości po społecznościach z epoki kamienia.

- Wiemy, że tereny te były atrakcyjne dla ówczesnych ugrupowań ze względu na występujące w okolicy złoża krzemieni czekoladowych. W tym sezonie znalezione zostały ślady pobytu ludzi z paleolitu sprzed około 40-80 tysięcy lat temu – neandertalczyków. Są to okazy związane z obróbką krzemienia i przygotowywaniem narzędzi. Szczególnie interesujące są dwa okazy, których wykorzystywano jako noże służące do dzielenia tusz upolowanych zwierząt. Wspomniane narzędzia znalezione zostały na powierzchni, a dalsze badania prowadzone zostaną na jesieni bieżącego roku - powiedział cytowany przez Muzeum Regionalne w Iłży doktor Witold Gróżdż z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Warto dodać, że stanowisko spod Iłży to jedno z najbardziej na północ wysuniętych na terenie naszego kraju stanowisk, gdzie odkryto ślady po obecności neandertalczyków. Drugie znajduje się w odległym o kilkadziesiąt kilometrów Zwoleniu.
Większość znanych w Polsce stanowisk związanych z neandertalczykiem pochodzi z Jury Krakowsko-Częstochowskiej i województwie dolnośląskiego. Narzędzia po nich znajdowano głównie w jaskiniach. Bardzo rzadko odkrywa się ślady po ich obecności poza nimi, a zwłaszcza tak daleko na północ.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie