Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służyli w barwach ONZ, teraz zakładają w Radomiu stowarzyszenie kombatantów

/pok/
- Istnieje już ponad 40 kół w całym kraju, ale na tej mapie jest wciąż biała plama w Radomiu – mówi Wiesław Wabik (z prawej).  Obok Edward Kowalewski.
- Istnieje już ponad 40 kół w całym kraju, ale na tej mapie jest wciąż biała plama w Radomiu – mówi Wiesław Wabik (z prawej). Obok Edward Kowalewski. Łukasz Wójcik
W Radomiu powstaje koło terenowe Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Będzie skupiało ludzi, którzy służyli pod niebieską flagą w różnych miejscach na świecie.

Stowarzyszenie zrzesza osoby mające za sobą pobyt na misjach pokojowych, stabilizacyjnych, humanitarnych i szkoleniowych, które firmowała ONZ.

Pierwsza miała miejsce w Korei w 1953, od tego czasu było ich ponad 30. W sumie, według szacunków w misjach uczestniczyło około 80 tysiące Polaków. Wśród nich również mieszkańcy naszego regionu,

Wiesław Wabik i Edward Kowalewski służyli w różnych latach na półwyspie Synaj, w strefie buforowej rozdzielającej zwaśnione strony konfliktu. Obaj należą do Stowarzyszenia i podjęli się zadania utworzenia w Radomiu koła terenowego na wzór tych, które istnieją już chociażby w Puławach , Lublinie czy Kielcach.

- Istnieje już ponad 40 kół w całym kraju, ale na tej mapie jest wciąż biała plama w Radomiu. A szacujemy, że ludzi, którzy mogliby zostać w naszym regionie członkami Stowarzyszenia jest co najmniej 300 - uważa Wiesław Wabik.

W tworzenie radomskiego koła zaangażowało się na razie 10 osób. Według Edwarda Kowalewskiego, który otrzymał takie pełnomocnictwa od Zarządu Głównego, trwają obecnie rozmowy z dowództwem radomskiego garnizonu na temat udostępnienia im na terenie lotniska na Sadkowie pomieszczenia. Są też plany popularyzowania ich służby, zorganizowania wystawy.

- Najważniejszym jednak naszym celem jest integrowanie środowiska i wywalczenie statusu kombatantów. Choć od 1997 roku taki statut przyznała już Światowa Federacja Kombatantów i obowiązuje on już w wielu krajach, w Polsce ta sytuacja wciąż nie jest uregulowana - podkreśla Edward Kowalewski.

Założyciele radomskiego koła liczą, że ich inicjatywa spotka się z zainteresowaniem i będzie się ono szybko rozwijało. Można się z nimi kontaktować dzwoniąc na numer telefonu 606 292 923 lub 696 452 789.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie