Śmieci zalewają planetę - największe skupiska odpadów na...

  Śmieci zalewają planetę - największe skupiska odpadów na Ziemi

  JK

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Śmieci zalewają planetę - największe skupiska odpadów na Ziemi
  1/13
  przejdź do galerii
  W dzisiejszych czasach obowiązuje jedna, smutna prawda - gdzie są ludzie, tam i śmieci. Wraz z rozwojem cywilizacji w zatrważająco szybkim tempie rośnie liczba odpadów na naszej planecie. Zamożne i bogacące się społeczeństwa nastawione na konsumpcję bazują na tym, co tanie, szybkie w produkcji i jednorazowe - czyli na plastiku. W Polsce rocznie zużywamy nawet do 300 torebek foliowych. Na świecie produkowanych jest 16 000 butelek plastikowych w ciągu... 1 sekundy! Z tak szybkim przyrostem jednorazowych opakowań równie szybko powiększają się wysypiska śmieci, czasem osiągające niewiarygodne wręcz proporcje. Zobaczcie, które z nich są największe na całej naszej planecie.

  Świat plastikiem stoi


  Rocznie mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg śmieci z plastiku. W ciągu kilku lat może to być nawet 140 kg! Szacuje się, że obecnie na powierzchni oceanów unosi się około 100 milionów ton plastiku. Odpady, które ulegają powolnemu rozkładowi, niestety nie znikają - zamieniają się w drobny pył, który ląduje później w układzie pokarmowym ryb, a także i w naszym. Zgodnie z danymi WWF, liczba zwierząt umierających w oceanie z powodu plastiku każdego roku może sięgać nawet miliona. Jednym z największych skupisk odpadów na oceanie jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, odpowiadająca swoim obszarem pięciokrotności powierzchni Polski!

  Niezbywalne 1 miejsce zajmuje wysypisko, które zostało utworzone nie bezpośrednio rękami człowieka, lecz przez prądy morskie - to znajdująca się pomiędzy kontynentami Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Została odkryta w 1997 roku przez Charlesa Moore’a. Szacowana masa dryfującej plamy wynosi 45–129 tys. ton i jej powierzchnia to aż 1,6 mln km². Zbudowana w 99,9% z tworzyw sztucznych dryfująca ławica śmieci odpowiada wielkością pięciokrotności powierzchni Polski. Jeśli nie zrobimy nic dla środowiska - jej masa nie przestanie rosnąć.


  Plastik to nie tylko opakowania


  Plastik to nie tylko torebki foliowe i opakowania produktów.
  Znajduje się on także w naszych ubraniach. Tyczy się to tkanin syntetycznych, które zawierają w swoim składzie polimery niewystępujące naturalnie w przyrodzie. Każde jedno pranie tkaniny syntetycznej to ok. 2 gramy plastiku, które dostają się do wody, a zatem i do środowiska. Dlatego warto unikać tkanin takich jak:
  • poliester
  • poliamid
  • akryl
  • poliakryl
  • elastan
  • nylon

  Plastik plastikowi nierówny


  W dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie plastiku z naszego życia - i mowa tu o plastiku wielorazowego użytku, który stosowany jest w budownictwie, produkcji samochodów, czy w medycynie. Możemy jednak, a nawet powinniśmy zrobić wszystko, by wyeliminować jednorazowy plastik z naszej codzienności. Skoro przeciętny Duńczyk zużywa rocznie 4 torebki foliowe, to dlaczego my nie możemy?


  Oto kilka przydatnych porad, jak w prosty sposób ograniczyć zużycie plastiku:
  • Nie używaj jednorazowych torebek foliowych - noś na zakupy własną torbę materiałową.
  • Jak najczęściej kupuj na wagę. Proś o pakowanie do własnych pojemników wielorazowego użytku.
  • Kupuj ubrania wytwarzane jedynie z tkanin naturalnych. Unikaj syntetyków!
  • Segreguj śmieci. Wyrzucaj worek tylko wtedy, gdy jest w 100% zapełniony.
  • Zamiast kupnej chemii - używaj własnoręcznie wykonanych detergentów. Ocet i soda oczyszczona potrafią zdziałać cuda!
  • Nie kupuj napojów w plastikowych butelkach - zamiast tego wystarczy własna, wielorazowa i dobry filtr do wody.

  Największe wysypiska na Ziemi


  Największe wysypiska świata zajmują swoją powierzchnią obszary odpowiadające nie tylko całym miastom, ale nawet... państwom! Tony śmieci zwożone codziennie z pobliskich aglomeracji sięgają wysokością nawet 40 metrów. Zobaczcie, do czego jest w stanie doprowadzić człowiek.

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  Wideo