Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Radomiu i bardzo zły stan powietrza w miejscowościach w regionie. Przekroczenia norm sięgały kilkaset procent

jp
Interwencja Straży Miejskiej na radomskich Glinicach po tym jak jedna z ulic została „przykryta” gęstym dymem z kominów.
Interwencja Straży Miejskiej na radomskich Glinicach po tym jak jedna z ulic została „przykryta” gęstym dymem z kominów. Joanna Gołąbek
Urządzenia pomiarowe zanotowały podczas ubiegłej doby bardzo zły stan powietrza w Radomiu i w niektórych miejscowościach regionu radomskiego. Przekroczenia norm sięgały kilkuset procent.

Według danych pokazywanych na mapach Airly.eu najgorsza sytuacja w czwartek i w nocy z czwartu na piątek panowała na ulicy Malenickiej w Radomiu.

Smog na radomskich ulicach

Stężenie najbardziej szkodliwego dla zdrowia pyłu PM 10 wynosiła na ulicy malenickiej w czwartek o godzinie dziewiętnastej 545 mikrograma na metr sześcienny. Przypomnijmy, że dopuszczalna norma to zalewie 50 jednostek mikrogramów. Potem stężenie tego pyły spadło, ale o godzinie 22 w czwartek znów wzrosło do poziomu 544 mikrogram na metr sześcienny. Bardzo wysokie było również stężenie pyłu PM 2,5. Na ulicy Malenickiej zanotowano o godzinie 19 w czwartek 362 mikrograma na metr kwadratowy i o godzinie 22 w czwartek 353 mikrograma na metr kwadratowy. Stężenia pyłów PM 10 sięgające ponad 300 mikrogram notowane były też w czwartek między innymi na ulicach Długojowskiej, Wyścigowej, Tęczowej, na osiedlach Borki i Zamłynie. W innych dzielnicach miasta również notowano znaczne przekroczenia norm. Lepiej sytuacja wyglądała w miejscowościach regionu radomskiego, ale tam też były przekroczenia norm jakości powietrza, na przykład w Pionkach w czwartek o godzinie 22 zanotowano stężenie pyłów PM 10 na poziomie 370 mikrogram na metr sześcienny. Nienajlepszej jakości powietrze było także między innymi w Jedlni – Letnisko, Groszowicach, w Skaryszewie, Jedlińsku. Przy stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu jakie panowały w czwartek w powietrzu służby ochrony środowiska odradzają spacery na wolnym powietrzu, choć nie był to jeszcze poziom alarmowy. W ubiegłych latach zdarzały się znacznie większe stężenia pyłów w powietrzu.

Lakierowane deski w piecu

Potocznie uważa się, że za zanieczyszczenia powietrza odpowiadają głównie duże miejsce ciepłownie spalające wiele ton węgla i miału. Badania przeprowadzone przed laty przez przedsiębiorstwo Radpec tego nie potwierdziły. Charakterystyczna dla polskiego smogu, również w takich miastach jak Radom, jest emisja zanieczyszczeń z niskiego pułapu, nieprzekraczającego 40 metrów. W skrócie chodzi o to, że smog emitują w dużej części przydomowe kotłownie z piecami zasilanymi węglem. Dlatego smog w Polsce to przede wszystkim problem miesięcy zimowych. W Radomiu strażnicy miejscy mają prawo zaglądać do palenisk pieców i sprawdzać czym się w nich pali. Mandatów nie jest wiele, bo zazwyczaj kopcący dym z komina to skutek złej jakości węgla, a nie skutek spalania zabronionych materiałów. Ostatni mandat zapłacił 16 stycznia mieszkaniec ulicy Juliusza w Radomiu, który palił w piecu zabronione substancje. Do pieca wrzucił kilka desek lakierowanych i pomalowanych farbą.

Extazy w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie