Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solec nad Wisłą po 151 latach odzyska prawa miejskie!

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Solec nad Wisłą to obecnie wieś w powiecie lipskim, leżąca u ujścia rzeczki Krępianki. Historia miejscowości sięga wczesnego średniowiecza.
Solec nad Wisłą to obecnie wieś w powiecie lipskim, leżąca u ujścia rzeczki Krępianki. Historia miejscowości sięga wczesnego średniowiecza. Tadeusz Klocek
To już pewne. Solec nad Wisłą w powiecie lipskim po 151 latach od utraty praw miejskich znów pojawi się na mapie polskich miast. Informację opublikowało Rządowe Centrum Legislacji.

Solec nad Wisłą od 1 stycznia 2021 roku znów będzie miastem. Miejscowość musiała czekać na odzyskanie praw miejskich aż 151 lat. W 1869 roku miejscowość straciła ten status z rozkazu carskiego. Powodem tej dotkliwej kary było aktywne wspieranie powstańców styczniowych.

- Warto podkreślić, że jest to odzyskanie praw miejskich. Na ponad 150 lat zostaliśmy ich pozbawieni. Obecni mieszkańcy Solca nad Wisłą, a także ich przodkowie tak naprawdę nigdy nie pogodzili się z utratą statusu miasta. Jest to aspekt bardzo prestiżowy. Liczę na to, że ranga naszej miejscowości, już za pół roku miasta, wzrośnie w skali regionu - mówi Marek Szymczyk, wójt Solca nad Wisłą.

Długa procedura

Pomysł dotyczący przywrócenia praw miejskich przewijał się w Solcu nad Wisłą już od wielu lat. - Dość intensywnie podeszliśmy do tego pod koniec zeszłego roku. Przeprowadziliśmy wtedy konsultacje z naszymi mieszkańcami. Jasno z nich wynikało, że chcą oni przywrócenia praw miejskich. Po tych rozmowach pozostało nam tylko podjąć odpowiednią uchwałę. Pozwoliła nam ona na rozpisanie procedury dotyczącej przywrócenia praw miejskich decyzją Rady Ministrów - dodaje Marek Szymczyk.

Rząd przychylił się do wniosku gminy i wiadomo już, że wraz z początkiem 2021 roku Solec nad Wisłą znów pojawi się na mapie polskich miast.

W uzasadnieniu tej decyzji możemy przeczytać, że za nadaniem statusu miasta przemawia fakt, że jego cechy przestrzenne wyraźnie wykazują miejski charakter. Miejscowość zachowała w sposób nienaruszony dawną oryginalną strukturę topograficzną zabudowy, która istnieje co najmniej od schyłku XVIII wieku a rynek w kształcie litery L pełni funkcję kulturalno-rekreacyjną.

W uzasadnieniu urzędnicy podkreślają również, że miejscowość jest zwodociągowana i częściowo skanalizowana, większość mieszkańców pracuje poza rolnictwem. Ważnym argumentem były również wspomniane wcześniej konsultacje z mieszkańcami, dzięki którym bardziej przychylnie przyjrzano się wnioskowi władz Solca nad Wisłą.

- Solec nad Wisłą z pewnością zyska na prestiżu. Pod wieloma względami nasza miejscowość jest perełką w skali całego województwa mazowieckiego. Niestety często przeoczoną. Mamy nadzieję, że po odzyskaniu praw miejskich o Solcu nad Wisłą będzie się mówić znacznie więcej i zwiększy się też zainteresowanie bogatą historią naszej miejscowości, a także niewątpliwymi atrakcjami turystycznymi - zaznacza Marek Szymczyk.

Bogata historia Solca

Historia Solca nad Wisłą jest bardzo bogata i sięga VIII i IX wieku. Najstarszy dokument dotyczący miejscowości pochodzący z 1136 roku i informuje, że gród solecki stanowił uposażenie arcybiskupa gnieźnieńskiego. Solec został wykupiony w 1325 roku przez Władysława Łokietka. Potem Kazimierz Wielki ulokował to miasto na prawie magdeburskim, a w okresie jego panowania wybudowano tam między innymi zamek obronny.

Aż do 1538 roku Solec był siedzibą królów. Niestety podczas potopu szwedzkiego i Solec uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. W XVIII wieku próbowano powoli odbudowywać Solec. Ratowano zamek i kościół, a w 1866 utworzono nawet szkołę średnią. Plany przekreśliła decyzja carska z 1869 roku dotycząca odebrania praw miejskich. Była to kara za aktywne wspieranie Polaków walczących podczas Powstania Styczniowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie