Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sondaż "Echa Dnia" na Mazowszu. PiS w dół, .Nowoczesna w górę

Paweł Więcek
Prezentujemy wyniki sondażu zrealizowanego w dniach 10-16 lutego przez „Echo Dnia” we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia na reprezentatywnej dla województwa mazowieckiego próbie 500 respondentów.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Kaczyński rządzi w Polsce jak chce. Zobacz, największy sondaż w kraju

Z badania wynika, iż Prawo i Sprawiedliwość od elekcji parlamentarnej z października 2015 roku wciąż cieszy się poparciem w regionie, ale elektorat tej partii skurczył się. Za formacją Jarosława Kaczyńskiego opowiada się obecnie 32,1 procent ankietowanych wobec 38,3 procent w wyborach.

CZYTAJ TAKŻE: Sondaż "Echa Dnia" komentują radomscy politycy

Popularność PO w zasadzie nie drgnęła od wyborów - dziś wynosi 21,3 procent (było 22,6procent). Poszybowało natomiast poparcie dla .Nowoczesnej - z 9,5 procent do 19,8 procent. Formacji Ryszarda Petru niewiele brakuje, by przeskoczyć ugrupowanie Grzegorza Schetyny.

Kto rządzi w Polsce - odpowiada Mazowsze.
Kto rządzi w Polsce - odpowiada Mazowsze.

Drobnej korekcie uległy notowania ruchu KUKIZ’15. Z organizacją firmowaną przez posła i muzyka Pawła Kukiza, utożsamia się aktualnie 5,9 procent respondentów (7,8 w wyborach). Lepiej wypadło Polskie Stronnictwo Ludowe, które wytypowało 8,6 3 procent ankietowanych. Sojusz Lewicy Demokratycznej (4 procent) znalazł się niżej od partii Razem - 5,7 procent.

Wyborców poszczególnych partii poproszono o określenie siły poparcia dla formacji, które wskazali. Natężenie opisywano na pięciostopniowej skali, gdzie „1” oznacza słabe, a „5” - najmocniejsze. 11 procent elektoratu Prawa i Sprawiedliwości w województwie siłę identyfikacji z tą partią ocenia na „5”. Odsetek ankietowanych wskazujących noty „1” oraz „2” w tym przypadku wynosi odpowiednio 4,8 procent oraz 15,1 procent. Zdecydowana większość wyborców .Nowoczesnej charakter związku z tą partią określa na „2” - 46,7 procent. Z kolei żelazna część elektoratu Platformy Obywatelskiej lokuje swoje przywiązanie do formacji na poziomie „3” - 48,5 procent. Podobnie jest w przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego - notę „3” podaje 53,8 procent wyborców tej partii.

Ponieważ wiele mówi się o tym, że premier Beata Szydło oraz prezydent Andrzej Duda nie są samodzielnymi politykami, w ramach badania sprawdzono, kto, zdaniem ankietowanych mieszkańców województwa, faktycznie podejmuje najważniejsze decyzje w państwie. 73,2 procent wskazało w tym kontekście prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei według co piątego respondenta kluczową rolę w państwie odgrywa premier Beata Szydło. Prezydenta Andrzeja Dudę wskazało 3,1 procent.

Spytano również i o to, kto jest dziś liderem opozycji wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości. Według 43 procent ankietowanych na czele antypisowskiego obozu stoi szef .Nowoczesnej Ryszard Petru. Świętokrzyskiego posła i przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę na lidera opozycji typuje 22,6 procent badanych. Niewiele mniej, bo 21,3 procent, wskazało szefa ruchu Komitet Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego. Zdaniem 28,6 procent ankietowanych rządy PiS są dobrą reformą kraju. Że łamią zasady demokracji, uważa 55,2 procent. Z kolei według nie 16,3 procent respondentów działania Prawa i Sprawiedliwości nie różnią się od tego, co robiła Platforma Obywatelska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie