MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Specjaliści z Sanepidu w Radomiu: na co trzeba uważać podczas wakacji?

/wit/
- Zagrożeń jest wiele. Są związane z chorobami zakaźnymi, które występują w różnych częściach świata. U nas już dawno ich nie ma, ale w  Afryka czy Azji malaria, denga, wścieklizna czy żółtaczka pokarmowa to codzienność – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu.
- Zagrożeń jest wiele. Są związane z chorobami zakaźnymi, które występują w różnych częściach świata. U nas już dawno ich nie ma, ale w Afryka czy Azji malaria, denga, wścieklizna czy żółtaczka pokarmowa to codzienność – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu. Fot. archiwum
W Radomiu zorganizowano konferencję "Bezpieczne wakacje". Specjaliści mówili o zagrożeniach jakie niosą za sobą narkotyki, dopalacze, nadmierne korzystanie ze słońca i inne wakacyjne pokusy.

Uczestnikami konferencji, która miała miejsce w Wyższej Szkole Handlowej byli między innymi gimnazjaliści z radomskich szkół. To przede wszystkim dla nich, z myślą o tym na co mogą być narażeni w wakacje przygotowano prelekcje dotyczące bezpiecznego wypoczynku.

Najpierw poruszono temat ochrony zdrowia. Wszystko po to by wakacje były przyjemne, pełne atrakcji a nie bogate w przykre dla naszego organizmu choroby, zatrucia, infekcje.

- Zagrożeń jest wiele. Są związane z chorobami zakaźnymi, które występują w różnych częściach świata. U nas już dawno ich nie ma, ale w Afryka czy Azji malaria, denga, wścieklizna czy żółtaczka pokarmowa to codzienność - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu.

Jak można tych chorób uniknąć?

- Tylko szczepiąc się przed wyjazdem. Konieczna jest też wzmożona higiena - mówi Lucyna Wiśniewska.

Zagrożeniem dla naszego organizmu może być picie wody z niewiadomego źródła, spożywanie nie mytych owoców i warzyw, a także innych nieznanego pochodzenia produktów, które nie są przechowywane w odpowiednich warunkach. Wówczas jesteśmy narażeni na zatrucie pokarmowe, a to może uprzykrzyć nasze wakacje, nawet zakończyć się pobytem w szpitalu.

- Warto korzystać z wody butelkowanej i często myć ręce -podkreśliła Lucyna Wiśniewska.

Podczas konferencji specjaliści mówili o bolesnych skutkach opalania. - Opalajmy się bezpiecznie, czyli nie w godzinach największego promieniowania i z użyciem zabezpieczającego przed promieniowaniem filtra -podpowiadała Lucyna Wiśniewska.

Kolejnymi zagrożeniami są wszelkiego rodzaju narkotyki i dopalacze. To po nie w wakacje może sięgać młodzież.

- Jest lepiej niż było. W 2013 roku odnotowaliśmy 288 czynów z zakresu przestępczości narkotykowej, a w 2014 już mniej, bo 146 - mówi podinspektor Aneta Pawlińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. - Ale to wcale nie oznacza, że możemy być spokojni. Młodzi muszą wiedzieć, że dopalacze, narkotyki to dla nich zabójstwo - dodała.

Konferencją "Bezpieczne wakacje" zorganizowali: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Wyższa Szkoła Handlowa, Mazowiecka Komenda Policji i Urząd Miejski w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie