Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalne tereny inwestycyjne w Radomiu powiększą się?

/jp/
Póki co kryzys mija radomską podstrefę. Na zdjęciu budowa hali produkcyjnej działającej na Gołębiowie firmy Medicofarma.
Póki co kryzys mija radomską podstrefę. Na zdjęciu budowa hali produkcyjnej działającej na Gołębiowie firmy Medicofarma.
Wniosek o poszerzenie strefy przemysłowej w Radomiu trafił do Ministerstwa Gospodarki

Agencja Rozwoju Przemysłu złożyła w Ministerstwie Gospodarki wniosek o poszerzenie radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w sumie o prawie 29 hektarów. Są to tereny po byłej szkole rolniczej na Wośnikach oraz działki zajmowane przez firmy Global Cosmed i PMP Poland.

Stosowne uchwały w sprawie poszerzenia podstrefy podjęła jeszcze w ubiegłym roku radomska Rada Miejska. Wniosek dotyczy 25,83 hektara gruntów należących do miasta u zbiegu ulic Wośnickiej i Kieleckiej.

- Zgodnie z sugestią Izby Przemysłowo - Handlowej Ziemi Radomskiej chcemy ten teren podzielić na mniejsze działki wielkości 3 tysięcy metrów kwadratowych, albo nieco większych o powierzchni 1 hektara. W ten sposób atrakcyjny teren stanie się dostępny dla mniejszych inwestorów - mówi Rafał Grzeszczyk, kierownik Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Miasto wspiera też starania dwóch radomskich firm o włączenie ich działek do strefy ekonomicznej. Produkujący środki czystości Global Cosmed planuje rozbudowę fabryki na radomskim Podkanowie i chce włączyć do podstrefy dwie działki o łącznej wielkości 1 hektara. Planuje tam wybudować nowoczesną mieszalnię produktów płynnych. Koszty planowanej inwestycji to 20 milionów złotych. Inwestor deklaruje utworzenie 30 nowych miejsc pracy. Inwestycje planuje też firma PMP Poland, działająca w branży metalowej, która zabiega o włączenie jej działki do radomskiej podstrefy.

Działalność w strefie ekonomicznej pozwala przedsiębiorcom korzystać z ulgi w podatku od osób prawnych - od 30 do 50 procent wartości inwestycji w zależności od tego, czy są to firmy małe, średnie, czy duże.

Wniosek, który został złożony do Ministerstwa Gospodarki czeka na zaopiniowanie, a ostateczną decyzję w sprawie ewentualnej zmiany granic radomskiej podstrefy podejmie Rada Ministrów. Cała procedura może potrwać kilka miesięcy.

Radomska podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma już 11 lat. Zajmuje obecnie 73 hektary w trzech rejonach Radomia - na Gołębiowie, Wośnikach i Wólce Klwateckiej. Działa w niej kilkanaście firm na podstawie zezwoleń ministra gospodarki, co pozwala im korzystać z ulgi w podatku od osób prawnych. W firmach tych jest ponad 1000 etatów. Działa też w strefie ponad 20 zakładów, które nie występowały o zezwolenie ministra. Te zatrudniają około tysiąca osób.

Kryzys gospodarczy sprawił, że w ubiegłym roku stosunkowo niewiele firm starało się w Polsce o zezwolenie na prowadzenie działalności w podstrefie. Nie dotyczyło to radomskiej podstrefy. Na 14 zezwoleń wydanych w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej 7 dotyczyła działalności w radomskiej podstrefie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie