Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społecznicy chcą, aby najstarsze budynki radomskich Plant były zabytkiem

Barbara Koś
Przy ulicy Kościuszki 6 w czasie okupacji była siedziba Gestapo a w latach 1945-47 siedziba NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa - w piwnicach tego budynku podczas morderczych śledztw zamęczono setki Polaków.
Przy ulicy Kościuszki 6 w czasie okupacji była siedziba Gestapo a w latach 1945-47 siedziba NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa - w piwnicach tego budynku podczas morderczych śledztw zamęczono setki Polaków. radom.ws
Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia wystąpił o uznanie za obiekty zabytkowe jedenastu obiektów dzielnicy Planty.

To budynki mieszkalne przy ulicach Kościuszki 6 - w czasie okupacji siedziba Gestapo a w latach 1945-47 siedziba NKWD i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa - w piwnicach tego budynku podczas morderczych śledztw zamęczono setki Polaków, Poniatowskiego 6, Dowkonta 4, Planty 5, 7, 16, Broni 1, 2 i 4.

Dochodzą do tej listy budynki użyteczności publicznej przy ulicach Kościuszki 2 - dawny zakładowy dom kultury "Waltera", obecnie bank PKO oraz ulicy Broni 3 - to budynek dawnej osiedlowej łaźni, obecnie nie zagospodarowany.

Komitet chce także, by za zabytek uznać cały przestrzenny zespół urbanistyczny Osiedla Planty.

W tym celu Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia, wystosował pismo do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Komitet prosi w nim o wpisanie do rejestru zabytków województwa mazowieckiego wytypowane obiekty spełniające warunki do objęcia ich ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku.

- Mamy nadzieję, że Urząd uwzględni nasz postulat - mówi Aleksander Sawicki.

Jak przypomina Sawicki, założenie osiedla mieszkaniowego Planty zaprojektowane zostało dla potrzeb budowanej w Radomiu przed wojną Państwowej Fabryki Broni.

Budowa osiedla miała miejsce w latach 1923 - 1928. Stanowi je zespół czterokondygnacyjnych, okazałych budynków, zaprojektowanych w modnym wówczas stylu neorenesansu polskiego i usytuowanych obrzeżnie wzdłuż ulic z obszernym dziedzińcem w środku.

- Była to na terenie Radomia pierwsza próba bardziej rozluźnionej zabudowy mieszkaniowej, innej od kapitalistycznej zasady "domu - studni" - podkreśla nasz rozmówca. - . Do dziś stanowi wzór modelowego urbanistycznego założenia osiedla mieszkaniowego.

To drugie już radomskie osiedle, o ochronę którego zabiegają społecznicy. Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia postuluje tez, aby dziesięć budynków Osiedla XV - lecia znalazło się na liście dóbr kultury współczesnej Radomia.

Już wysłano pismo do prezydenta miasta w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie