Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na wyciszenie podłogi

(kam.)
Wybierając podłogę warto zwrócić uwagę na jej parametry akustyczne
Wybierając podłogę warto zwrócić uwagę na jej parametry akustyczne

Architektura przestrzeni domowej jest nierozerwalnie związana z akustyką, która jest obecnie dynamicznie rozwijającą się dziedziną. I bardzo słusznie, ponieważ oazą spokoju i relaksu powinny być przede wszystkim nasze własne cztery ściany, uzupełnione o wyciszoną podłogę.

Konstrukcja budynku powinna izolować przed dźwiękami powietrznymi (głośna muzyka, rozmowy) oraz powstającymi w wyniku uderzeń na przykład upadających przedmiotów. Niestety w wielu budynkach jednorodzinnych niewłaściwe wykonanie izolacji akustycznej zdarza się często, a nierzadko nie ma jej wcale. Niektórym błędom można zaradzić na etapie wyboru podłogi.

Wybierając podłogę pod kątem akustyczności warto rozważyć jej rodzaj i sposób montażu. Odgłosy chodzenia po posadzce panelowej odbierane są jako nieprzyjemny stukot i mogą być dokuczliwe także w pomieszczeniu położonym piętro niżej. Zdarza się to szczególnie w przypadku podłóg zbudowanych z tworzyw sztucznych. Wysoka twardość powierzchni i zwartość ich budowy sprawiają, że są szczególnie akustyczne. Upadający na nie długopis może wywołać hałas o natężeniu nawet 100 decybeli, który będzie słyszalny w każdym zakątku domu.

Podłogi drewniane, z uwagi na swoją porowatość, wykazują większe właściwości dźwiękochłonności. I chociaż nadal parametr ten nie jest wysoki, sukces w izolacji zapewniają specjalne materiały podpodłogowe lub montaż poprzez przyklejanie do podłoża. Przykładem może być deska barlinecka. Technologia produkcji deski barlineckiej umożliwia jej ułożenie zarówno w systemie "pływającym", z wykorzystaniem materiałów podpodłogowych, oraz klasycznie − przez przyklejanie do podłoża. Dodatkowo, konstrukcja deski barlineckiej, dzięki swojej sprężystości, pochłania energię uderzenia spadającego przedmiotu zamieniając ją w ciepło. Daje to obniżenie poziomu hałasu o około 15 decybeli.

Montaż na "pływająco" wymaga odpowiedniej warstwy izolacyjnej między wylewką a podłogą, która wyciszy pomieszczenie szczególnie pod kątem dźwięków powietrznych Składają się na nią: ekopłyta - naturalna płyta podpodłogowa z pyłu topolowego (redukuje dźwięki powietrzne o około 26 dB); mata korkowa (około 20 dB); tektura falista (ok. 16 dB). Materiały te dodatkowo ocieplają pomieszczenie oraz niwelują małe nierówności powierzchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sposoby na wyciszenie podłogi - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie