Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie autorskie z pisarką Joanną Sokołowską-Gwizdką w muzeum Pułaskiego w Warce

pat
Joanna Sokołowska-Gwizdka to pochodząca z Łodzi pisarka i dziennikarka, która wyemigrowała do Ameryki Północnej na początku XXI wieku.
Joanna Sokołowska-Gwizdka to pochodząca z Łodzi pisarka i dziennikarka, która wyemigrowała do Ameryki Północnej na początku XXI wieku. Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie
Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na spotkanie autorskie z Joanną Sokołowską-Gwizdką pod tytułem „Opowieść o Helenie Modrzejewskiej i teatrze spełnianych nadziei”, które odbędzie się 30 sierpnia o godzinie 18 w Centrum Edukacyjno-Muzealnym w Warce. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Akademia Polonijna” .

Joanna Sokołowska-Gwizdka to pochodząca z Łodzi pisarka, dziennikarka oraz członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, a po studiach pracowała tam w Katedrze Literatury Staropolskiej. W 2001 roku wyjechała do Kanady, gdzie pracowała w piśmie „Gazeta” - dzienniku Polonii Kanady i przez sześć lat redagowała pismo „List oceaniczny”, dodatek kulturalny „Gazety”.

Od 2006 roku autorka mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych, początkowo w New Jersey, blisko Nowego Jorku, a od 2013 roku w Austin w Teksasie. Jest autorką dwujęzycznej książki „Co otrzymałam od Boga i ludzi. Opowieść o Helenie Modrzejewskiej”.

„Na spotkaniach z czytelnikami wprowadzam słuchaczy w świat sprzed ponad stu lat. Rozpoczynam opowieść od momentu, gdy aktorka wraz z rodziną i grupą przyjaciół zdecydowała się na wyjazd do Ameryki w lipcu 1876 roku. Pokazuję miejsca związane z Heleną Modrzejewską, opowiadam o jej radościach i rozterkach, o planach i ambicjach, o sukcesach i trudach, o jej rodzinie i marzeniach... Organizuję wystawę, która uzmysławia, jak wielką była gwiazdą, skoro największe ówczesne firmy biły się o prawo do użycia jej nazwiska. Pokazuję na slajdach XIX wieczne fotografie, reklamy, plakaty, programy, gazety polskie i amerykańskie, które rozpisywały się na temat artystki” - pisze na swojej stronie internetowej Joanna Sokołowska-Gwizdka.

Autorka była wielokrotnie nagradzana za działalność na rzecz polskiej kultury za granicą. W 2018 roku otrzymała statuetkę Złota Sowa przyznawaną przez Klub Inteligencji Polskiej w Austrii, którą odbierała w Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu oraz statuetkę przyznaną przez Press Club Polska, za redakcję magazynu kulturalnego „Culture Avenue”, którą wręczono jej w Muzeum Emigracji w Gdyni. Ma wiele spotkań i prelekcji w USA, Kanadzie i Polsce na temat Heleny Modrzejewskiej, działalności teatru polskiego z Kanady i polskiej kultury poza krajem.

- W każdym mieście, w którym mam prelekcję osobne miejsce poświęcam występom w tym właśnie miejscu, wyszukuję stare fotografie teatrów, w których aktorka występowała, przytaczam ciekawostki z tym miastem związane - dodaje pisarka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie