Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdziliśmy, gdzie w naszym regionie można spędzić czas nad wodą

Anna GOGUŁA
Otwarcie jeziora Kozienickiego już w czwartek. Na wypoczywających czeka tam wiele atrakcji.
Otwarcie jeziora Kozienickiego już w czwartek. Na wypoczywających czeka tam wiele atrakcji. archiwum
Powiat Kozienicki może się pochwalić kilkoma miejscami, gdzie spędzimy miło czas nad wodą. Ponieważ zmieniły się przepisy, jest tylko jedno kąpielisko i zgłoszono jedno miejsce wykorzystywane do kąpieli.

Nad jeziorem Kozienickim

Nad jeziorem Kozienickim

Ośrodek wypoczynkowy dysponuje 210 miejscami noclegowymi. Do dyspozycji wypoczywających są: - trzy korty tenisowe - cena wynajmu waha się od 16 do 30 złotych za godzinę, - wypożyczalnia sprzętu pływającego, leżaków - 5 złotych i rowerów - ceny od 10 złotych za godzinę pływania rowerem i wynajęcie kajaku. Można też skorzystać z punktów gastronomicznych

Od środy uczniowie cieszą się już wakacjami. Od jakiegoś czasu dopisuje też pogoda. Wielu na pewno już w ten weekend ruszy na wypoczynek, żeby powygrzewać na piasku w ładnej scenerii, a potem schłodzić w wodzie. Zrobiliśmy przegląd kąpielisk i okazuje się, że w regionie brakuje miejsc, które zostałyby zatwierdzone przez Wojewódzki Inspektorat Sanitarny.

RESTRYKCYJNE PRZEPISY

Wszystkiemu winna jest zmiana przepisów. Od tego sezonu obowiązują nas już wytyczne Unii Europejskiej. Żeby zorganizować kąpielisko trzeba na przykład ustalić tak zwany profil wody i zdobyć pozwolenie wodne. To wymaga czasu i pieniędzy, skompletowania masy dokumentów. Niektórzy wyliczyli, że wszystko trzeba uzgodnić z tuzinem służb, a sam wniosek zgłoszeniowy ma ponad 100 stron! Na koniec listę kąpielisk muszą przegłosować radni.

W efekcie kąpielisk będzie mniej. Samorządy w ucieczce przed biurokracją i kosztami organizują tak zwane miejsca wykorzystywane do kąpieli. Jednak tych też nie jest zbyt wiele. Jak dotąd z powiatu kozienickiego zgłoszono tylko jedno takie miejsce, a trzeba to zrobić na dwa tygodnie przed otwarciem sezonu.

JEDYNE KĄPIELISKO JEST W KOZIENICACH

W naszym regionie znajduje się pięć większych zbiorników wodnych i oczywiście Wisła. Najczęściej wybieranymi są jeziora Kozienickie i Czaple w Sieciechowie, zalew w Garbatce Letnisko oraz staw w Janikowie.

Jako jedyne, wszelkie uprawnienia kąpieliska posiada Jezioro Kozienickie. Sezon letni ruszył tu już w czwartek. Jak zapewnił nas Marcin Zmitrowicz, dyrektor Centrum Rekreacji i Sportu w Kozienicach, kąpielisko spełnia wszelkie wymogi. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będą czterej ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w godzinach od 10 do 18.

- Do dyspozycji jest plaża z wymienionym piachem i około 300 metrowe molo, które zostało przed sezonem wyremontowane - mówi o miejscu letniego wypoczynku dyrektor centrum sportowego.

NIE ZABRAKNIE ATRAKCJI

Przed sezonem przeprowadzono tu sporo prac. Specjalna wędką oczyszczone zostało dno jeziora, pojawiły się już drabinki i tablice.

- Zorganizowaliśmy miejsce do gry w piłkę plażową. Chętni będą mogli popływać na sprzęcie wodnym - zachęca do wypoczynku nad jeziorem dyrektor.

Do dyspozycji jest 8 kajaków dwuosobowych, 4 czteroosobowe rowerki wodne i 3 łabędzie. Przy tarasie można kupić lody i napoje chłodzące.

W SIECIECHOWIE POD OKIEM RATOWNIKÓW

Władze gminy Sieciechów ubiegają się, aby największe jezioro w powiecie kozienickim Czaple, zostało zakwalifikowane jako miejsce wykorzystywane do kąpieli. Już złożono stosowne dokumenty.

- Mamy nadzieję, że opinie będą pozytywne i wkrótce będziemy mogli rozpocząć sezon - poinformowała nas Grażyna Wirażka, z Urzędu Gminy w Sieciechowie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kapać będzie się tam można od 3 lipca. W soboty i niedziele, od godziny 11 do 19, nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będą ratownicy.

Jezioro ma ponad 17 hektarów powierzchni. Można tam bez problemów uprawiać sporty wodne. Miejsce to jest też chętnie odwiedzane przez wędkarzy.

GARBATKA RUSZA W NIEDZIELĘ

W tym roku sporo do zaoferowania będzie miał też ośrodek "Polanka'" na rzece Brzeźniczce. Chociaż zalew nie został jeszcze dopuszczony do kąpieli przez sanepid, zarządca twierdzi, że jeszcze nie wszystko stracone. Na tą chwilę można skorzystać tam z innych atrakcji. Na terenie ośrodka są dwa boiska do piłki siatkowej, dla dzieci plac zabaw, a przy zalewie wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji jest też baza noclegowa, 3 domki dwuosobowe i 6 czteroosobowych. Czynna jest też restauracja.

- Mamy wyżywienie w pełnym zakresie. Serwowana jest kuchnia domowa, jak i zapiekanki, hamburgery i dot-dogi. Jest brodzik dla dzieci, a także miejsce na grillowanie, czy ognisko - informuje Bogdan Tomala, zarządca ośrodka. - Atrakcją dla turystów jest tutejsza przyroda rezerwatu Krępiec z malowniczą doliną rzeki Brzeźniczki i ścieżkami rowerowymi.

W niedzielę, odbędzie się tam organizowane przez gmina Garbatka-Letnisko oraz czasopismo "OK" uroczyste otwarcie sezonu. O godzinie 13 rozpocznie się impreza "I Regionalny Festiwal Dziedzictwa Wszelakiego".

BEZ OPIEKI RATOWNIKÓW

Wielu kozieniczan wypoczywa też kilka kilometrów od miasta, nad zbiornikiem w Janikowie, które znajduje się przy trasie w kierunku Puław. Wokół zalewu można korzystać ze ścieżek rowerowych biegnących w sosnowych lasach. Problemem jest brak opieki ratowników. Podobnie jest nad Wisłą. Możemy pokusić się o wypoczynek nad rzeką, ale są tam jedynie dzikie kąpieliska. Znajdują się one niemal na całej długości rzeki. Do najniebezpieczniejszych miejsc zalicza się okolice Kłody, Ryczywołu, Wilczkowic i Magnuszewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie