MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata spotkała się z uczniami

/wit/
Lekcja żywej historii opowiedziana przez Mariannę Krasnodębską, to dla uczniów szansa na zrozumienie tego co było i utwierdzenie się w przekonaniu, że warto pomagać innym.
Lekcja żywej historii opowiedziana przez Mariannę Krasnodębską, to dla uczniów szansa na zrozumienie tego co było i utwierdzenie się w przekonaniu, że warto pomagać innym. archiwum szkoły
Marianna Krasnodębska, odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, za pomoc Żydom w czasie wojny gościła w Zespole Szkół w Rzeczniowie. Jej wizyta, to żywa lekcja historii i podsumowanie realizowanego przez uczniów projektu "Polscy Sprawiedliwi - Przywracanie pamięci".

Program

Program

W marcu uczniowie Zespołu Szkół w Rzeczniowie imienia księdza profesora Józefa Pastuszki przystąpili do programu "Polscy Sprawiedliwi - Przywracanie pamięci", którego inicjatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Celem programu jest wyszukiwanie informacji na temat ludzi, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów skazanych na śmierć podczas II wojny światowej, a później zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata .
Założeniem pomysłodawców projektu było dotarcie do żyjących członków rodzin uhonorowanych najwyższym odznaczeniem Instytutu Yad Vashem i przeprowadzenie z nimi rozmów, które pozwoliłyby młodzieży poznać relacje pomiędzy ukrywającymi i ukrywanymi, powody udzielania bądź nieudzielania pomocy Żydom. Do czerwca uczniowie zapoznali się z literaturą poświęconą holocaustowi, obejrzeli filmy dokumentalne o zbrodniach hitlerowskich dokonywanych na ludności żydowskiej i zwiedzili muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu.

Podsumowaniem realizowanego od marca projektu był uroczysty apel zatytułowany: "Pamięci Sprawiedliwych" i spotkanie z Marianną Krasnodębską. Ta niezwykła kobieta została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, za pomoc Żydom w czasie wojny.

Pani Marianna opowiedziała uczniom szkoły w Rzeczniowie o przyjaźni z żydowskimi dziećmi i niesieniu pomocy ich rodzinom.

- Zostałam wychowana w duchu patriotyzmu, w wierze chrześcijańskiej. Rodzice uczyli nas współodczuwania, wrażliwości na ludzką krzywdę. Pamiętajcie, zawsze trzeba być człowiekiem - powiedziała na zakończenie spotkania do swoich młodych słuchaczy.

Wizyta pani Marianny wywarła na uczniach ogromne wrażenie.

- To ciepła, otwarta i niezwykle sympatyczna kobieta. Z przejęciem wspominała najtrudniejsze chwile w swoim życiu. Opowiadała o znajomych, których udało się ocalić a potem, po wojnie z nimi spotkać - mówią uczniowie.

Lekcja żywej historii, to szansa na zrozumienie tego co było, a także utwierdzenie się w przekonaniu, że warto pomagać innym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie