Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan wojenny rocznica - Radomianie złożyli hołd ofiarom komunizmu (zdjęcia)

/pok/
W imieniu Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym wiązankę kwiatów złożył Andrzej Sobieraj
W imieniu Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym wiązankę kwiatów złożył Andrzej Sobieraj Tadeusz Klocek
Uroczystości pod pomnikiem Czerwca 1976.
Zdjęcia  RsolidStanWojenny1  RsolidStanWojenny2
Zdjęcia
RsolidStanWojenny1
RsolidStanWojenny2

Zdjęcia
RsolidStanWojenny1
RsolidStanWojenny2

Kwiatami, modlitwą i chwilą ciszy mieszkańcy Radomia uczcili rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i jego ofiary. Odbyło się także spotkanie prezydenta miasta z dawnymi opozycjonistami.
Andrzej Kosztowniak zaprosił do Urzędu Miasta blisko 30 osób - działaczy "Solidarności", w tym internowanych i represjonowanych w stanie wojennym.

- Podczas spotkania mówiliśmy nie tylko o dawnych latach, ale i o obecnej sytuacji. Prezydent zapowiedział, że takie spotkania w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego od tej pory znajdą się na stale w kalendarzu uroczystości - relacjonował nam Wiesław Mizerski, jeden z internowanych.

O godzinie 12 kwiaty pod pomnikiem Czerwca 76 złożyli przedstawiciele radomskiej "Solidarności", Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym, władz miasta. Zapalono też znicze i odmówiono modlitwę.

- To, że spotykamy się tego dnia i w tym miejscu co roku, jest dowodem na to, że ciągle musimy czuwać i dbać o historyczną pamięć. Również pamiętać o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległa Polskę, a których wśród nas już nie ma - mówił Andrzej Sobieraj, pierwszy przewodniczący radomskiej "Solidarności" a obecnie prezes Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Na godzinę 17 zaplanowano mszę świętą, którą odprawiać miał ksiądz Hubert Czuma, a później spotkanie w siedzibie Zarządu Regionu "Solidarności".

Jeszcze jednym rocznicowym akcentem będzie wydanie dwóch książek opracowanych przez radomską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Jedna z nich zawiera dokumenty dotyczące radomskiej "Solidarności" z lat 1980-1989, druga relacje opozycjonistów. Książki znajdują się już w druku, ukażą się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Uroczystą promocję zapowiedziano na styczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie