Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk klimatyczny w Szydłowcu. Był przemarsz z postulatami wokół Ratusza i edukacja proekologiczna

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Na Rynku Wielkim w Szydłowcu odbył się protest w sprawie zmian klimatycznych. Udział w nim wzięli uczniowie z szydłowieckiego liceum Sienkiewicza i Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Na Rynku Wielkim w Szydłowcu odbył się protest w sprawie zmian klimatycznych. Udział w nim wzięli uczniowie z szydłowieckiego liceum Sienkiewicza i Warsztatów Terapii Zajęciowej. Mateusz Kaluga
Na Rynku Wielkim w Szydłowcu odbył się protest w sprawie zmian klimatycznych. Jego organizatorzy namawiali uczestników o dbanie o środowisko i poszerzanie świadomości na temat ekologii.

W piątek, 20 września w ponad 60 miastach w Polsce ma odbyć się protest w sprawie zmian klimatycznych na świecie. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach planety.

Organizatorami strajku na Rynku Wielkim w Szydłowcu były przedstawicielki inicjatywy "Szydłowiec in the Future", czyli Inga Pytka-Sobutka i Maria Kopyciel. Do udziału zaprosiły młodzież ze szkół z Szydłowca. Przybyło około 40 osób, w tym licealiści Zespołu Szkół imienia Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szydłowcu. Na początku spotkania odbyła się pogadanka, która miała na celu zwiększenie świadomości młodzieży w temacie klimatycznych zmian.

Akcja edukacja

Organizatorki spotkania zachęcały do zaprzestania korzystania z foliowych torebek, słomek do picia napojów. Według nich zamiast tego, należy pić po prostu ze szklanki. Inga Pytka-Sobutka przypomniała historię mieszkańców Skierniewic, którym brakło wody. Zachęcały do oszczędzania jej, ponieważ w niedługim czasie może jej braknąć i stanie się bardzo droga. Uczestnicy protestu mogli się zapoznać z różnymi materiałami specjalnie przygotowanymi na tę okazję. Młodzież mogła się dowiedzieć jak zieleń chroni chroni przed upałami i zalewaniem miast, o fali upałów, która męczy Polskę i Europę, pożarach na świecie. Zaprezentowano również zdjęcie zaśmieconej Korzeniówki. Propagowano akcję wrocławskiego magistratu, który zachęca do łapania deszczówki i w nagrodę można otrzymać dotację w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Czego może brakować?

Uczestnicy warsztatów otrzymali też kartki, na których mieli za zadanie napisać, czego może najbardziej brakować w przyszłości na martwej planecie. Niektórzy zauważali, że drzew, tlenu, miłości, zwierząt, radości, a nawet internetu, czy coca-coli. Wszystkie wcześniej przygotowane hasła, a także te wypisane przez uczestników zostały zawieszone na taśmie z którą kilkukrotnie maszerowano wokół Ratusza wykrzykując hasła takie jak "Środowisko ponad wszystko", "Orzeł Biały w sadzy cały".

Na zakończenie zgromadzenia do uczestników wyszedł burmistrz Szydłowca Artur Ludew, któremu przekazano postulaty, podpisane przez wszystkich uczestników protestu. - Jesteście młodymi ludźmi, którzy za chwilę będą decydować o środowisku. Ale jeśli jest świadomość jak to środowisko, woda, czy tlen jest ważne, to myślę, że wtedy kiedy będziecie mieli możliwość, to będziecie swoją wiedzę wykorzystywać, aby planeta przetrwała jak najdłużej, bo gra jest o wielką stawkę, i na pewno warto, aby młodzi ludzie angażowali się - powiedział do zgromadzonych burmistrz Szydłowca.

Przypomnijmy, że postulaty uczestników strajku klimatycznego to:

  • Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej,
  • Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami,
  • Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne,
  • Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu,
  • Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
  • Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych,
  • Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie