Strajk nauczycieli 2019 będzie zaostrzony? Nauczyciele w niektórych szkołach średnich w regionie nie zamierzają klasyfikować maturzystów

MAGZaktualizowano 
"Pamiętajcie, że rady klasyfikacyjne w ostatnich klasach technikum i liceum muszą być do 16.04 (wtorek), a oceny trzeba wpisać do 12.04 (najbliższy piątek). Nie ma ocen i rad nie ma matur. Rady klasyfikacyjnej z emerytów i łapanki nie zrobią" - piszą w sieci strajkujący nauczyciele, wskazując na możliwość zaostrzenia protestu. Co na to kilkadziesiąt tysięcy maturzystów w regionie?

Strajkujący nauczyciele sięgają po kolejne argumenty, które mają spotęgować uciążliwość protestu. Obecnie strajkujące grona pedagogiczne liceów i techników, zastanawiają się czy zwoływać Rady Pedagogiczne, potrzebne do zatwierdzenia ocen na koniec roku szkolnego. Przeważa pogląd, żeby tego nie robić.

Wielki kłopot dla maturzystów

Dlaczego jest to tak ważne dla ponad 20 tysięcy maturzystów w regionie? Warunkiem przystąpienia do matury jest ukończenie szkoły, czyli uzyskanie świadectwa z pozytywnymi ocenami ze wszystkich przedmiotów. Oceny wystawiają nauczyciele danego przedmiotu, a zatwierdza je Rada Pedagogiczna.

Rok szkolny dla tegorocznych maturzystów kończy się już 26 kwietnia, a maksymalnie do 23 kwietnia oceny abiturientów muszą zostać ostatecznie zatwierdzone podczas rady klasyfikacyjnej.

Radykalne głosy strajkujących

Tymczasem strajkujący nauczyciele przesyłają sobie sms-y oraz facebookowe posty o następującej treści:

"Pamiętajcie, że rady klasyfikacyjne w ostatnich klasach techników i liceów muszą być do 16 kwietnia, a oceny trzeba wpisać do 12, w najbliższy piątek. Nie ma ocen i rad, nie ma matur, rady klasyfikacyjnej z emerytów i łapanki nie zrobią. Do skutku, nie dajcie się."

Co na to przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego?

- Wiele koleżanek i kolegów stoi na stanowisku, że czynny strajk oznacza powstrzymanie się od wszelkich czynności szkolnych, a zatem również posiedzeń Rady Pedagogicznej. Wiem, że może wywołać to duże problemy dla maturzystów, ale nie możemy teraz wycofać się z protestu, tym bardziej, że wina za całą sytuację leży według nas po stronie rządu. Ostateczną decyzję podejmą komitety strajkowe w poszczególnych szkołach - mówił nam Tomasz Korczak, przewodniczący ZNP w Radomiu.

facebook

Będą klasyfikować?

Dyrektor jednej z dużych radomskich szkół nie ukrywa, że strajk może bezpośrednio odbić się na tegorocznych maturzystach.

- Żeby posiedzenie Rady Pedagogicznej było ważne, potrzebne jest kworum, czyli obecność większości nauczycieli. Jeśli część z nich nie zawiesi strajku, zatwierdzenie ocen przez Radę nie będzie możliwe. Maturzyści nie będą klasyfikowani, nie dostaną też świadectw - tłumaczy, dodając, że w jego szkole nauczyciele postanowili jednak klasyfikować tegorocznych absolwentów.

Resort edukacji planuje wydać nowe rozporządzenie, przyznając kompetencje do "hurtowego" zatwierdzania ocen dyrektorom szkół.

- To może zostać potem podważone, dlatego lepiej jednak zwołać posiedzenie Rady Pedagogicznej. W naszej szkole protestują wszyscy nauczyciele, ale klasyfikacja uczniów się odbędzie - to głos innego dyrektora szkoły średniej z powiatu lipskiego.

Egzamin gimnazjalny 2019 MATEMATYKA, PRZYRODA. Część matematyczno-przyrodnicza. Odpowiedzi i arkusz pytań

Egzamin gimnazjalny 2019 PRZYRODA. Część matematyczno-przyrodnicza

Egzamin gimnazjalny 2019 MATEMATYKA. Część matematyczno-przyrodnicza

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

polecane: Flesz: otyłość zabija Polaków, problem rośnie i dotyczy nastolatków

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli 2019 będzie zaostrzony? Nauczyciele w niektórych szkołach średnich w regionie nie zamierzają klasyfikować maturzystów - Echo Dnia Radomskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 37

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
g
gość

Trole - jakos rzad nie martwi sie o maturzystow i nauczycieli a to sa obywatele RP,ma w nosie niepelnosprawnych a ma klucz do  rozwiazania

zgłoś
g
gość

Trole - jakos rzad nie martwi sie o maturzystow i nauczycieli a to sa obywatele RP,ma w nosie niepelnosprawnych a ma klucz do  rozwiazania

zgłoś
E
Elektryk

Ja jako elektryk jak podnoszę cene za usluge pada pytanie CO TAK DROGO i gdzie tu sprawiedliwosc oni siedza i nie robisc nic chca podwyzki dzis dzwonili do zony ze szkoly zeby zaplacic za kwiecien za nauke ja sie pytam jaka nauke jak dziecko nie chodzi bo strajk i co nie ukonczy szkoly bo tak sie widzi nauczycielom???????

zgłoś
M
Miki

Wchodzę, patrzę na sondę, a tu domyślnie zaznaczona jedyna słuszna odpowiedź "NIE".

Nic tylko kliknąć "Głosuj". ŻENADA echodnia

zgłoś
W
Wkur .... iony ojciec

Idę po narzędzia do piwnicy i potem do szkoły mojego syna. Spotkam się z tymi, którzy zabierają rok z życia mojego dziecka. I podziękuje im za to, że 12 lat brali pieniądze za uczenie mojego dziecka, a teraz odmawiają mu podstawowego prawa do ukończenia szkoły. jeśli ktoś łamie jego prawa to ja też mu coś połamię i będziemy kwita. Bardzo liczę na to, że MEN to odkręci. A jeśli nie to żadnych podwyżek dla tych terrorystów. 

zgłoś
B
Basia

A ja zgłaszam do urzędu wszystkich malarzy,tynkarzy,mechaników samochodowych, wszystkie kosmetyczki które w domu malują paznokcie i wszystkich tych którzy nie wystawili mi faktury za swoje usługi

zgłoś
B
Basia
W dniu 12.04.2019 o 11:59, Fredek napisał:

zgłaszamy do Urzędu Skarbowego wszystkich uczycieli którzy dają korepetycje !

zgłoś
z
zibi

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli nauczyciele dostaną 30% podwyżki w tym roku to ja w przyszłym roku dostanę 30% podwyżki składki ZUS. I jaka to wtedy będzie sprawiedliwość. Może któryś "nauczyciel" zamieni się wtedy ze mną. 

zgłoś
m
m&m
W dniu 14.04.2019 o 15:44, Gość napisał:

To niech rodzice, niech sami itp. Cudowne podejście do nauczania. A może trochę pokory i inicjatywy. Uczniowie z zasady nie uważają na tych lekcjach, które są nudne. Czyli nauczyciel nie umie zainteresować i zmobilizować do nauki i słuchania. Nie znajomość metodyki nauczania się kłania.

Ortografia też się kłania.

Chciałabym jednak, żebyście drodzy rodzicie przeszli się po szkołach i zobaczyli wyposażenie pracowni przedmiotowych. Nie ma rzutników, nie ma tablic interaktywnych, pomoce naukowe sprzed kilkudziesięciu lat. Zgłaszane zapotrzebowania do dyrekcji zawsze kończą się tak samo - nie kupię bo miasto nie daje pieniędzy. A niestety żeby zainteresować współczesnego ucznia, trzeba wykorzystywać narzędzia TIK. I to jest odpowiedz na zarzut, że nauczyciel powinien prowadzić ciekawe lekcje. Bez solidnego dofinansowania nic z tego nie będzie. Ja i tak dokładam do swojej pracy - swój sprzęt domowy, tusz do drukarki, papier, kolorową kredę, markery. Systematycznie dokupuję tablice poglądowe, podręczniki dla siebie itp. Zainwestowałam w laminarkę i część pomocy robię sama. Za własne pieniądze. Może dla niektórych to nie jest dużo ale mnie nie stać na to, żeby dokładać więcej.

zgłoś
G
Gość

To niech rodzice, niech sami itp. Cudowne podejście do nauczania. A może trochę pokory i inicjatywy. Uczniowie z zasady nie uważają na tych lekcjach, które są nudne. Czyli nauczyciel nie umie zainteresować i zmobilizować do nauki i słuchania. Nie znajomość metodyki nauczania się kłania.

W dniu 12.04.2019 o 09:08, m&m napisał:

Od zawsze prowadzę dodatkowe zajęcia dla uczniów mających problemy z nauką przed lub po lekcjach. Przychodzi garstka i to niekoniecznie tych którzy muszą ale chcą. A lenie nie dość że na lekcji nic nie robią to ani myślą wstawać wcześniej. To niech później rodzice płacą za korki skoro nie potrafią mobiliziwać swoich dzieci do pracy. Albo sami niech ich douczają.

 

zgłoś
k
kkk
W dniu 12.04.2019 o 08:09, G napisał:

Dlaczego winni się tylko nauczycieli. Obwiniajcie rząd, który nie podchodzi do negocjacji z nauczycielami poważnie. A ich postulaty to zwolnienie co czwartego nauczyciela. No poprostu tylko podpisywać takie porozumienie.

W każdym zawodzie ludzie tracą pracę. Nie rozumiem, dlaczego sprzedawca, urzędnik, kierowca itd. może zostać zwolniony tylko nie nauczyciel. Aby spełnić żądania opiewające na 15-17 mld rocznie należy gdzieś zaoszczędzić. Na kim? Na niepełnosprawnych, emerytach, bezrobotnych? Nie!!!! Niech w swoim gronie wybiorą komu zabrać a komu dać i ile. Zwolnienie co 4 nauczyciela to ponad 1000 zł brutto na 3 pozostałych. Czysta matematyka. 

zgłoś
b
bezrobotny

STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELU ZAPRASZAM NA WOLNY RYNEK PRACY! Osiem klas to bardzo dobra podstawa programowa dla młodego człowieka, masowe korepetycje to wynik poprzedniej reformy edukacji, dzieci powinien uczyć przede wszystkim nauczyciel a nie korepetytor, zacznijcie zwalnianie z pracy złych i niedouczonych nauczycieli - to konieczność, podwyżki tylko za jakość i wyniki nauczania dla nauczycieli z misją…

 
zgłoś
X
Xxxx

Czym Ci młodzi ludzie zawinili, że zamyka im się dalszą drogę edukacji poprzez nieklasyfikowane. To nie są nauczyciele, którzy w taki sposób postąpią!!! Wstyd !!!

zgłoś
M
Myślący

ZWOLNIĆ wszystkich i zatrudnić na nowych zasadach:

8 godz dziennie, normatyw godzinowy jak dla wszystkich, żadnych wolnych wakacji wystarczą im wolne święta, weekendy, rekolekcje, ferie itp.

Idzie taki do roboty zanim zadzwoni dzwonek, zanim się doczłapie do klasy jest 8.05, sprawdzenie obecności kolejne 5 min, spytanie kogoś 5, zadanie pracy domowej kolejne 5,

ZOSTAJE ok 20 min jakiejś pogadanki i tak te 4-5 lekcji dziennie i do domciu.

ok 40zł godz prywatnej lekcji, ok 3 osoby dziennie przez 5 dni bez wysiłku i już jest w portfeliku ok 2500 bez podatku!! miesięcznie!!!

DO ROBOTY się weźcie próżniaki. 

zgłoś
G
Gość

Zaostrzony to będzie wtedy jak rodzice, którzy są u kresu wytrzymałości wezmą sprawy w swoje ręce i pogonią to lewackie nauczycielskie bydło !

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3