Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli w regionie radomskim. Egzamin gimnazjalny raczej się odbędzie, w środę rusza część humanistyczna

Sok
Nikt do końca nie wie, czy uda się przeprowadzić bez problemów egzamin gimnazjalny. Trwa strajk w szkołach regionu radomskiego, ale wszystko wskazuje na to, że dyrektorzy z olbrzymim wysiłkiem skompletowali składy komisji.

Terminy egzaminów były od dawna doskonale znane. Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła je na 10-12 kwietnia. Nadal jednak nie wiadomo, czy egzaminy uda się przeprowadzić tym terminie, czy też zostaną przesunięte w czasie. Wszystko przez braki nauczycieli, bo strajkują.

O egzaminach mówił we wtorek Karol Semik, wiceprezydent Radomia, na konferencji zespołu kryzysowego działającego w Urzędzie Miasta na czas strajku.

Kadrowe kłopoty

Karol Semik przypomniał, że to o kuratorium oświaty i Okręgowa Komisja Egzaminacyjna są odpowiedzialne za przeprowadzanie egzaminów, a dyrektorzy monitorują sytuację i organizują egzaminy w swoich szkołach.

- Myślę, że pierwsze dwa dni egzaminów są możliwe do zrealizowania. Zespoły nadzorujące będą pracowały w większych przestrzeniach, co pozwala proporcjonalnie kierować mniejszą ilość nauczycieli. Ja również podjąłem decyzję, że pracownicy wydziału edukacji, którzy są nauczycielami i mają skierowanie jako obserwatorzy na egzamin gimnazjalny. Dyrektorzy, jako przewodniczący szkolnych zespołów egzaminacyjnych, zmienią im status z obserwatora na członka zespołu nadzorującego. W ten sposób można oddelegować z urzędu sześć osób - powiedział Karol Semik.

Jak trudna jest sytuacja z zebraniem chętnych do komisji, mogliśmy się przekonać sprawdzając sytuację w XIII Liceum Ogólnokształcącym imienia Noblistów Polskich, gdzie uczy się rekordowa ilość uczniów klas trzecich gimnazjalnych.

- W naszej szkole jest 267 uczniów klas trzecich. Mieliśmy przygotowanych 16 zespołów egzaminacyjnych na pierwszy dzień, 15 zespołów na drugi dzień i 20 na trzeci dzień, gdzie jest egzamin z języka obcego. To wszystko jest już nieaktualne, bo egzamin trzeba przeprowadzić na hali sportowej - powiedziała Grażyna Mazur, pełniąca obowiązki dyrektora XIII Liceum Ogólnokształcącego.

Liczba komisji jest wyznaczana w zależności od ilości uczniów z orzeczeniami, od rodzaju zdawanego przedmiotu. A w piątek gimnazjaliści zdają język obcy nowożytny

- Najtrudniejszy egzamin w sensie proceduralnym i technicznym będzie w piątek, przy egzaminie z języka obcego. Tutaj muszą być zapewnione odpowiednie warunki akustyczne - zauważył Karol Semik.

Uczniowie zdają różne języki: angielski, niemiecki, czy hiszpański. Grupy muszą być małe, by polecenia odtwarzane w danym języku z płyt były słyszalne.

Przeniosą na czerwiec?

ZOBACZ INTERAKTYWNĄ MAPĘ STRAJKU NAUCZYCIELI

ŹRÓDŁO: https://niedlachaosuwszkole.pl/

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie