Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska może... zajrzeć do Twojego pieca

/inia/
Strażnik miejski, Robert Michalczewski prezentuje upoważnienie, na podstawie którego straż ma prawo skontrolować palenisko.
Strażnik miejski, Robert Michalczewski prezentuje upoważnienie, na podstawie którego straż ma prawo skontrolować palenisko. T. Klocek
Ruszają kontrole w Radomiu.

Mają prawo

Mają prawo

Kilkunastu strażników ma imienne upoważnienie wydane przez prezydenta Radomia na podstawie ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Kontrole prowadzone będą zgodnie z artykułem 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska. W myśl artykułu kontrolujący są uprawnieni do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę oraz od 6 - 22 na pozostały teren. Zgodnie z ustawą gospodarze miast i gmin są od tego, by dbać o ochronę środowiska na swoim terenie. I na tej podstawie prezydent Radomia może udzielić swoim pracownikom takiego upoważnienia.

Już w środę strażnicy miejscy mogą zapukać do twoich drzwi i zajrzeć ci do pieca. W przypadku wątpliwości mogą nawet pobrać próbkę popiołu do badania. Patrol od rana jest już w terenie. Posypią się mandaty?

Akcja Czysty Radom była zapowiadana od miesiąca i wzbudziła wielkie zainteresowanie mieszkańców. Jednym pomysł bardzo się podoba, inni uważają, że to przesada. - Najgłośniej protestują ci, którzy mają coś na sumieniu - kwituje Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu.

ZGŁOSZENIA JUŻ SĄ

Na początek strażnicy wezmą pod lupę piece, na które są skargi sąsiadów. - A takich już mamy sporo - tłumaczy rzecznik. - Ludzie naprawdę mają dość oddychania trującą spalenizną. Bierzemy się więc do pracy.

Strażnicy mogą zapukać do naszych drzwi między 6 rano a 22 wieczorem. Tam, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza mają wstęp przez całą dobę. Za nie wpuszczenie strażników grozi kara do 3 lat więzienia. - Bo to już jest traktowane jak przestępstwo - wyjaśnia Piotr Stępień.

SROGIE KARY

Właściciel posesji musi zaprowadzić strażników do kotłowni lub innego miejsca gdzie jest piec. - Nie ma obaw, nas interesuje tylko palenisko, nie będziemy chodzić po całym mieszkaniu - uspakaja rzecznik.
Mandat za palenie w piecu śmieciami wynosi 500 złotych. W przypadku nie przyjęcia mandatu, sprawa trafi do sądu grodzkiego. Wtedy koszty mogą znacznie wzrosnąć.

- W wyjątkowych sytuacjach możemy pobrać próbkę popiołu do badań - mówi Piotr Stępień. - Także palenie śmieciami w nocy też nie ujdzie na sucho. To samo dotyczy osób, które się wypierają, że palą takie rzeczy w piecu.

Działania straży będą zintensyfikowane w okresie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym. Akcja jednak będzie trwać cały rok. - Latem i wiosną wiele osób ogrzewa za pomocą pieców wodę w bojlerach - wyjaśnia rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie