Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa płatnego parkowania w Radomiu. Będą nowe parkometry, mieszkańcy proszą o powiększenie strefy

Izabela Kozakiewicz
Za postój w strefie płacimy od poniedziałku do piątku.
Za postój w strefie płacimy od poniedziałku do piątku. Tadeusz Klocek
Od czerwca szykują się zmiany w radomskiej strefie parkowania. Są wnioski o włączenie do niej kolejnych ulic. Proszą o to sami mieszkańcy.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił przetarg i szuka firmy, która zainstaluje nowe parkometry. Miasto zamówi więcej urządzeń, na wypadek gdyby strefę płatnego parkowania trzeba było powiększyć. Decyzji w tej sprawie nie ma, ale są wnioski o włączenie do niej kolejnych ulic. Proszą o to sami mieszkańcy. Bez zmian pozostaną opłaty za parkowanie.

Siedem w rezerwie

Miasto zamówi 82 parkometry, 75 z nich ma być zamontowanych i uruchomionych do 1 czerwca tego roku. Siedem zostanie w rezerwie. Czy to oznacza, że miasto planuje rozszerzenie strefy płatnego parkowania?

- W tej chwili nie ma takiej decyzji - odpowiada Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. - Ale prawdą jest, że mamy wnioski od mieszkańców i właścicieli nieruchomości o włączenie ich ulic do strefy.

Kłopoty z parkowaniem

Prośby docierają z ulic na obrzeżach radomskiej strefy. Tam uciekają przed opłatami kierowcy dojeżdżający do centrum i śródmieścia. W efekcie mieszkańcom trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe.
- Jesteśmy w kontakcie z tymi ludźmi. Tłumaczymy, że wprowadzenie strefy pociągnie konsekwencje także dla nich, bo będą musieli kupić abonament, albo bilet, żeby parkować swój samochód - mówi Konrad Frysztak.
Umowę z firmą, która dostarczy urządzenia, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji podpisze na 48 miesięcy. - W tym czasie wiele może się zdarzyć. Tak było zresztą i w ostatnim czasie. Do strefy włączyliśmy na przykład ulicę Koszarową, przenieśliśmy na nią parkometr z Wałowej, teraz chcemy go tam znowu zamontować - dodaje wiceprezydent.

Zapłacimy kartą

Parkometry, z których będziemy w Radomiu korzystać od czerwca, umożliwią na przykład płacenie za postój kartą miejską.
- Na tej możliwości bardzo nam zależy - mówi Konrad Frysztak. - To wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba mieć przy sobie drobnych. To kolejna funkcjonalność karty miejskiej. Coraz więcej mieszkańców ma już kartę miejską.
Dostawca urządzeń będzie odpowiadał za ich konserwację, ewentualne naprawy i serwis.
Kartą, czy gotówką za postój w radomskiej strefie nadal będziemy płacili tyle samo. Nie ma planów zmian taryfy.

Radomska strefa

Strefa płatnego parkowania w Radomiu została wprowadzona uchwałą Rady Miejskiej w 2008 roku.
Włączono do niej ulice i parkingi w centrum i śródmieściu Radomia. Teraz na ulicach stoją 74 parkometry.
Za postój w strefie płacimy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.
Minimalna opłata wynosi 60 groszy, uprawnia do postoju przez 15 minut. Za pierwszą godzinę parkowania trzeba do parkometru wrzucić 2,4 złotego.

Można również wykupić abonament, najtańszy kosztuje 130 złotych (na 30 dni), najdroższy (na pół roku) 600 złotych. To opłaty dla osób, które nie mieszkają na terenie strefy.

Za postój na terenie objętym strefą płaca też jej mieszkańcy. Dla nich są jednak preferencyjne ceny, 15 złotych wynosi opłata za 30 dni, półroczna to koszt 50 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie