Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa przemysłowa na Wincentowie w Radomiu. Inwestor już kupił teren. Zobacz wideo i zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Teren, który zapełni się nowymi obiektami na Wincentowie.
Teren, który zapełni się nowymi obiektami na Wincentowie.
Na radomskim Wincentowie, na obszarze 40 hektarów między ulicami Warszawską, Witosa i Rataja, powstaje kolejna dzielnica przemysłowa. Pierwszy teren o powierzchni 12 hektarów został sprzedany spółce Bojanowicz Investments.

To działki, które należały do miasta i spółki Rewitalizacja. Zostały zbyte w drodze wspólnego przetargu.

Bieguny wzrostu

- Od początku swojej kadencji mocno kładę nacisk na tworzenie biegunów wzrostu gospodarczego, abyśmy nie musieli wracać do smutnych lat dziewięćdziesiątych, kiedy borykaliśmy się z ogromnym problemem bezrobocia. Oczywiście do tego potrzebne są korzystne warunki do rozwoju biznesu i tworzenia dobrze płatnych miejsc pracy. Takie właśnie powstały na Wincentowie, gdzie ponad 5 milionów złotych zainwestowaliśmy w budowę nowego układu drogowego. Inwestor, który nabył 12 hektarów terenu zapewnia, że pierwsze efekty prac budowlanych zobaczymy już w tym roku - mówił prezydent Radosław Witkowski.

Przypomnijmy, że podobne strefy przemysłowe działają także na Wólce Klwateckiej, Wośnikach i Gołębiowie. Na tych terenach funkcjonuje łącznie ponad 40 firm zatrudniających około 6 tysięcy osób.

W większości są to firmy produkcyjne działające między innymi w branżach: metalowej, budowlanej, chemicznej i spożywczej. – To oczywiste, że podstawą wzrostu gospodarczego są inwestycje. Dlatego to, jakie warunki stworzymy dla inwestorów, bezpośrednio przełoży się na zmiany zachodzące w naszym mieście. Na Wincentowie planujemy ogłaszanie kolejnych przetargów. Widzimy duże zainteresowanie zarówno ze strony radomskich firm, jak i koncernów o zasięgu globalnym. Jednocześnie przygotowywane są kolejne tereny inwestycyjne, w tym 12 hektarów na Potkanowie oraz 22 hektary przy ulicy Energetyków - mówiła zastępca prezydenta Katarzyna Kalinowska.

Kapitał i miejsca pracy

Rozwojowi stref przemysłowych towarzyszy systematyczny spadek bezrobocia. Siedem lat temu w Radomiu bez pracy było ponad 18,5 tysiąca osób bez pracy. Dziś jest to nieco ponad 9 tysięcy.
Radom może pochwalić się bardzo dobrą skutecznością w przygotowywaniu terenów przeznaczonych dla inwestorów i lokowaniu w mieście dobrych firm.

Między innymi na Wośnikach wykorzystano tereny należące do miasta, ale też do szkoły rolniczej, które włączono radomskiej podstrefy ekonomicznej. Wszystkie te tereny zostały już zajęte przez inwestorów.

Bardzo duże zainteresowanie dotyczy także nowymi terenami inwestycyjnymi na Potkanowie. Prowadzone są rozmowy, ale też jest bardzo dużo zapytań pisemnych. W tym przypadku trwają jeszcze procedury związane z uregulowaniem stanu właścicielskiego działek.

Obecnie trwają między innymi prace planistyczne w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Będzie konieczne uchwalenie lub poprawienie istniejących placów zagospodarowania przestrzennego terenów. Trwają też prace przy dostosowaniu układu drogowego, aby był on jak najbardziej sprzyjający przyszłym inwestorom.

Zajęte są także wszystkie działki i budynki na terenie podstrefy ekonomicznej, którą stworzono po upadłych zakładach Maszyn do Szycia „Łucznik” na Gołębiowie. Będą jednak kolejne inwestycje w tej części miasta, między innym i na terenie byłej Elektrociepłowni Radom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie