MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Radomia chcą pomagać chorym na białaczkę

/mod/
Już trzeci raz studenci na polskich uczelniach bezinteresownie zaangażują się w największą w Polsce akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Tym razem w projekcie biorą udział 104 szkoły wyższe, w tym radomski uniwersytet.

Wiosenna akcja pod hasłem "Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie" zaplanowana została na 9 - 10 kwietnia. Jest kontynuacją inicjatywy Fundacji DKMS Polska, której głównym celem jest znalezienie dawcy dla każdego chorującego na białaczkę i inne nowotwory krwi.

AKTYWNI STUDENCI

Studenci to grupa, która bardzo aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach społecznych, również tych przeciwko białaczce. Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zorganizowane przez żaków odbyły się już dwukrotnie. Efekty dwóch ostatnich edycji przeszły oczekiwania Fundacji DKMS.

- Spodziewamy się, że pomimo małego odstępu w czasie, trzecia edycja przyniesie równie spektakularne efekty - mówi Agata Maraszek, kierownik Działu Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS Polska. - Zaangażowanie studentów, którzy zgłosili się do nas, chcąc kontynuować rozpoczętą rok temu inicjatywę, jest bardzo obiecujące.

SZKOLENIE DLA ŻAKÓW

Już dwa miesiące przed akcją ponad 200 studentów, reprezentujących różne uczelnie polskie, w 45 miastach zaczęło przygotowania do sprawnego przeprowadzenia finału akcji Studenci Przeciwko Białaczce pod hasłem "Dla ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie".

- Ponieważ zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców może mieć fundamentalny skutek dla życia chorego na białaczkę, trzeba ją podejmować świadomie i po głębszym namyśle - mówi Tigran Torosian, kierownik Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS Polska, hematolog. - Dlatego tak bardzo zależało nam, aby studenccy ambasadorowie Fundacji DKMS zostali merytorycznie przygotowani z zakresu tematu dawstwa szpiku kostnego w Polsce i na świecie, bycia potencjalnym i faktycznym dawcą, oraz dojrzałości do rejestracji.

Już na 2 miesiące przed akcją studenci zaangażowani w akcję wzięli udział w specjalnych trzydniowych warsztatach.

Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie