Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studencie, zarobiłeś pieniądze? Rozlicz się

Marzena ŚLUSARZ
Jeżeli pracowałeś w 2010 roku i uzyskałeś dochody, musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym. To nie jest zła wiadomość, bowiem dzięki temu możesz zyskać! Nawet ponad 500 złotych!

Przez Internet

Przez Internet

Na dostarczenie zeznania podatkowego do urzędu skarbowego jest czas do 2 maja, jednak im szybciej rozliczymy się tym prędzej dostaniemy zwrot podatku. A najłatwiej i najszybciej jest rozliczyć się za pomocą Internetu. Elektroniczne formularze oraz system do ich wypełniania udostępnia Ministerstwo Finansów na stronie www.e-deklaracje.mf.gov.pl. - Dzięki tej stronie rozliczymy się łatwo, szybko i unikniemy błędów - poleca Marek Majkuciński. - Unikniemy także stania w kolejkach, wydatków na znaczek pocztowy, czy dojazd do urzędu - podkreśla.

Studenci, którzy otrzymują stypendia socjalne i naukowe, nie muszą rozliczać się z urzędem skarbowym. Stypendia takie są zwolnione z opodatkowania bez względu na ich wysokość.

STYPENDIA

Są jednak stypendia, które podlegają opodatkowaniu. - Stypendia wypłacane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz fundacje i stowarzyszenia działające w zakresie pożytku publicznego są zwolnione z opodatkowania do kwoty 380 złotych miesięcznie - tłumaczy Marek Majkuciński, rzecznik prasowy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu. Płatnicy tych stypendiów są zobowiązani w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium według ustalonego wzoru PIT-8S i przekazać ją podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu. Dla stypendysty taka informacja stanowi podstawę do ewentualnego wypełnienia zeznania podatkowego, jeżeli wynika z niej, że otrzymany w danym miesiącu dochód ze stypendium przekracza wymieniony limit. Wówczas od nadwyżki trzeba zapłacić podatek.

PRACA

- Studenci, którzy w 2010 roku pracowali i uzyskali z tego tytułu dochody w kraju muszą złożyć roczny PIT-37 - wyjaśnia rzecznik. Jeżeli dochód studenta za 2010 rok nie przekroczył kwoty 3091 złotych to czeka go miła niespodzianka, bowiem otrzyma nadpłatę podatku w wysokości wpłaconych przez płatnika zaliczek. Kwota nadpłaty może zasilić konto studenta jeszcze przed wakacjami, jeżeli tylko nie będzie zwlekał ze złożeniem zeznania podatkowego.

Dochody studentów dorabiających za granicą w czasie wakacji mogą podlegać wykazaniu w zeznaniach podatkowych. Decydują o tym postanowienia umów, jakie wiążą Polskę z krajem, w którym student zarabiał. - Jeżeli oba państwa podpisały umowę z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją, a student nie miał innych przychodów to nie musi wcale składać zeznania podatkowego. Jeżeli jednak zarabiał również w Polsce, to musi dostarczyć zeznanie roczne do właściwego urzędu skarbowego - mówi Marek Majkuciński. - Zagraniczne dochody uwzględnia się wówczas tylko do ustalenia stopy procentowej, według której należy uiścić podatek od polskich dochodów - dodaje.

Metoda taka dotyczy dochodów uzyskanych w krajach takich, jak Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Irlandia czy Szwecja. Inne zasady dotyczą natomiast metody odliczenia proporcjonalnego, występującej w umowach z Belgią, Danią, USA i Holandią. Dochody osiągnięte w tych krajach są opodatkowane w Polsce, przy czym od należnego podatku odlicza się w odpowiedniej proporcji podatek zapłacony od tych dochodów za granicą. W tym przypadku student musi złożyć deklarację nawet, gdy w Polsce w 2010 roku nie zarobił ani złotówki. Aby rozliczyć się z zagranicznych zarobków i świadczeń student musi wypełnić PIT-36 oraz załącznik PIT/ZG.

ULGI

Student, tak jak każdy rozliczający się ze "skarbówką", ma prawo do korzystania z ulg podatkowych, pod warunkiem, że je udokumentuje. Najpopularniejszą jest ulga na Internet obejmująca wydatki za korzystanie z sieci w miejscu zamieszkania. Maksymalnie żak może z tego tytułu odliczyć 760 złotych. Podstawą jest faktura, na której widnieją dane osobowe studenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie