Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentów coraz mniej. Czym więc kuszą radomskie uczelnie?

/mod/
Doskonałym sposobem na promocję uczelni są sukcesy odnoszone przez jej studentów. Te niedawno, na Targach Poznańskich, przypadły w udziale dwóm radomiankom z wydziału materiałoznawstwa, technologii i wzornictwa radomskiego uniwersytetu: Justynie Gielniowskiej (z prawej) i Suzanne Nowickiej, które zaprojektowały wyróżnione w Poznaniu buty.
Doskonałym sposobem na promocję uczelni są sukcesy odnoszone przez jej studentów. Te niedawno, na Targach Poznańskich, przypadły w udziale dwóm radomiankom z wydziału materiałoznawstwa, technologii i wzornictwa radomskiego uniwersytetu: Justynie Gielniowskiej (z prawej) i Suzanne Nowickiej, które zaprojektowały wyróżnione w Poznaniu buty. Łukasz Wójcik
Walka szkół wyższych o studentów już się rozpoczęła.

Targi Szkół Wyższych

Targi Szkół Wyższych

13 marca o godzinie 9 w Strefie G2 przy ulicy Grzecznarowskiego 2 w Radomiu rozpoczną się dziesiąte Targi Szkół Wyższych. Weźmie w nich udział ponad 20 uczelni z Polski i około 2 tysięcy maturzystów z regionu radomskiego. W programie imprezy planowane są: prezentacje oferty edukacyjnej radomskich szkół, wybranych uczelni spoza naszego miasta oraz stoiska specjalne między innymi: Krajowego Ośrodka Wspierania Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Warszawie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy Filia w Radomiu. Podczas imprezy odbędą się również wykłady doradców zawodowych i specjalistów z dziedziny doradztwa personalnego. Swój udział w radomskich Targach zapowiedziały choćby takie uczelnie jak: Uniwersytet Łódzki, radomska Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych, lokalny uniwersytet, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w naszym mieście, Politechnika Łódzka, Wojskowa Akademia Techniczna.

W tym trudnym dla uczelni okresie, kiedy żaków ubywa, a nie przybywa, wszystkie chwyty są dozwolone. Sprawdziliśmy, czym radomskie uczelnie wabią tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

W maju kilka tysięcy maturzystów z naszego regionu podejdzie do egzaminu dojrzałości. Duży procent młodzieży zdecyduje się na podjęcie studiów. Oferta na rynku radomskim jest dosyć bogata. Mamy sporo uczelni, które na różne sposoby próbują przyciągnąć do siebie studentów. Do najbardziej popularnych sposobów dotarcia do potencjalnych żaków są oczywiście: plakaty z ofertą uczelni, ulotki, spotkania z maturzystami, kursy maturalne w szkołach wyższych, prezentacje uczelni wśród maturzystów oraz organizowanie różnych imprez, które pozwalają na bezpośrednie dotarcie do absolwentów szkół średnich.

Odświeżoną ofertę przygotowuje dla przyszłych studentów Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny. Władze uczelni postawiły na "modne" i przyciągające nazwą specjalności. Nowością na uczelni będzie popularne budownictwo (studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne). Na wydziale ekonomicznym ma ruszyć towaroznawstwo z technologią żywności. W ofercie znajdzie się też pielęgniarstwo II stopnia. Na wydziale sztuki, dotychczasową edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych zastąpi sztuka mediów i edukacja wizualna. Na wydziale filologiczno - pedagogicznym ma ruszyć kulturoznawstwo europejskie oraz praca socjalna.

- Większość nowości zatwierdził już senat uczelni. Teraz załatwiamy ostatnie formalności, abyśmy mogli ruszyć z nowymi propozycjami października tego roku - mówi Aneta Mirosz, rzecznik prasowy rektora radomskiego uniwersytetu.

CHCĄ WYPEŁNIĆ
LUKĘ PO KOLEGIACH

Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych już rozpoczęła walkę o studentów, organizując I Regionalny Turniej Naukowy, w którym wzięło udział siedem radomskich szkół ponadgimnazjalnych. To tylko jeden ze sposobów dotarcia z ofertą do przyszłych żaków. Głównie mają przyciągnąć ich kierunki.

- Warto podkreślić, że jako jedyna radomska uczelnia proponujemy naszym studentom studia I stopnia z zarządzania - mówi Edgar Klusa, kierownik do spraw rozwoju i współpracy z zagranicą w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu. - Według rankingu minister nauki i szkolnictwa wyższego jest to drugi najchętniej wybierany kierunek przez przyszłych studentów.

Edgar Klusa dodaje także, że uczelnia ma w swojej ofercie również inny, bardzo popularny kierunek - budownictwo.

- Nasza uczelnia jako jedyna w mieście oferuje studia magisterskie na kierunku zdrowie publiczne - dodaje nasz rozmówca.

W związku z tym, że z mapy edukacyjnej Mazowsza znikają kolegia, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Technicznych, od nowego roku akademickiego, chce uruchomić u siebie filologie angielską, studia licencjackie.

"MODNE" KIERUNKI

Masowo pojawią się na krajowych uczeniach kierunki, które są odpowiedzią na potrzeby rynku. Ciekawą propozycję dla osób z tytułem licencjata lub inżyniera, które chcą kształcić się dalej, będzie miała w nowym roku akademickim Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu.

Od października 2013 roku uruchomi ona bezpłatne studia podyplomowe: bezpieczeństwo w utrzymaniu dróg na kierunku budownictwo, które jest już w ofercie uczelni jako kierunek zamawiany oraz odnawialne źródła energii na kierunku inżynieria środowiska. Na prowadzenie tych studiów uczelnia dostała dofinansowanie w kwocie prawie pół miliona złotych.

Wspomniane odnawialne źródła energii od nowego roku akademickiego będą mogli wybrać również przyszli studenci uniwersytetu. Uczelnia przygotowała również ofertę studiów podyplomowych. Już w kwietniu na radomskim uniwersytecie ruszy nowy kierunek - "Nowoczesne usługi biznesowe". Przez prawie dwa lata będzie on finansowany z kasy czterech spółek miejskich i Spółki Poland Business Park XI. Swoją cegiełkę dołoży też uniwersytet. Studia mają praktycznie przygotowywać studentów do pracy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie