Studiuj na Wydziale Mechanicznym UTH Radom. Sprawdź kierunki

Materiał informacyjny UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNO-HUMANISTYCZNY im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
Rok 2023 to nowy rozdział dla Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, który od blisko 70 lat wpisuje się w krajobraz akademicki regionu. Z planami inwestycji wartej blisko 20 milionów złotych, sześcioma kierunkami studiów, Wydział odnotowuje rok pełen zmian.

Jako najstarszy wydział Uniwersytetu, Wydział Mechaniczny może poszczycić się wykształceniem ponad 6 tysięcy inżynierów. Obecnie studenci kształcą się na pięciu kierunkach studiów, tj.:
• Robotyka i Automatyzacja Procesów,
• Zarządzanie i Inżynieria Produkcji,
• Mechanika i Budowa Maszyn,
• Samochody i Bezpieczeństwo w Transporcie Drogowym,
• Budownictwo.
Najnowszym dodatkiem będzie od tego roku kierunek
• Pojazdy Elektryczne i Hybrydowe.

Rok 2023 to także wyróżnienie dla Wydziału Mechanicznego, ponieważ kierunek studiów Samochody i Bezpieczeństwo w Transporcie Drogowym został uhonorowany prestiżowym Certyfikatem Studia z Przyszłością 2023. Wyróżnienie to potwierdza unikalny charakter i najwyższą jakość nauczania na naszym Wydziale. Jest to wyjątkowe, gdyż certyfikat ten jest przyznawany wyłącznie najbardziej innowacyjnym i efektywnym programom edukacyjnym.

Wydział, znajdujący się przy ulicach Stasieckiego i Chrobrego, to kilkadziesiąt specjalistycznych laboratoriów i pracowni komputerowych, które są niezbędne na drodze do Przemysłu 4.0. Przygotowują one przyszłych inżynierów do świata łączącego rzeczywistość maszyn produkcyjnych z wirtualnymi bliźniakami, przemysłowym internetem rzeczy i rozszerzoną rzeczywistością.

Wydział Mechaniczny przekształca się, rozwijając nowe laboratoria wyposażone m.in. w roboty przemysłowe. Kulminacją tego procesu w ramach programu inwestycyjnego naszego Uniwersytetu, będzie otwarcie jesienią tego roku Centrum Technologii Cyfrowych (CTC) z demonstratorem zrobotyzowanej Modułowej Linii Produkcyjnej (MLP). Kompleks trzech pracowni umożliwi prześledzenie procesu projektowego i produkcyjnego od pomysłu do wysyłki gotowego produktu. Zajęcia w Centrum odbywać będą wszyscy studenci powiązani z robotyką, inżynierią produkcji, budową maszyn i zarządzaniem.

Wydział Mechaniczny UTH Radom jest Autoryzowanym Partnerem Szkoleniowym firm: DR. JOHANNES HEIDENHAIN GmbH., SIEMENS i MITYTOYO. Nasi studenci kierunku Mechanika i Budowa Maszyn uczą się m.in.: technologii wytwarzania części maszyn na obrabiarkach CNC, ich programowania i obsługi oraz zapoznają się z techniką pomiarową na specjalistycznych współrzędnościowych maszynach pomiarowych. Każdy student, który w ramach zajęć odbył szkolenie z programowania obrabiarek może bezpłatnie otrzymać certyfikat uczestnictwa, a wyróżniający się studenci z najwyższymi ocenami z egzaminu otrzymują wyjątkowy certyfikat umiejętności (kompetencji) firmy HEIDENHAIN, który jest honorowany na całym świecie i potwierdza ich wysoki poziom wykształcenia.

Program Erasmus+ pozostaje niezmiennie kluczowym elementem oferty Wydziału Mechanicznego. Tym, co wyróżnia ten europejski program, jest możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia poprzez studia lub staż za granicą. Studenci mogą poznawać nowe kultury, języki oraz różne systemy edukacyjne, co przekłada się na ich rozwój osobisty i zawodowy. Poza tym, program ten sprzyja rozwijaniu umiejętności takich jak adaptacja do nowych sytuacji, rozwiązywanie problemów, a także komunikacja w międzynarodowym środowisku. Jest to nie tylko inwestycja w edukację, ale przede wszystkim w przyszłość absolwentów.

Tym, dla których wiedza zdobywana podczas planowych zajęć nie wystarcza, dedykowane są trzy koła naukowe, w których studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania badawcze. Dwa koła spośród nich uzyskały dofinansowanie ministerialne w ramach programu „Studenckie Koła Naukowe tworzą innowacje”. Przykładem efektów prac była m.in. budowa lekkiego pojazdu elektrycznego zasilanego ogniwami fotowoltaicznymi.

W ramach nowego kierunku Pojazdy Elektryczne i Hybrydowe studenci zdobędą wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu budowy, diagnostyki i serwisu pojazdów z napędem elektrycznym i hybrydowym. Jego celem jest przygotowanie studentów do wyzwań nowoczesnej branży motoryzacyjnej. Rozwój technologii elektrycznych i hybrydowych jest priorytetem dla wielu producentów samochodów, a ta specjalizacja pozwoli absolwentom na skuteczne sprostanie wymaganiom tego dynamicznego sektora.

Współpracujemy z licznym gronem lokalnych przedsiębiorstw realizując takie przedsięwzięcia jak: wizyty studyjne, prace dyplomowe na tematy zlecane bezpośrednio z przemysłu, Dzień z ekspertem, czy wreszcie Targi pracy.

Obserwacje losów naszych absolwentów nie pozostawiają wątpliwości, że kariera zawodowa inżyniera to perspektywa wielu ciekawych ofert pracy i dobrych zarobków.

Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej dostępnej pod adresem www.wm.uniwersytetradom.pl oraz polubienia naszego profilu na Facebooku: @WMUTHRadom. Nasza aktualna oferta dydaktyczna Wydziału Mechanicznego UTH Radom na rok akademicki 2023/24 dostępna jest pod adresem: www.rekrutacja.uniwersytetradom.pl

Zapraszamy do ciekawej przygody ze studiami inżynierskimi.

Dziekan Wydziału Mechanicznego UTH Radom
dr hab. inż. Andrzej Puchalski, prof. UTH Rad.

Wydział Mechaniczny

ul. Stasieckiego 54 
26-600 Radom 

tel. +48 (48) 361-76-00
e-mail: [email protected]

www.wm.uniwersytetradom.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie