Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces uczennic z Lipska w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Rodzinie

RED
Karolina Kuna i Milena Pałka, uczennice ZSP w Lipsku zakwalifikowały się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie i zdobyły wyróżnienie.
Karolina Kuna i Milena Pałka, uczennice ZSP w Lipsku zakwalifikowały się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie i zdobyły wyróżnienie. ZSP w Lipsku
Karolina Kuna i Milena Pałka, uczennice z klasy I liceum ogólnokształcącego pod kierunkiem Anny Mejzner zakwalifikowały się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie i zostały wyróżnione, choć były najmłodszymi uczestniczkami konkursu.

Przygotowały film na temat „Rola autorytetów w życiu rodziny” z udziałem kolegów i koleżanek z naszej szkoły, w którym przedstawiły obraz dwu różnych kontrastujących ze sobą domów rodzinnych. Jedna rodzina emanowała szczęściem. Wszyscy uśmiechali się i życzliwie odnosili do siebie. Rodziców i dziecko wiązały poprawne relacje. Rodzice zapatrzeni w córkę, dbali o jej wszechstronny rozwój, pomagali w nauce, wspierali w trudnościach i wzmacniali pozytywnie. Starali się dużo rozmawiać z dzieckiem i spędzać wspólnie czas wolny.

W drugim obrazie patologicznej rodziny dziecko było pozostawione samo sobie. Ojciec nie pracował, ale i nie trzeźwiał. Często stosował przemoc. Matka po całych dniach oglądała seriale telewizyjne, namawiała córkę do picia piwa i nie zajmowała się w ogóle domem. W codzienność wpisywały się rodzinne kłótnie. Kontrast barw w sposobie obrazowania obu rodzin odzwierciedlał samopoczucie dzieci w każdym z domów. Film o wzorcowej rodzinie emanował całą tęczą barw wyrażoną w kolorowych strojach, ścianach, bibelotach na półkach. Ciepłe kolory świetnie komponowały się z optymizmem życiowym głównej bohaterki. Obraz domu patologicznego był bardzo surowy. Szare ubrania, ponure wnętrza wyrażały zagubienie dziecka.

Prezentacja podczas olimpiady składała się z 3 etapów: emisji filmu, relacji uczennic na jego temat oraz odpowiedzi na pytania zadawane przez członków komisji. Po prezentacji filmu dziewczęta przedstawiły komisji rozbudowaną wypowiedź o roli autorytetów w życiu człowieka i wskazały wpływ wychowania i atmosfery w domu rodzinnym na przyszłe losy swoich bohaterek.
Zauważyły, że dziecko z rodziny patologicznej ma o wiele trudniejszy start w dorosłość niż dziewczynka z normalnej rodziny oraz boryka się z wieloma problemami emocjonalnymi w dojrzałym życiu. Potem przyszedł czas na pytania zadawane przez komisję konkursową.

- Karolina i Milena jako błyskotliwe osoby świetnie poradziły sobie z udzielaniem zadowalających odpowiedzi. Niestety, nie dostały się do trzeciego, ogólnopolskiego etapu, do którego komisja wybierała jeden tylko zespół. Nasze dziewczęta, jako najmłodsze spośród 7 zespołów, stanęły na wysokości zadania i zaprezentowały się całkiem dobrze, czego wyrazem jest zdobyte wyróżnienie - mówi Mieczysław Mejzner, dyrektor ZSP w Lipsku.

Olimpiada odbywała się w Zespole Szkół Katolickich przy ulicy Dewajtis 3 w Warszawie. Po zmaganiach konkursowych dziewczęta zwiedziły, sąsiadujący ze szkołą, Uniwersytet Katolicki im. Stefana Wyszyńskiego. Uczennice zobaczyły nowy i stary gmach. Zajrzały do największej auli i skomputeryzowanej biblioteki. Obejrzały wystawę poświęconą Albertowi Chmielowskiemu. Uniwersytet zrobił na nich niesamowite wrażenie, gdyż była to pierwsza wyższa uczelnia, którą mogły zobaczyć od środka. Wielu naszych absolwentów studiuje na UKSW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie