MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Surfuj swobodnie

ROBERT FELCZAK <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>

W jaki sposób podłączyć się do Internetu, aby szybko i tanio korzystać z dobrodziejstw globalnego, wirtualnego świata? Najlepiej poprzez stałe łącze szerokopasmowe.

Liczba osób mających w domach dostęp do Internetu błyskawicznie się zwiększa. W marcu 2004 roku było to zaledwie 13 proc. Polaków, rok później 21 proc., a obecnie do globalnej sieci podłączona jest już co trzecia osoba.

Poprzez modem telefoniczny łączy się coraz mniej osób. Powodem są wysokie opłaty i niska prędkość transferu danych. Najpopularniejszym sposobem podłączenia do Internetu stały się obecnie łącza szerokopasmowe. Są one najczęściej obsługiwane przez operatorów telekomunikacyjnych lub udostępniane przez firmę oferującą telewizję kablową.

Wybór łącza powinien być uzależniony od tego do czego będzie ono wykorzystywane. Do surfowania po stronach www, wysyłania i odbierania poczty elektronicznej oraz korzystania z komunikatorów internetowych wystarczają podstawowe, najniższe prędkości transmisji danych - 128 lub 256 kb/s. Jeśli jednak zamierzamy ściągać duże pliki (np. muzykę, filmy lub programy) lub prowadzić rozmowy telefoniczne potrzebne będzie szybsze łącze, minimum 512 kb/s, a najlepiej 1024 kb/s (1 Mb/s). Ponadto istotne jest także jak często zamierzamy surfować po Internecie.

W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem dającym dostęp do łącz szerokopasmowych jest neostrada TP. Głównymi konkurentami usługi Telekomunikacji Polskiej SA - dostępnej wszędzie tam, gdzie można podłączyć linię telefoniczną - są łącza udostępniane przez operatorów telewizji kablowych. W Radomiu, Kielcach, Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach łącza szerokopasmowe oferuje również między innymi Vectra (VECTRANET). Trzecim graczem na tym rynku jest od niedawna UPC Polska (usługa chello jest dostępna jedynie w Kielcach).

Wszyscy trzej operatorzy zapewniają zbliżoną jakość łącz, podobne są także ceny, które są niezależne od ilości odbieranych lub wysyłanych danych oraz czasu połączeń. Dodatkowo klient ma do dyspozycji skrzynkę poczty elektronicznej, miejsce na stronę www oraz możliwość korzystania z ftp (sposób przesyłania plików pomiędzy dwoma komputerami podłączonymi do Internetu). Zaletą stałych łącz jest także brak zagrożeń spowodowanych dialerami, które występują przy korzystaniu z Internetu przez modem telefoniczny.

W każdym z tych przypadków - neostrada TP, chello, VECTRANET - nie trzeba montować nowej instalacji - neostrada TP wykorzystuje łącza telefoniczne (podczas podłączenia do Internetu można prowadzić rozmowy telefoniczne), a VECTRANET i chello przesyła sygnał przez istniejącą sieć telewizyjną. W mieszkaniu montowane są jedynie specjalne modemy.

Prędkość transferu danych

Szacowany czas pobierania z Internetu 100 MB przy wykorzystaniu łącza zapewniającego prędkość transferu 128 kb/s wynosi około 110 minut. Prędkość 256 kb/s skraca czas ściągania danych do 53 minut, a 512 kb/s do 26 minut. Posiadając łącze 1024 kb/s plik o wielkości 100 MB pobierzemy w ciągu 13 minut. Stałe łącza szerokopasmowe zapewniają dostęp asymetryczny - szybkość transmisji z Internetu do komputera jest większa niż przesyłu danych z komputera do Internetu. To słuszne rozwiązanie, bo większość internautów przegląda strony internetowe, używa poczty elektronicznej lub ściąga pliki.

Przede wszystkim wygoda

Jarosław Pijanowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu UPC Polska:

- Szerokopasmowy dostęp do Internetu to przede wszystkim komfort korzystania - gwarancja wysokiej jakości, szybkości pobierania i wysyłania danych oraz stała miesięczna opłata. Duże prędkości transmisji pozwalają wygodnie korzystać z coraz bardziej wymagających aplikacji, a także z szerokiej gamy usług, na przykład rozmów telefonicznych, słuchania radia lub oglądania telewizji. Te zalety są bezdyskusyjne, ci, którzy je poznali nie wyobrażają sobie powrotu do uciążliwego łączenia się z Internetem przez modem telefoniczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Surfuj swobodnie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie