Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowej sławy fotograf w Grójcu. Zobacz jego zdjęcia!

/RF/
To zdjęcie wystawy "30 lat Apokalipsy” Chrisa Niedenthala, którego nie zobaczy się w innych miastach. Wybrano je dlatego, że zostało zrobione na targowisku w Grójcu, w lutym 1982 roku.
To zdjęcie wystawy "30 lat Apokalipsy” Chrisa Niedenthala, którego nie zobaczy się w innych miastach. Wybrano je dlatego, że zostało zrobione na targowisku w Grójcu, w lutym 1982 roku. Marcin Grzędowski
Wernisaż wystawy Chrisa Niedenthala "30 lat Apokalipsy".

Chrisa Niedenthal przyjechał w środę wieczorem do Grójeckiego Ośrodka Kultury, na zaproszenie Grzegorza Rylskiego prowadzącego Dyskusyjny Klub Filmowy "Jasminum". W Klubie Artystycznym "Galeria" została otwarta wystawa "30 lat Apokalipsy".

Chris Niedenthal jest jednym z najbardziej znanych i cenionych fotoreporterów. W latach 70 i 80 pracował w Polsce dla amerykańskiego "Newsweeka". Jego zdjęcie z 13 grudnia 1981 roku jest chyba najsłynniejszym ze stanu wojennego. Na tle warszawskiego kina "Moskwa" i tytułu filmu "Czas Apokalipsy" widać wojskowy wóz opancerzony i żołnierzy.
Tak wspomina historię zrobienia zdjęcia.

- Jechaliśmy samochodem ulicą Rakowiecką, w czterech, prowadził szwagier, ja siedziałem z przodu. Wjeżdżaliśmy w Puławską, zobaczyłem kino "Moskwa", a na nim tytuł filmu "Czas Apokalipsy", który miał być wyświetlany. Już wtedy, z samochodu, przez szybę zacząłem robić zdjęcia. Potem zatrzymaliśmy się i zrobiłem jeszcze kilka zdjęć. Wtedy dopiero zobaczyłem SKOT-a i żołnierzy przed kinem - opowiadał fotograf. - Takie zdjęcia zrobiło jeszcze trzy osoby. Dlaczego to moje stało się najsłynniejsze, nie wiem. Miałem szczęście.

Na wystawie można obejrzeć kilkadziesiąt zdjęć z okresu stanu wojennego. Wśród nich jest jedno, które zostało wybrane szczególnie na wernisaż w Grójcu. Przedstawia ludzi stojących przy otwartym bagażniku samochodu "Syrenka". W wyściełanym słomą bagażniku leżą cztery małe świniaki.

- Szukałem tematu dla "Newsweeka". Wymyśliłem, że zrobię zdjęcia z targowisk. A dlaczego nie miałaby to być targowica w Grójcu? Tylko, że musiałem zdobyć specjalne pozwolenie od władz na wyjazd z Warszawy. To zdjęcie zostało zrobione w lutym 1982 roku - opowiadał znany fotograf. - To nie jedyny akcent na tej wystawie dotyczący Grójca. Na innym zdjęciu, jest wnętrze sklepu mięsnego z pustymi hakami oraz sprzedawczyni i dwie klientki. Jak się dowiedziałem, pani sprzedawczyni pochodzi z Grójca.

Wernisaż był połączony z promocją książki "Zawód: fotograf". Chris Niedenthal rozdawał autografy i wpisywał dedykacje nabywcom książek. Chętnie również rozmawiał z uczestnikami wernisażu.

W najbliższy wtorek minie 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie