Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Matki Boskiej Gromnicznej w radomskim skansenie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Janusz Petz
Na czele procesji, która przemierzała skansen, szli członkowie zespołów obrzędowych.
Na czele procesji, która przemierzała skansen, szli członkowie zespołów obrzędowych. Joanna Gołąbek
Jak co roku w uroczystość Objawienia Pańskiego radomskim skansen zaprosił na obchody święta Matki Boskiej Gromnicznej. Tradycyjnie kopcono znak krzyża na belce stropowej chałupy i rozniecano ogień w domowym piecu świecą zapaloną w kościele.

Wiosenna niemal aura sprawiła, że w skansenie zjawiły się setki osób. Obchody tradycyjnie rozpoczęła msza święta w zabytkowym, odrestaurowanym niedawno kościółku z Wolanowa. Wiernych przywitał proboszcz parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, na terenie której znajduje się skansen, ksiądz Mirosław Kszczot. Liturgii z poświęceniem gromnic przewodniczył dyrektor Radia Plus Radom, ksiądz Jacek Wieczorek, a homilię wygłosił redaktor naczelny radomskiego „Gościa Niedzielnego”, ksiądz Zbigniew Niemirski.

- Wśród obrzędów religijnych mamy trzy kategorie w przepisach liturgicznych - uroczystości, święta i wspomnienia. One wszystkie mają walor tery terytorialny - regionalny, albo ogólnokościelny. Dzisiejsze święto obchodzone jest w całym kościele katolickim - mówił ksiądz Zbigniew Niemirski przypominając, że procesje z gromnicami i tradycja Święta Ofiarowania Pańskiego należy do najstarszych świąt chrześcijańskich.

Obrzęd religijny

Zgromadzeni zobaczyli, jak to kiedyś wyglądały ludowe tradycje na radomskiej wsi. Kolorowa procesja ze świecami przeszła do zagrody z Alojzowa. Tradycje ludowe podczas tego święta zaprezentował Zespół Obrzędowy„Korzenie” z Łaguszowa w gminie Przyłęk. Pokazał kopcenie znaku krzyża na belce stropowej i rozniecanie domowego ognia w piecu za pomocą świecy przyniesionej z kościoła, a także „odczarowywanie” świecą rogów pomieszczenia kuchennego chałupy a potem zaprezentował ludowe przysłowia związane z Gromniczną. We dworze z Brzeziec na zgromadzonych czekał poczęstunek.

Podczas obchodów ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego na Najpiękniejszą Ozdobę Choinkową. Na konkurs wpłynęło 209 prac ze szkół podstawowych regionu radomskiego. Komisja oceniła je w dwóch kategoriach: „ Tradycyjna” ozdoba choinkowa oraz „Współczesna” ozdoba choinkowa. I miejsce w kategorii klas IV-V szkół podstawowych zdobyła Julia Kozuj ze Stowarzyszenia „Aktywni na Targowej” w Skaryszewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie