Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Nieodległości w Radomiu i ostre słowa biskupa Tomasika o profanacji krzyża (zdjęcia)

/RF/
Msza za Ojczyznę, z udziałem między innymi wojska z radomskiej jednostki na Sadkowie, odbyła się w kościele garnizonowym.
Msza za Ojczyznę, z udziałem między innymi wojska z radomskiej jednostki na Sadkowie, odbyła się w kościele garnizonowym. Tadeusz Klocek
Była msza za Ojczyznę.
- O patriotyzmie w pierwszej kolejności powinni uczyć rodzice i nauczyciele w szkołach. Jest tu również do spełnienia duża rola dla polityków i mediów
- O patriotyzmie w pierwszej kolejności powinni uczyć rodzice i nauczyciele w szkołach. Jest tu również do spełnienia duża rola dla polityków i mediów – uważa Andrzej Dąbrowski, emerytowany wojskowy. Tadeusz Klocek

- O patriotyzmie w pierwszej kolejności powinni uczyć rodzice i nauczyciele w szkołach. Jest tu również do spełnienia duża rola dla polityków i mediów - uważa Andrzej Dąbrowski, emerytowany wojskowy.
(fot. Tadeusz Klocek)

- Dziś w kraju nie ma w nas jedności. Dzielą nas dzisiaj egoizm i zapatrzenie we własne interesy - powiedział biskup radomski Henryk Tomasik podczas mszy w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym przy placu Konstytucji 3 Maja.

Ordynariusz diecezji nie omieszkał wspomnieć, że siła państwa polskiego i patriotyzm Polaków opierały się na wierze katolickiej. Ale to się zmienia.

- W kraju, który wydał Papieża dochodzi do profanacji krzyża. Czy podobne sytuacje miałyby miejsce, gdyby ktoś w islamie profanował Koran? Na tych, którzy by się tego dopuścili byłby wydany wyrok śmierci. Albo co by było, gdyby doszło do profanacji w judaizmie? To jest nie do pomyślenia - mówił biskup. - Dziś dziękujemy w szczególny sposób za dar dużej rodziny jaką jest Ojczyzna. Ojczyzna jest wypadkową naszych postaw moralnych. Dziękujemy za ofiary życia tych, którzy za nią walczyli, za Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Henryka Sienkiewicza i za wszystkich bezimiennych bohaterów, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju Ojczyzny.

We mszy uczestniczyło niewiele osób, nie tak jak jeszcze kilka lat temu. Na ulicach nie widać było osób niosących flagi lub mających przypięte biało-czerwone wstążki lub kotyliony.

- Myślę, że od jakiegoś czasu w naszym kraju i społeczeństwie słowo "patriotyzm" się zdewaluowało. Szczególnie dotyczy to młodych ludzi, którzy gonią za pieniędzmi, bardziej nastawiają się na świat materialny i wygodne życie. Wychowanie wynosi się z domu i to rodzice powinni w pierwszej kolejności uczyć patriotyzmu. Te zasady powinny być również mocno wpajane w szkołach - powiedział Andrzej Dąbrowski, emerytowany wojskowy, którego spotkaliśmy na placu Konstytucji 3 Maja.

Po południu, od godziny 16.15 rozpoczną się uroczystości w Rynku, wystawienie warty przed pod pomnikiem Czynu Legionowego, złożenie kwiatów oraz widowisko "Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie