Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2017 w Radomiu. Apel smoleński i apel o wspólnotę

jp
Święto Niepodległości 2017 w Radomiu.
Święto Niepodległości 2017 w Radomiu. Janusz Petz
Kilkaset osób wzięło udział w Radomiu w obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości Dnia Niepodległości rozpoczęła w Radomiu msza święta w radomskiej katedrze.

Przewodniczył jej biskup Henryk Tomasik, który w swojej homilii mówił między innymi o wartościach, które legły u podwalin odtworzonego państwa polskiego. Przypomniał znaczenie słów hymnu polskiego.

- Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy. Te słowa mówią, że byt ojczyzny nie jest zależny od warunków politycznych - stwierdził biskup Tomasik i pytał: "co jest źródłem siły, mocy Polaków, aby w różnych warunkach móc walczyć o wolność ?". - Tym źródłem jest duch narodu, patriotyzm - stwierdził biskup. Henryk Tomasik skrytykował Unię Europejską w jej obecnym kształcie politycznym i światopoglądowym. Przypomniał wartości, które towarzyszyły tworzeniu Wspólnoty, a także najbardziej zasłużoną postać w jej tworzeniu francuskiego polityka Roberta Schumana. Przypomniał, że Robert Schuman był gorliwym katolikiem, który w przyszłości zostanie wyniesiony na ołtarze. Zdaniem Henryka Tomasika współczesna Europa bardzo oddaliła się od wartości, które towarzyszyły tworzeniu Unii. - Dlaczego dziś komuś przeszkadza w Europie krzyż? - pytał biskup ordynariusz.

Po nabożeństwie ruszył pochód w stronę Placu Konstytucji 3 Maja. Na czele jechali radomscy ułani, szła Orkiestra Wojskowa z Dęblina i Kampania Reprezentacyjna Garnizonu Radomskiego, a także pododdziały służb mundurowych. Przed płytą grobu Nieznanego Żołnierza została zaciągnięta Warta Honorowa, odegrano hymn państwowy. Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były okazją do wręczenia odznaczeń resortowych. Swoje medale wręczali też przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podczas uroczystości odbył się Apel Poległych, podczas którego szczególne miejsce zajęło wspomnienie osób zmarłych podczas katastrofy smoleńskiej. Uczczono pamięć wszystkich, którzy zginęli, a w szczególności Marii i Lecha Kaczyńskich. Imiennie wymieniono też wszystkich generałów, którzy stracili życie w tym wypadku lotniczym.

Głos zabrał prezydent Radomia Radosław Witkowski. Stwierdził, że tak jak upadek w Polsce komunizmu rozpoczął się od Wydarzeń Radomskich 25 Czerwca 1976 roku, tak pierwsze udane w Polsce próby przejęcia władzy od zaborców w 1918 roku również powinny być kojarzone z Radomiem, bo już na początku listopada działała wówczas w mieście tak zwana Republika Radomska.

- Niepodległość zawdzięczamy takim postaciom jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, ale także naszym lokalnym bohaterom takim jak Jan Wigura, Stanisław Kelles - Krauz, Józef Mariański - powiedział Radosław Witkowski. Stwierdził, że tamte dni w Radomiu pokazały jak przy poszanowaniu praw wszystkich obywateli można budować wspólnotę ponad podziałami politycznymi i światopoglądowymi. Na zakończenie uroczystości na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie