Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto patrona szkoły w Grójcu i hołd dla walczących o wolność

Agnieszka Witczak-Armaciń[email protected]
Uczniowie swoim spektaklem nawiązali do działalności podziemia niepodległościowego w czasie II wojny i akcji na Caritas.
Uczniowie swoim spektaklem nawiązali do działalności podziemia niepodległościowego w czasie II wojny i akcji na Caritas. Fot. archiwyum szkoły
Co roku w szczególny sposób mieszkańcy Grójca przywołują pamięcią walczących za wolność i niepodległość kraju. Tak było i teraz.

Co roku 27 marca przypada kolejna rocznica akcji na Caritas. Było to największe działanie podziemia niepodległościowego na terenie powiatu grójeckiego polegające na odbiciu więźniów z więzienia gestapo.

Społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec obchodzi przy tej okazji święto swojego patrona. W tym roku uroczystości miały miejsce 23 marca. Rozpoczęto ją mszą w kościele Świętego Mikołaja w intencji żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec. Następnie wszyscy udali się do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych na część artystyczną upamiętniającą minione wydarzenia i patrona szkoły.

Gości, w tym kombatantów Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec, powitała Dorota Skalińska, dyrektor placówki.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny. Nawiązali w nim do działalności podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz akcji na Caritas, która przeszła do historii, jako przykład walki patriotycznego grójeckiego społeczeństwa. Uczniowie dziękowali żołnierzom Armii Krajowej za ich bohaterską postawę. Mottem przewodnim spektaklu były słowa zaczerpnięte z powieści Doroty Terakowskiej: „Jedna sekunda życia jest warta kilku milionów lat pamięci”.

Paweł Kosiński, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, wygłosił wykład poświęcony Polskiemu Państwu Podziemnemu i akcji „Burza”.

Potem uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry wojskowej udali się na ulicę Mogielnicką, gdzie uczestniczyli w apelu poległych. Złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą akcję z 1944 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie