Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świeże owoce i warzywa można kupić w internecie! Internet skraca drogę owoców oraz warzyw od producentów do konsumentów

Janusz Petz
Janusz Petz
Niektórzy uważają, że tylko na bazarach można kupić świeże owoce i warzywa, internet to jeszcze szybsza droga z pola na stół.
Niektórzy uważają, że tylko na bazarach można kupić świeże owoce i warzywa, internet to jeszcze szybsza droga z pola na stół. Joanna Gołąbek
Owoce i warzywa kupujemy bezpośrednio od rolnika, a umożliwia to internetowa platforma prowadzona przez państwową instytucję. To nie tylko sposób na „świeżość” produktów i niższą ceną, bo pozbawioną marży hurtowników i detalistów, ale też patriotyczne działanie wspierające naszych rolników i wytwórców.

To nie jest pomysł nowy, ani oryginalny. Bezpośrednia droga produktów rolniczych z pola na stół konsumenta od lat znana jest i stosowana w krajach Europy Zachodniej, ale też na przykład w Stanach Zjednoczonych. Platformy powstają na stronach ośrodków doradztwa rolniczego w całym kraju, a produkty są zróżnicowane regionalnie. Mieszkańcy regionu radomskiego mogą korzystać ze strony www.mazowieckiebazarek.pl

Pomógł...koronawirus

- Strona jest zrobiona bardzo czytelnie, umożliwia kontakt producenta z konsumentem, a to czy dojdzie do transakcji jest już poza nami. Nie monitorujemy wielkości sprzedaży. Korzystanie ze strony jest oczywiście bezpłatne - mówi Anna Nowicka z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Do tworzenia internetowych bazarów przyczyniła się też epidemia koronawirusa. Rolnicy nie mogli bezpośrednio sprzedawać swoich produktów, a konsumenci, szczególnie ci z miast mieli utrudnione możliwości dotarcia do żywności wysokiej jakości, dostępnej wcześniej na targowiskach i bazarach. - Wszystko zaczęło się od karpackiego e-bazarku, jeszcze na początku pandemii. U nich jest już prawie 2,5 tysiąca produktów, a inni biorą z nich przykład. U nas na początku prym wiodły truskawki, bo trafiliśmy właśnie w sezon truskawkowy - mówi Anna Nowicka.
W „wirtualnym miejscu” są sprzedawane nie tylko produkty żywnościowe, ale także inne na przykład rolnik może wystawić na sprzedaż maszyny rolnicze. W niektórych miejscach produkty mogą być dowożone do konsumenta, a innych można jedynie uzyskać adres, gdzie można nabyć określony produkt. W każdym ośrodku doradztwa rolniczego działają specjalnie utworzone infolinie oferujące pomoc zarówno producentom, chcącym zaprezentować swoje produkty, jak i konsumentom szukającym interesujących ich produktów.

Od ziół po rabarbar

Wystawcami mazowieckiego e-bazarku mogą być: mazowieccy rolnicy, producenci rolni, producenci i przetwórcy regionalnej i ekologicznej żywności, Koła Gospodyń Wiejskich, twórcy rękodzieła ludowego, hodowcy, usługodawcy usług rolniczych, sprzedawcy maszyn i urządzeń rolniczych. Wystawcy muszą się zarejestrować w systemie. Warunkiem umieszczenia oferty jest posiadanie przez sprzedającego odpowiednich zezwoleń handlowych i sanitarno-epidemiologicznych.
Na stronie mazowieckiego e-bazarku można szukać potrzebnego nam produktu filtrując oferty według konkretnego produkty, konkretnej gminy, albo powiatu. Na stronach znajdziemy warzywa, owoce, zioła, przyprawy, suszone produkty, pieczywo i produkty zbożowe, mięso i wędliny, kwiaty, miód. Konkretny wystawca już na stronie informuje czy oferowany produkt ma certyfikat produktu ekologicznego, czy oferuje jedynie odbiór osobisty czy też dowozi produkty. Wpisuje cenę, ale najczęściej wpisuje się cenę „do uzgodnienia” i podaje adres mailowy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie