Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester. Ostrożnie z tymi fajerwerkami! Mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt

Antoni Sokołowski
ilustracja
ilustracja
Pokazy fajerwerków wciąż jest głównym punktem zabaw sylwestrowych w regionie. Tymczasem nieumiejętnie odpalane niosą ze sobą niebezpieczeństwo.

Już w tej chwili do radomskich przychodni weterynaryjnych w Radomiu zgłaszają się właściciele psów. Proszą o lekarstwa dla czworonogów, bojąc się, że ich pupile przestraszą się huku petard i fajerwerków.

Już strzelają

- Wyszłam na spacer z jamniczką Sabą, gdy nagle w krzakach grupa wyrostków odpaliła petardę. Pies tak się przestraszył, że czmychnął w krzaki i nie chciał wyjść – opowiada pani Krystyna spotkana w parku Kościuszki.
Niestety, na kilka dni przed Sylwestrem w Radomiu co rusz słychać wystrzały rac, wieczorami zaś można zobaczyć kolorowe pióropusze fajerwerków, chociaż jeszcze daleko do Nowego Roku.

Jeśli pies tak źle znosi huk, dobrze jest zaordynować lekarstwo. Są leki, które pomogą pokonać szok i stres. W radomskiej przychodni dla zwierząt „Pankracy” w ostatnich dniach już przychodzą właściciele psów.

- Proszą nas o leki na uspokojenie zwierzaka. Przy okazji informujemy też właścicieli, jak zaopiekować się psem, by w sylwestrową noc uniknąć niepotrzebnego stresu - mówi pani Anna, lekarz weterynarii w „Pankracym”.

Podczas sylwestrowej nocy, gdy wystrzałów będzie wyjątkowo dużo, należy zaprowadzić psa do ustronnego pomieszczenia, umieścić w odległym pokoju w mieszkaniu, nie tulić go, bo przytulanie zwierzaka może tylko zwiększyć poczucie zagrożenia.
Zaskoczone wystrzałem na ulicy psy są zazwyczaj tak przestraszone, że kulą się, uciekają. Zdarzały się czasami takie przypadki, że w czasie takiej ucieczki zwierzę zgubiło się właścicielowi na dobre.

Ryzyko pożaru

Radomscy strażacy ostrzegają przed nieprzemyślanymi zakupami petard i sztucznych ogni oraz ich nieodpowiedzialnym użyciem.
- Aby zabawa była przyjemnością, konieczne jest zachowanie bezpieczeństwa. Nieodpowiednie używanie rac może doprowadzić do pożarów, poparzeń, zranień, wypadków.– mówi kapitan Konrad Neska, rzecznik prasowy radomskiej straży pożarnej.
Zdarzało się już w przeszłości, że niektórzy odpalali race z balkonów, na parkingach, gdzie stały samochody. To jest niezwykle groźne, bo może skończyć się pożarem samochodu, lub rzeczy zgromadzonych na balkonie.
Jak wynika ze statystyk, wypadki przy zabawie fajerwerkami najczęściej zdarzają się na skutek błędów ludzkich. Chodzi o niewłaściwe obchodzenie się z pirotechnicznymi wynalazkami, używanie niewiadomego pochodzenia petard oraz samowolne manipulowanie przy nich. Chodzi przede wszystkim o przerabianie istniejących już fajerwerków według własnego pomysłu.

Korzystaj rozsądnie

Wojewoda Mazowiecki zwraca uwagę na ostrożne i bezpieczne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi. Przypomina, że nieodłączna część wesołej imprezy może stać się przy nierozważnym postępowaniu poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Wojewoda apeluje do mieszkańców Mazowsza o stosowanie się do zaleceń, które pomogą spędzić sylwestrowy czas nie tylko radośnie, lecz i bezpiecznie.
Także radomska policja przypomina, że w dużej mierze bezpieczeństwo zależy od nas samych.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych - apelują policjanci.

Kontrole na bazarach

Radomska Straż Miejska już od kilku dni kontrolowane są miejsca, gdzie są sprzedawane petardy.
- Sprawdzamy nie tylko sklepy, ale i targowiska miejskie choćby po to, by fajerwerki nie były sprzedawane osobom poniżej 18 roku życia - mówi Ryszard Soczówka ze Straży Miejskiej.
Strażnicy dodają, że warto zadbać o bezpieczeństwo własne i innych. Należy więc kupować fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim.
- Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, czy jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń - dodają strażnicy.

Czekanie na północ

Do nikogo nie będzie pretensji, gdy sztuczne ognie zapalimy w noc sylwestrową. To okazja, by dobrze się bawić i świętować nadejście Nowego Roku.

Warto przestrzegać kilku sprawdzonych zasad

Co wolno, a czego nie przy odpalaniu fajerwerków?
Kupujemy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, nie na ulicznych straganach. Sprawdzamy czy fajerwerki dopuszczone do sprzedaży posiadają instrukcję obsługi w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania. Nie używamy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą spowodować pożar. Fajerwerków nie wolno odpalać „z ręki”, na balkonie, z okna.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie

Piękne piłkarki na zdjęciach. Zobacz wyjątkową sesję

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

Zobacz też: Pożar hali magazynowej w Radomiu. Straty mogą być liczone w dziesiątkach milionów złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie