Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szermierze z grupy rekonstrukcji historycznej z Radomia dali pokaz w Lublinie. Zobacz zdjęcia

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Szermierze klasyczni z Radomia prezentowali swoje umiejętności w Lublinie, na festynie edukacyjnym.
Szermierze klasyczni z Radomia prezentowali swoje umiejętności w Lublinie, na festynie edukacyjnym. Archiwum Pawła Łuka-Murawskiego
W ostatnią niedzielę 12 czerwca bieżącego roku na placu Litewskim w Lublinie odbyła się dwunasta edycja festynu edukacyjnego „Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych”. Swoją prezentację miał tam sekcja sportowej szermierki klasycznej, składającej się z członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Radomia.

„Pasje ludzi pozytywnie zakręconych”, to duży festyn edukacyjny będący coroczną imprezą przeznaczoną dla mieszkańców miasta i licznie przybywających gości. Bez względu na wiek i zainteresowania, każdy odkryje na niej swoje pasję. Dlatego też w niedzielę 12 czerwca, centrum Lublina opanowali właściciele zabytkowych samochodów i motocykli oraz kolekcjonerzy. Można było zobaczyć unikatowe kolekcje wag i zegarów, numizmatów, znaczków pocztowych, czy też motyli z odległych zakątków świata.

Na placu przed centrum kultury swoje występu prezentowały grupy rekonstrukcyjne od epoki renesansu po drugą wojnę światową. Pomiędzy pokazami przygrywała orkiestra szkocka, nie zabrakło także stosik z potrawami regionalnymi, charakterystycznymi dla Lubelszczyzny. Był nawet basen wypełniony wodą z lodem, dla miłośników morsowania, który cieszył się dużym powodzeniem, ze względu na upalną pogodę. Duże zainteresowanie wzbudził szybowiec, balon na ogrzane powietrze, czy też pojazdy wojskowe.

- W okresie dwudziestolecia międzywojennego w ówczesnych służbach mundurowych, to jest wojsku czy też policji, najbardziej popularne były trzy dyscypliny sportowe: jazda konna, strzelectwo i szermierka, dlatego też zajmujemy się jednym z nich z pozytywnym skutkiem. – mówi podkomisarz Paweł–Łuk Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych i instruktor szermierki klasycznej.

W Lubinie radomianie pokazali „panel szermierczy” związany ze sportową szermierką klasyczną obrazujący technikę posługiwania się floretem, szpadą i szablą. Nie zabrakło również prezentacji pełnego treningu „walki na bagnety”. Cały pokaz przeprowadzony został w konwencji jakie obowiązywały obowiązywały w szermierce w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Oprócz pokazu tej trudnej sztuki sportowej, radomianie zorganizowali również dioramę historyczną, na której zaprezentowali broń używana do szermierki. Nie zabrakło tam zabytkowych floretów, szpad i szabli sportowych z okresu dwudziestolecia międzywojennego, starych masek szermierczych oraz oryginalnych karabinów z nasadzonymi autentycznymi bagnetami.

- W tym roku zintensyfikowaliśmy nasze występy związane z pokazami szermierki, biorąc po uwagę to, że obchodzimy stu lecie powstania Polskiego Związku Szermierczego, z którym współpracuje nasza grupa rekonstrukcyjna. Na jesieni czeka nas występ w Warszawie i odebranie oficjalnego patronatu honorowego Związku, nad naszą działalnością – dodaje podkomisarz Paweł Łuk – Murawski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie