Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Muzeum Wsi Radomskiej jest wielką atrakcją dla dzieci

Barbara Koś
Ławeczki w klasie są malutkie a pulpity mają kałamarze na atrament-kwiaty robią dzieci ze szkoły numer 25.
Ławeczki w klasie są malutkie a pulpity mają kałamarze na atrament-kwiaty robią dzieci ze szkoły numer 25. Fot. Barbara Koś
Już ponad osiemset dzieci wzięło od września udział w lekcjach muzealnych w skansenie. A chętnych jest tyle, że już do końca grudnia wszystkie terminy lekcji są zajęte. Nic dziwnego - od nowego roku szkolnego lekcje w Muzeum Wsi Radomskiej odbywają się już w specjalnie przystosowanym budynku.

Obiekt położony jest w południowej części skansenu, obok równie nowej kasy biletowej przy ulicy Stawowej a jego powierzchnia wynosi ponad trzysta metrów kwadratowych. Architektoniczny kształt powstałego budynku edukacyjnego wzorowany jest na dawnej szkole z miejscowości Kuczki z początków XX wieku. Natomiast jego wewnętrzną konstrukcję oraz wyposażenie wykonano w sposób, który uwzględnia nowoczesną edukację.

Oprócz obszernej sala konferencyjnej są więc dwie klasy zajęć edukacyjnych przystosowane do prowadzenia lekcji z garncarstwa, tkactwa, kaligrafii i innych jeszcze plastycznych dziedzin.
Z nowego budynku zadowolone są zarówno dzieci jak i pracownicy działu oświatowego, bo wszyscy zyskają lepsze warunki nauki i pracy.

Od ziarenka do budownictwa ludowego

A czego uczą się najmłodsi i starsi w szkole z Kuczek?

- Oferta jest bogata - mówi Ewa Szczepanowska z Muzeum Wsi Radomskiej. - Mamy lekcje muzealne dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych.

Na przykład w cyklu "Od ziarenka do bochenka" przedszkolaki poznają
gdzie najwcześniej zaczęto uprawiać zboże i wytwarzać mąkę, co to jest zakwas, jak tradycyjnie wypieka się chleb i co to jest pieczywo obrzędowe. Na zajęciach można spróbować samodzielnie zrobić mąkę oraz uformować bułkę z ciasta drożdżowego, która zostanie wypieczona.

W cyklu zajęć."Gałganiane zabawki" można zobaczyć czym bawiły się rówieśnicy maluchów przed laty. Dzieci oglądają konika na biegunach, drewniany samochód, pluszowego misia, stary wózek i kołyskę dla lalek, a potem same wykonują szmacianą lalkę, którą zabierają do domu.

Inne cykle to "Z kufra prababci - czyli strój i tkanina regionu radomskiego, "Pisanki wielkanocne" oraz lekcje związane z Wielkim Postem, Wielkanocą, Andrzejkami, Legendą o Świętym Mikołaju i oczywiście Wigilią i Bożym Narodzeniem.

Starsze dzieci uczą się garncarstwa, wyrobu kwiatów z bibuły, powroźnictwa, haftu i kaligrafii. Najstarsze - także rzeźby w drewnie, wyrobu biżuterii ludowej i wycinkarstwa. Są lekcje o maszynach rolniczych, budownictwie ludowym Radomskiego czy higienie naszych przodków.
Nic więc dziwnego, że na lekcje do skansenu przyjeżdżają uczniowie nie tylko z Radomia i regionu radomskiego ale także z całego Mazowsza- na przykład - Piaseczna a nawet z samej Warszawy.

Lekcje muzealne organizowane przez Muzeum Wsi Radomskiej cieszą się już od lat wielkim powodzeniem. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku brało w nich udział 5 tysięcy dzieci. Do tej pory lekcje odbywały się w zabytkowej chałupie z Trzemchy Dolnej. Jednak duża liczba uczestników, a także względy konserwatorskie, zmusiły dyrekcję muzeum do stopniowego wycofywania zajęć z zabytkowej chałupy i zbudowania nowego obiektu, który przeznaczony jest wyłącznie do celów oświatowych

Lekcje muzealne odbywają się w nowym obiekcie edukacyjnym- o godzinach 10 i 12.00 od wtorku do piątku.

Lekcja muzealna składa się z pogadanki i zajęć manualnych.
Zajęcia trwają od 45 do 90 minut w zależności od tematu.
Zapisy na lekcje muzealne przyjmujemy pod numerem telefonu: (048) 332 92 82 - sekretariat. Koszt uczestnictwa od osoby:
dzieci do lat 6 - 9 złotych, pozostali uczestnicy płacą 12 złotych.

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie