Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szóstoklasiści pisali pierwszy wielki test w swoim życiu

Antoni SOKOŁOWSKI
- Troszkę obawialiśmy się egzaminu, ale chyba sprawdzian poszedł nam dobrze – mówili Wiktoria Dworak, Filip Kuśmierski i Aleksandra Dąbrówka, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 13 imienia księcia Józefa Poniatowskiego w Radomiu.
- Troszkę obawialiśmy się egzaminu, ale chyba sprawdzian poszedł nam dobrze – mówili Wiktoria Dworak, Filip Kuśmierski i Aleksandra Dąbrówka, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 13 imienia księcia Józefa Poniatowskiego w Radomiu. Łukasz Wojcik
- Pytania nie były zbyt trudne, choć brakowało trochę czasu na wszystkie odpowiedzi - mówili radomscy szóstoklasiści szkół podstawowych, opuszczający we wtorek szkoły po egzaminie.

Równo o godzinie dziewiątej we wtorek zostały otwarte arkusze egzaminacyjne. Każdy z druków był zabezpieczony przed przypadkowym otwarciem. W środku były testy z pytaniami z matematyki, przyrody, języka polskiego. Wszystko to składało się na cały test, który uczniowie klas szóstych mieli napisać w godzinę.

ZMAGANIA Z MATEMATYKĄ

W radomskiej "trzynastce" sprawdzian pisały dwie klasy szóste. W sprawdzianie było 26 pytań. Wśród nich ostatnie zadanie polegało na napisaniu krótkiego opowiadania. Tematem była miła niespodzianka sprawiona domownikom.

W teście były też pytania zamknięte, oceniane po jednym punkcie. Trzeba było wskazać jedną z czterech wymienionych odpowiedzi.

- Zamknięte pytania były najłatwiejsze, bo wystarczyło dobrze wczytać się w odpowiedzi - przyznawali szóstoklasiści.

Co było najtrudniejsze? Uczniowie byli w większości zgodni: pytania z matematyki. Oto jedno z nich: Za osiem jednakowych zeszytów i pięć jednakowych długopisów Marek zapłacił 52 złote. Gdyby kupił o trzy długopisy więcej, to zapłaciłby 61,60. Ile kosztuje jeden długopis, a ile jeden zeszyt?

EMOCJE MINĘŁY

Nauczyciele podkreślali, że uczeń nie może nie zdać sprawdzianu. Nawet, jeśli nie zdobędzie ani jednego punktu, to i tak uczeń zda. Podejście do egzaminu jest obowiązkowe, bo uczeń kończy w ten sposób naukę w szkole podstawowej.

Sprawdzian zdadzą wszyscy uczniowie klas szóstych, niezależnie od wyniku. Jednak trzeba go napisać, bo jest to formalne zakończenie szkoły podstawowej, a potem przepustką do gimnazjum.

- Sprawdzian jest ważny dla nauczycieli, ale głównie dla samych uczniów, ich rodziców. Mamy wiedzę, czego nauczyli się uczniowie i z jaką wiedzą przejdą do gimnazjum - mówi dyrektor Tadeusz Ozimek z radomskiej trzynastki.

Wyniki sprawdzianu będą znane pod koniec maja. Sami zaś uczniowie odbiorą wyniki wraz ze świadectwem ukończenia szkoły. Każdy uczeń 6 klasy, który we wtorek z przyczyn zdrowotnych nie zasiadł do egzaminu, będzie mógł to zrobić 5 czerwca w dodatkowym terminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie