Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital covidowy w Nowym Mieście nad Pilicą wznowił przyjęcia pacjentów. Placówka ma już nowe zbiorniki na tlen

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą wznowił przyjęcia pacjentów. Placówka, decyzją wojewody, od 5 listopada leczy tylko chorych z COVID-19.
Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą wznowił przyjęcia pacjentów. Placówka, decyzją wojewody, od 5 listopada leczy tylko chorych z COVID-19. archiwum
Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą wstrzymał przyjęcia pacjentów, bo brakowało tlenu niezbędnego w leczeniu chorych na COVID-19. Na szczęście udało się zamontować nowe zbiorniki i zapewnić dostawy. W poniedziałek rano w placówce było 11 pacjentów.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Przypomnijmy, decyzją wojewody mazowieckiego szpital w Nowym Mieście nad Pilicą od czwartku 5 listopada jest placówką covidową. To oznacza, że przyjmuje wyłącznie zakażonych pacjentów. Ma dla nich 71 łóżek, w tym jedno łóżko respiratorowe.

Już po kilku dniach od uruchomienia łóżek covidowych okazało się, że trzeba wstrzymać przyjęcia, bo lecznica nie była w stanie zapewnić tlenoterapii niezbędnej przy leczeniu COVID-19. - Okazało się, że ilość tlenu z naszego zbiornika może wystarczyć na jeden lub dwa dni dla działania szpitala COVIDOWEGO. Dotychczas ilość tlenu w zbiorniku wystarczała na normalne funkcjonowanie szpitala przez okres średnio dwóch tygodni. Przy obecnych trudnościach na rynku z dostawą tlenu nie jesteśmy w stanie leczyć pacjentów poprzez zapewnienie im ciągłości dostarczania tlenu potrzebnego do życia - wyjaśniała Barbara Gąsiorowska, dyrektor szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą

Na szczęście szybko udało się znaleźć firmę, która zamontowała dwa zbiorniki o pojemności trzech ton. - taka ilość pozwoli zapewnić tlenoterapię dla wszystkich pacjentów. mamy też zapewnienie firm, że zapas tlenu może uzupełniać nawet co dwa dni - mówi Krzysztof Ambroziak, starosta grójecki. - Od czwartku 19 listopada szpital przyjmuje już chorych.

Montaż nowych zbiorników kosztował 50 tysięcy złotych. Dyrektor szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą Barbara Gąsiorwska wystąpiło o dotacje na prace do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Mazowsza. - pani dyrektor wystąpiła o wsparcie z funduszy na przeciwdziałanie skutkom Covid. To, co będzie trzeba dołożymy - mówi Krzysztof Ambroziak. - Najważniejsze, że udało się zamontować zbiorniki i instalację, a wykonawca zgodził się poczekać na pieniądze.

Szpitale covidowe w regionie

W regionie radomskim szpitale covidowe zorganizowano też na polecenie wojewody mazowieckiego w Przysusze oraz Iłży w powiecie radomskim. Bazę łóżek zakaźnych ma zwiększyć też lecznica w Kozienicach. Najwięcej, ponad 200 miejsc dla pacjentów z COVID-19 jest w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Tochtermana. Odcinek covidowy z kilkunastoma łózkami ma też mazowiecki Szpital Specjalistyczny na radomskim Józefowie. Dodatkowo w Radomiu ma być szpital tymczasowy z około 100 łózkami zakaźnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie