MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Józefowie kupi sprzęt za 7,3 miliona złotych. Będzie tam też nowoczesna sala operacyjna

ik
- Ten aparat RTG jest już nieużywany. W pracowni już niedługo będzie nowoczesne urządzenie - mówi Ewa Pastuszka, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej i radiologii diagnostycznej szpitala na Józefowie.
- Ten aparat RTG jest już nieużywany. W pracowni już niedługo będzie nowoczesne urządzenie - mówi Ewa Pastuszka, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej i radiologii diagnostycznej szpitala na Józefowie. Tadeusz Klocek
Mazowiecki szpital dostał aż 7,3 miliona złotych złotych od marszałka na zakup nowych urządzeń.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na radomskim Józefowie szykuje się do wielkich zakupów. Za 7,3 miliona złotych do końca roku kupi 40 nowoczesnych, wysoko wyspecjalizowanych urządzeń, które zastąpią stary, mocno wyeksploatowany sprzęt. Trafi on na oddziały i do pracowni diagnostycznych lecznicy.

Będą kupować

- Będziemy wymieniać urządzenia, które już nie odpowiadają naszym potrzebom. Niektóre były wykorzystywane przez ostatnich 10 lat - mówi Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. - Nie dość, że są one wysłużone, to na dodatek czas wsparcia oferowany przez ich producentów już się skończył. To oznacza, że nie możemy już liczyć na wymianę części czy przeglądy techniczne. Zresztą technologie medyczne wciąż się rozwijają i my też musimy iść z duchem czasu i leczyć pacjentów, używając nowoczesnych urządzeń.

Szpital dostał pieniądze i już ogłasza przetargi na zakup nowego sprzętu. To musi potrwać, ale zakupy powinny być zrealizowane na przełomie listopada i grudnia. - To informacja ważna zwłaszcza dla oczekujących na badania i zabiegi pacjentów - podkreśliła członek zarządu Mazowsza Elżbieta Lanc.

Diagnostyka i leczenie

Wśród nich są: cztery respiratory dla oddziału neurologicznego-pododdziału udarowego, jeden echokardiograf dla poradni kardiologicznej dla dzieci, a także trzy kardiomonitory dla oddziału chirurgii. Ponadto, pracownia elektrofizjologii i radiologii interwencyjnej zostanie doposażona w system mapowania elektroanatomicznego w technice 3D, aparat RTG z ramieniem C wraz z niezbędnym osprzętem oraz stół operacyjny przezierny RTG.

Szpital kupi również RTG cyfrowe do zdjęć kostnych wraz z niezbędnym osprzętem, system KTG wraz z aparatami KTG, laser okulistyczny dla Poradni Okulistycznej, osiem aparatów do znieczulania wraz z niezbędnym osprzętem, aparat EKG oraz defibrylator do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Sprzęt dostanie też oddział neonatologiczny, będą to między innymi dwa inkubatory otwarte, cieplarka, aparat USG do badań wcześniaków, kardiomonitor. Szpital kupi także cewkę do rezonansu magnetycznego służącego do badań głowy i wszystkich odcinków kręgosłupa, stół do cięć cesarskich, dwa kardiomonitory dla potrzeb oddziału kardiochirurgii oraz cztery respiratory dla oddziału pulmonologii.

Wcześniej wypożyczali

Wśród tych niemałych zakupów znalazł się również kompleksowy sprzęt do wykonywania ablacji. Dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego, szpital będzie miał swój własny całkowicie przezierny dla promieniowania RTG stół operacyjny, wysokiej klasy aparat RTG z ramieniem C oraz system mapowania elektroanatomicznego w technice 3D.

- Jest on niezbędny, do tej pory korzystaliśmy ze sprzętu wypożyczonego, który uniemożliwiał wykonywanie najtrudniejszych zabiegów. Teraz będziemy mieć swój własny, lepszy i nowoczesny - mówi kardiolog elektrofizjolog dr Dariusz Karbarz, pracujący na co dzień na oddziale kardiologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Jak dodał członek zarządu województwa Rafał Rajkowski - 7,3 mln złotych są to dodatkowe pieniądze dla szpitala na Józefowie, które zostały przyznane na początku roku.

Na nową salę operacyjną

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu dostał też dotację z Ministerstwa Zdrowia na tak zwaną hybrydową salę operacyjną.

Jak wyjaśnia prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego to sala tak wyposażona, że operacje mogą tam wykonywać lekarzy różnych specjalności, od kardiochirurgów po ortopedów. W sali hybrydowej stanie najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany podczas różnego rodzaju zabiegów. W tej chwili w Polsce jest tylko 19 hybrydowych sal operacyjnych. Placówka jeszcze w grudniu chce zakupić wyposażenie, a w kwietniu przyszłego roku uruchomi nowoczesną salę. Dotacja resortu i środki własne przeznaczone na całość inwestycji wyniosą około 5 milionów złotych.

Szpital otrzymał również około 180 tysięcy złotych od samorządu Mazowsza na wykonanie dokumentacji przebudowy wentylacji na centralnym bloku operacyjnym. Na bloku jest dziewięć sal operacyjnych. Szybka i skuteczna wymiana powietrza umożliwia wykonywanie zabiegów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie