MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Józefowie podpisał umowę z NFZ na 2015 rok

Agnieszka Witczak-Armacińska [email protected]
- Mamy podpisać z NFZ ugody w sprawie nadwykonań za ubiegłe lata. Należą nam się pieniądze - mówi Luiza Staszewska.
- Mamy podpisać z NFZ ugody w sprawie nadwykonań za ubiegłe lata. Należą nam się pieniądze - mówi Luiza Staszewska. Tadeusz Klocek
Długotrwałe negocjacje zakończyły się, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2015 rok.

- Jest on zbliżony do ubiegłorocznego. Wtedy była kwota 108 milionów złotych, bez rehabilitacji. Teraz przyjęty został pakiet onkologiczny i jest on nielimitowany. To oznacza, że w całości kontrakt będzie wyższy i pozwoli nam jakoś funkcjonować - mówi Luiza Staszewska, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Nowością pakiet...

Pakiet onkologiczny będzie obejmował oddziały: onkologię, ginekologię i położnictwo, chirurgię ogólną, ortopedię, laryngologię i neurochirurgię.

To oznacza, że za pacjenta z chorobą onkologiczną, leczonego na wymienionych oddziałach, szpital otrzyma pieniądze w ramach tak zwanego pakietu onkologicznego. - Gdyby tego nie było, sytuacja wyglądałaby tak jak w ubiegłym roku. Wykonaliśmy w ciągu roku więcej usług niż zostało przewidziane w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Powstały nadwykonania, których kwoty jeszcze nie zliczyliśmy. Na październik oscylowała ona w granicach 12 milionów, ale później kwota zmalała, bo udało nam się poprzesuwać środki - tłumaczy Luiza Staszewska.

Ugoda z NFZ?

Szpital pod koniec stycznia, a nie później niż na początku lutego ma podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia ugody przedsądowe, co do zaległych nadwykonań za ubiegłe lata.
- Należy nam się 21 milionów złotych z nadwykonań. W tej kwocie nie ma tych za 2014 rok, bo trwa liczenie dokładnej sumy tego, co wypracowaliśmy ponad normę. Będzie ona znana w czwartek - mówi prezes Staszewska.

Pakiet onkologiczny

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny przy ulicy Aleksandrowicza realizuje pakiet onkologiczny, który ma usprawnić diagnostykę i leczenie pacjentów chorych na nowotwory. W szpitalu można wykonać wiele badań, na które kierowani są pacjenci onkologiczni oraz takich, które mogą pomóc wykryć nowotwór.

- To między innymi badania przy użyciu rezonansu magnetycznego, tomografu, cytologia, mammografa. Są też badania laboratoryjne - mówi Luiza Staszewska.

Nie wszystko na miejscu

Nie wszystkie badania można jednak wykonać na miejscu. Tak jest w przypadku PET i scyntygrafii. Jeśli w grę wchodzą właśnie te badania pacjent przewożony jest do Centrum Onkologii w Kielcach, z którym radomski szpital ma podpisaną umowę.

Dzięki diagnostyce PET istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo rozpoznania nowotworów (w około 90 procentach badanych przypadków). Takiego wyniku, jak mówią lekarze, nie da się osiągnąć przy pomocy żadnej innej techniki obrazowania. PET daje też możliwość kontroli efektów terapeutycznych w trakcie leczenia chorób nowotworowych, na przykład za pomocą chemioterapii. Scyntygrafia to technika badania obrazowego, wykorzystująca radioizotopy. To precyzyjna i mało inwazyjna metoda diagnoztyczna, która opiera się na zdolności poszczególnych narządów i tkanek do gromadzenia określonych związków lub pierwiastków chemicznych. Scyntygrafię stosuje się często do badań układu kostnego, płuc, tarczycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie