Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Józefowie w Radomiu chce mieć oddział covidowy, bo i tak leczy zakażonych pacjentów

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny wystąpił do wojewody o przekwalifikowanie, chce przygotowac łózka dla pacjentów z COVID-19.
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny wystąpił do wojewody o przekwalifikowanie, chce przygotowac łózka dla pacjentów z COVID-19. archiwum Echa Dnia
Łóżka covidowe mazowiecki Szpital Specjalistyczny wygospodarował na pulmunologii. Zarząd wystąpił do wojewody o formalne przekwalifikowanie lecznicy. Skoro placówka i tak musi leczyć zakażonych pacjentów chce mieć łatwiejszy dostęp do leków, a medycy powinni dostawać takie same pieniądze, jak ci z placówek zakaźnych, bo wykonują taką samą pracę, jak oni.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Przypomnijmy, resort zdrowia szpitale podzielił na trzy stopnie. Pierwszy to te placówki, które przynajmniej teoretycznie nie zajmują się leczeniem pacjentów z COVID-19. Mają mieć tak zwane łózka izolacyjne dla tych, którzy mają podejrzenie zakażenia. Po jego potwierdzeniu mają odsyłać chorych do oddziałów zakaźnych. Te są w szpitalach drugiego stopnia zabezpieczenia, w naszym regionie to między innymi Radomski Szpital Specjalistyczny, placówki w Iłży, Przysusze, czy Nowym Mieście nad Pilicą. Trzeci stopień to już szpitale wielospecjalistyczne z łózkami covidowymi, na przykład w Warszawie.

Leczą choć powinni przesyłać

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny ma mieć tylko kilkanaście łóżek obserwacyjnych. Ale nie tylko diagnozuje pacjentów z COVID-19, ale także ich leczy. Dlaczego? odpowiedź jest prosta, bo nie ma gdzie ich przekazać.

- Mamy takich pacjentów na wielu oddziałach. Ciągle odczuwamy duże trudności w relokowaniu ich do szpitali zakaźnych. Niejednokrotnie jest to po prostu niemożliwe - mówki Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie w Radomiu. - Decyzje wojewody w sprawie przekształcenia szpitala w Przysusze czy w Iłży w placówki zakaźne oraz wydzielenia 200 łóżek dla pacjentów „covidowych” w miejskiej lecznicy przy ulicy Tochtermana w Radomiu nie pomogły. Nie usprawniły tego.

Dlatego, jak informuje Karolina Gajewska lecznica wystąpiła do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o przekwalifikowanie szpitala z pierwszego poziomu lecznictwa pacjentów z COVID-19 do poziomu drugiego. Ewentualna decyzja w tej sprawie usankcjonowała by formalnie to co i tak robi palcówka na Józefowie.

W czwartek na Józefowie było 19 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, ośmiu z nich było podłączonych do respiratorów.

Miejsca maja na pulmunologii

- Wygospodarowaliśmy 14 łóżek dla chorych z potwierdzonym wynikiem na obecność wirusa SARS-CoV-2 i dodatkowo dwa łóżka respiratorowe na oddziale pulmonologii i onkologii pulmonologicznej - wyjaśnia Karolina Gajewska.

jak wyjaśnia rzecznik przekwalifikowanie szpitala z I w II poziom oznacza dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego. - Te rozbieżności w wynagrodzeniach w środowisku lekarskim czy pielęgniarskim powoduje konflikty. Skoro nasz personel medyczny od samego początku walczy z epidemią tak samo jak pracownicy innych szpitali, dlaczego nie miałby otrzymywać za to dodatkowego wynagrodzenia - pyta Karolina Gajewska.

Ponadto bycie w szeregach placówek II stopnia ułatwiłoby szpitalowi dostęp do leku wykorzystywanego w leczeniu COVID-19, czyli remdesiwiru.

- Mamy nadzieję, że wojewoda mazowiecki przychyli się do naszej prośby, co usprawniłoby funkcjonowanie naszego szpitala - dodaje Karolina Gajewska.

Jak już pisaliśmy wojewoda rozważał już przygotowanie łóżek covidowych na Józefowie. Podczas październikowej sesji radomskiej rady Miejskiej mówił o tym Tomasz Sławatyniec, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego. Decyzja miała być jeszcze konsultowana między innymi z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Łóżka covidowe w regionie

Jak już pisaliśmy w regionie radomskim jest już kilka szpitali z łóżkami dla zakażonych SARS-CoV-2. Najwięcej, ponad 200 jest ich w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Tochtermana. Oddział zakaźny jest w szpitalu w Kozienicach. W październiku, decyzją wojewody lecznica w Przysusze zajmuje się wyłącznie chorymi na COVID-19, ma kilkadziesiąt miejsc. Od czwartku 6 listopada tylko zakażonych pacjentów leczą też szpitale w Nowym Mieście nad Pilicą w powiecie grójeckim oraz Iłży w powiecie radomskim. W obu jest po około 100 łózek covidowych.

Trwają też przygotowania do utworzenia szpitala tymczasowego w Radomiu. Zajmuje się tym, na zlecenie rządu spółka Totalizator Sportowy. Najprawdopodobniej miejsca zakaźne zostaną przygotowane w nowym budynku centrum rehabilitacji przy ulicy Narutowicza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie