Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Kozienicach obchodzi stulecie istnienia. Władze powiatu planują uroczystości

Mariusz Basaj
Szpital w Kozienicach od 35 lat mieści się przy ul. Gen. Władysława Andersa.
Szpital w Kozienicach od 35 lat mieści się przy ul. Gen. Władysława Andersa. Kozienice24
W tym roku przypada setna rocznica utworzenia szpitala w Kozienicach oraz 35. rocznica powstania jego siedziby przy Alei gen. Władysława Sikorskiego. Z tej okazji władze powiatu planują organizację oficjalnych uroczystości, które najprawdopodobniej odbędą się 24 listopada.

W celu przygotowania uroczystości został powołany specjalny komitet organizacyjny, w którego skład wchodzą samorządowcy, urzędnicy, przedstawiciele elektrowni i szpitala , m.in. wicestarosta Krzysztof Stalmach czy Danuta Gołyska-Rączkiewicz, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa.

Komitet do tej pory spotkał się dwa razy i jak podkreśla Krzysztof Stalmach, nie zapadały jeszcze żadne ostateczne decyzje. Jest jednak kilka dość konkretnych propozycji co do przebiegu uroczystości.

Ramowy program przewiduje odsłonięcie tablicy pamiątkowej w szpitalu, mszę świętą w kościele pw. Świętej Rodziny oraz część główną w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Planowane są wystąpienia okolicznościowe, prezentacja książki o dziejach szpitala, projekcje specjalnie przygotowanego przez telewizję powiatową materiału o szpitala, a także wręczanie odznaczeń osobom szczególnie zasłużonym dla kozienickiego szpitala. Władze planują wystąpić zarówno o odznaczenia państwowe i jak również sami przygotować medale pamiątkowe. Obecnie trwają prace nad ustalaniem listy wyróżnionych osób.

Z kart historii

Pierwszy szpital w Kozienicach - Szpital Miejski im. Króla Jana Sobieskiego otworzono 5 listopada 1916 roku. Zarząd Szpitala i opiekę nad chorymi równocześnie z jego otwarciem objęły Siostry Nazaretanki sprowadzone z Galicji, a poradami dla chorych i zabiegami zajęli się lekarze wojskowi. Szybko Nazaretanki zostały zastąpione przez Siostry opieki Św. Józefa z Warszawy. Początkowo szpital miał 4 sale dla chorych (20 łóżek), ambulatorium, mieszkanie dla sióstr, kuchnię i spiżarnie. W oddzielnym budynku była pralnia, łazienka, pokoik dla stróża i tzw. "trupiarnia".

Z kolei w obecnym budynku szpital funkcjonuje od 1981 roku. W momencie jego otwarcia funkcjonowało sześć oddziałów, w placówce było 309 łóżek, a pracowało tam 216 pielęgniarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie