Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą ma leczyć pacjentów z COVID-19, ale ma za mało tlenu dla chorych. Zbiornik ma być dopiero montowany

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą w tej chwili jest w stanie zapewnić tlenoterapię jedynie dla pięciu pacjentów z COVID-19.
Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą w tej chwili jest w stanie zapewnić tlenoterapię jedynie dla pięciu pacjentów z COVID-19. archiwum Echa Dnia
Teoretycznie szpital w Nowym Mieście nad Pilicą ma miejsca dla 71 pacjentów z COVID-19. Ale jest tam jedynie pięciu chorych, tylko dla tylu lecznica jest w stanie prowadzić tlenoterapię. Pozostałe łóżka stoją puste. - Zamówiliśmy nowy zbiornik - zapewnia Barbara Gąsiorowska, dyrektor placówki. Trwają rozmowy o tym, kto zapłaci za zakup i montaż.

Przypomnijmy, decyzją wojewody mazowieckiego szpital w Nowym Mieście nad Pilicą od czwartku 5 listopada jest placówką covidową. To oznacza, że przyjmuje wyłącznie zakażonych pacjentów. Teoretycznie ma dla nich 71 łóżek, w tym jedno respiratorowe.

Brakuje tlenu dla chorych

W poniedziałek 9 listopada w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą było zaledwie pięciu pacjentów. I co najmniej przez najbliższych kilka dnia lecznica nie przyjmie więcej chorych. Powód - to brak tlenu, który jest niezbędny w leczeniu chorych na COVID-19. Zbiornik, którym dysponuje placówka jest zbyt mały, żeby można było prowadzić tlenoterapię dla większej liczby chorych.

- Wstrzymaliśmy przyjęcia do czas, aż będziemy mieli dostęp do tlenu - mówi Barbara Gąsiorowska. - Znaleźliśmy już firmę, która dostarczy większy zbiornik. Myślę, że to kwestia kilku dni i wszystko będzie gotowe - dodaje dyrektor.

Trwają też ustalenia tego, jak będzie sfinansowany zakup. Ile pieniędzy potrzeba dyrektor szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą nie chciała jednak powiedzieć. - Trwają rozmowy, myślę, że wojewoda i ministerstwo zdrowia nam pomogą - mówi Barbara Gąsiorwoska.

Wojewoda zdecydował

Jak już pisaliśmy wojewoda mazowiecki decyzję o przekształceniu szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą w palcówkę zakaźną podjął w ubiegłym tygodniu. Polecenie wojewody było dla wszystkich zaskoczeniem, w Nowym Mieście nie ma oddziału zakaźnego. Lecznica miała kilka dni na przygotowanie się do pełnienia nowej roli. Trzeba było ewakuować pacjentów, którzy byli na oddziałach i nie byli zarażeni koronawirusem. Część osób wypisano do domów, a ci którzy musieli kontynuować leczenie byli przewożeni do innych lecznic.

- Relokację pacjentów zakończyliśmy przed 5 listopada. byli przewożeni do Grójca, ale też Radomia, Opoczna, czy Rawy Mazowieckiej - wylicza Barbara Gąsiorowska.

W regionie radomskim szpitale covidowe zorganizowano też na polecenie wojewody mazowieckiego w Przysusze oraz Iłży w powiecie radomskim. Bazę łóżek zakaźnych ma zwiększyć też lecznica w Kozienicach. Najwięcej, ponad 200 miejsc dla pacjentów z COVID-19 jest w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Tochtermana. Dodatkowo w Radomiu ma być szpital tymczasowy z około 100 łózkami zakaźnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie